Film Cesta do pravěku učaroval generacím malých i velkých dobrodruhů všech generací. Karel Zeman v roce 1955 vytvořil dílo, které ohromilo nejen československé publikum, ale i svět. A za fascinující podívanou se skrývá řada zajímavých a leckdy úsměvných příběhů z natáčení.
Když příroda zlobí a hřebík bolí
Natáčení „Cesty do pravěku“ nebylo pro dětské herce žádnou pohodovou prázdninovou akcí. Petr Herrmann, představitel Toníka, vzpomínal na moment, kdy při blbnutí na chůdách špatně přitloukli stupátko, noha mu sjela a hřebík mu projel chodidlem. Následovala rychlá cesta na tetanovku, alergická reakce, otok, nemocnice – a dokonce i útěk! Herrmann se totiž nemocničního prostředí lekl natolik, že z Bratislavy zdrhl vlakem zpět. Naštěstí do chvíle, než dorazil, otok splaskl a natáčení mohlo pokračovat.
Ani finance nebyly žádná hitparáda – kluci měli sice smlouvu na 400 korun za natáčecí den, ale měnová reforma způsobila, že dostávali jen 130 korun, a pokud se netočilo kvůli počasí, jen 80. Když se nalíčili, ale na plac se nakonec nedostali, připadlo jim aspoň symbolických 100 korun.
Zemanovo trikové kouzelnictví a vědecký dohled
Většinu trikových efektů vymýšlel Karel Zeman sám. Přesto se neobešel bez odborného dohledu – paleontolog Josef Augusta osobně dohlížel na vědeckou přesnost, dokonce si po natáčení nechal model stegosaura vystavit na fakultě.
Zajímavé je, že když film vznikal, neexistoval v Československu jediný důkaz, že by u nás dinosauři žili. Až v roce 2003 byly na Kutnohorsku objeveny první fosilní pozůstatky, což vedlo k pojmenování dinosaura Burianosaurus augustai – po Zemanových spolupracovnících, malíři Zdeňku Burianovi a právě Augustovi.

Některé scény inspirovala slavná Fantasia od Disneyho, což není divu, protože ve Zlínských ateliérech, kde Zeman pracoval, byly americké kreslené filmy obrovským hitem. Ačkoliv měl původně v plánu natočit „Cestu na Měsíc“, nakonec ho oslovily Burianovy pravěké malby, které ho přiměly zamířit do minulosti planety.
Úspěch za hranicemi a cesta do Ameriky
„Cesta do pravěku“ slavila úspěch nejen doma – prodala se do 72 zemí světa a v New Yorku ji promítalo neuvěřitelných 96 kin najednou! Pro americké publikum ale musel být film přizpůsoben. Američané přetočili úvod, kde partu českých kluků nahradili americkými, přidali odborné komentáře a změnili závěr – místo trilobita dostali diváci symbolický velký třesk. Zajímavé je, že mnozí Američané dodnes věří, že šlo o koprodukční film USA a Československa.
A co je snad největší poctou? Steven Spielberg při návštěvě Česka přiznal, že žasne, jak Zeman dokázal už v roce 1955 natočit tak trikově propracovaný snímek. „Cesta do pravěku“ byla inspirací nejen pro „Jurský park“, ale i pro režiséra Kung Fu Pandy Johna Stevensona.

Nemsrtelnou klasiku Cesta do pravěku vysílá ve čtvrtek v 7:00 TV Nova. Repríza je v plánu v sobotu po obědě na Nova Cinema.
Zdroje: CSFD, fdb, Reflex, Muzeum Karla Zemana