Dobrodružství kriminalistiky: Štáb zatčen v Nizozemí, pokračování kvůli revoluci málem nevzniklo a další zajímavosti

Cyklus dokumentárních detektivek Dobrodružství kriminalistiky z dílny režiséra Antonína Moskalyka patří k tomu nejlepšímu z žánru, co se kdy objevilo na našich obrazovkách. Se špičkovým hereckým obsazením dokumentuje každý díl kriminalistickou metodu či změny způsobu pátrání po vrazích a lupičích. Co dalšího je s tímto seriálovým klenotem spojeno?

REKLAMA

Holandsko

Nejednou se případy odehrávají aspoň částečně v Nizozemsku, pro které je však po celý seriál nesprávně užíván termín Holandsko. Jde o chybný pojem označující reálně jen nejznámější provincii tohoto státu. Oficiálně se země jmenuje česky Nizozemsko, případně Nizozemí, což je starší varianta.

Zrod námětu

Otcem základní myšlenky byl režisér, dokumentarista a spisovatel Jaroslav Šikl. Od něj pocházel třeba cyklus Kriminalistické sondy z roku 1968, kde přibližoval publiku práci kriminalistů. V první polovině 80. let proto televizi nabídl čtyři scénáře, které se polodokumentární formou zaměřily na známé či kuriózní případy z dějin oboru. Líbilo se to nejen ČST, ale i západoněmeckým partnerům. Ti se pak projekt rozhodli spoluprodukovat.

Opakované role

Počet dílů a náročnost obsazení si vyžádala opakované obsazování některých herců. Jednalo se však obvykle o díly historicky značně vzdálené. Výjimku tvořil Ladislav Lakomý, který se objevil ve dvou dílech těsně po sobě. Byl sekretářem v epizodě První detektivní sbor a milionářem v díle Modus operandi.

Jiřina Jelenská dostala dokonce tři role. Vidíte ji jako pekařku v dílu Krev, hostinskou v Mechanoskopii a švadlenu ve Vlasu.

Televize a revoluce

Cyklus začal vznikat už během roku 1988, tedy před revolucí. Koprodukce SRN počítala s tím, že jde o pokus a v případě úspěchu budou natočeny další řady (liší se znělkami). K pokračování však málem nedošlo, protože vedení naší televize avizovalo nízkou sledovanost.

Roli ale hrály historické události. První díl měl premiéru v sobotu 11. listopadu 1989. O týden později lidé sledovali zcela jiné věci než televizní seriál. První řada se ovšem setkala s velkým úspěchem právě v Německu. Na jaře 1990 tak začalo vznikat pokračování.

Střípky

Celý seriál popisuje 150 let vývoje kriminalistických metod, začíná zrodem francouzské Brigdy de Sureté a představením trasologie, tedy odlitků stop pachatelů na místě činu. Nikdy se nenatáčelo v ateliérech. Autor hudby Karel Svoboda, se u znělky inspiroval závěrečnou hudbou filmu Blade Runner od Vangelise.

Náměty jednotlivých epizod vycházejí ze skutečných událostí, v celkem 26 dílech hrálo více jak 600 našich i německých herců.

Předobraz Humoresek

Komediálně laděná epizoda Mechanoskopie se odehrává v Československu, popisuje zkoumání nástrojů používaných nejen při loupežích. Práce četnictva se stala předobrazem pro seriál Četnické humoresky. Ty jsou závěrem tvůrčí i životní pouti Antonína Moskalyka

Kamera, název a zatčení

Celkový obrazový dojem vylepšil štáb ještě tím, že epizody nebyly točeny běžným způsobem, ale na filmovou kameru, tedy širokoúhlou. Každý díl fungoval jako celovečerní snímek a realizační tým to tak i bral.

Německý název „Täter unbekannt (Sternstunden der Kriminalistik) lze do češtiny přeložit jako „Pachatel neznámý (Hvězdná hodina kriminalistiky). Asi nejlepší perličkou je, že členové štábu byli během natáčení v Nizozemsku zatčeni, protože neměli potřebná povolení.

Seriál Dobrodružství kriminalistiky vysílá ČT1 každou neděli před obědem, v repríze poté vždy ve středu odpoledne.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Hitlerův Hollywood: Nacistická továrna na sny aneb Jak Goebbels ovládl filmový svět

Dokument „Hitlerův Hollywood“ ukazuje, jak si nacisté z filmu udělali důmyslný nástroj na šlechtění ideálů Třetí říše. A leckdy to nebyla žádná béčková agitka.

Sandra Nováková vstupuje do Ulice: Po roce bez práce si o ni sama napsala, roli si ale musela vybojovat

Tvůrci Ulice podrobnosti zatím tají, ale už teď je jasno, že diváky čeká zásadní novinka – herecký tým posílila herečka Sandra Nováková.

Milan Šimčík: Před dvanácti lety nasedl na kolo a už jej nikdo neviděl. Případ dodnes mate policii

Asi o půlnoci nasedl na modré kolo a vydal se za kamarády do vedlejší obce. Na krátké trase ho ale potkalo něco...nebo někdo.

Jak dnes žije Marta Vančurová ze Smrti krásných srnců: Našla klid u bylinek a divadlo dle ní léčí

Herečka Marta Vančurová (76) zůstává noblesní dámou. Překonala rakovinu i rozvod a dnes ji nejvíc těší divadlo, příroda a chvíle na chalupě.

Zdena Hadrbolcová (†86): Vlastní děti nikdy neměla, sebe jako matku si neuměla představit

Zdena Hadrbolcová byla skvělou herečkou a velkou profesionálkou. Vlastní děti nikdy neměla, do druhého manželství se nehrnula.

„Koukají na to i moje babičky.“ Představitelka Anežky z Ulice o natáčení odvážných scén

Karolína Lipowská alias Anežka Klímová budí u diváků Ulice emoce. Nyní přiznala, že co se týče natáčení scén s Matějem Dvořákem, vypíná při nich.