Domácí limonády jak od babičky: Recepty na poctivý bezový a malinový sirup bez chemie

A je to zase tu! Sluníčko svítí a na venkovních zahrádkách si spousta lidí ráda dopřeje nejrůznější drinky. Domácí limonády se staly takovým evergreenem, který uspokojí nejednoho zákazníka. Nechce se vám nikam chodit a chcete si tyto vynikající limonády vychutnat i u vás doma, na balkóně či na zahradě? Není nic jednoduššího.

REKLAMA

Výborná chuť bez chemie

Už naše babičky věděly, že poctivé suroviny zkrátka nejde žádnými chemickými výrobky nahradit. Jak na kvalitní a vynikající limonádu bez chemie? Pojďme se na to podívat.

Kdo by se v parném létě rád neosvěžil luxusní vychlazenou bezovou limonádou? Jednou z nejoblíbenějších příchutí těchto výborných nápojů, bývá právě bez, který svou trochu kyselou chutí přináší to pravé osvěžení. Zapomeňte ale na kupovaný sirup, protože si ho doma může vyrobit doslova za pár korun. A to zcela bez chemie.

Bezový sirup

Co na něj budete potřebovat? Ideální je se vydat na sběr bezových květů tam, kde není v blízkosti žádná silnice a není na příliš frekventovaném místě. Budete jich potřebovat opravdu hodně, nasbírejte jich minimálně pětadvacet.

Ingredience:

  • 25 kusů bezového květu (do 2 litrů vody)
  • 2 kg cukru (ideálně třtinového)
  • 2 bio citróny
  • 4 lžíce kyseliny citronové

Vodu je dobré si nejdříve převařit, květy bezu si propereme v čisté vodě a následně je zalijeme tou převařenou. Necháme louhovat, dejte jim čas zhruba 12-24 hodin. Poté si šťávu můžete scedit a přidat cukr s kyselinou citronovou a citrónem.

Jakmile se cukr rozpustí, je dobré si nachystat lahve, do kterých budeme hotový sirup dávat, vymyjeme je vroucí vodou. Poté, co sirup zhoustne, jej naplníme do lahví a čerstvá varianta tohoto výborného sirupu je na světě.

Pokud by vám bez přeci jen nechutnal, nebo jste ho nikde nenašli, je zde ještě varianta malinového sirupu, který si jistě také zamilujete.

Malinový sirup

Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 1 kg malin
  • 500 g třtinového cukru
  • 1 litr vody
  • 1 citrón

Nejdříve je zásadní maliny velmi dobře a důkladně omýt a následně je vsypeme do většího hrnce. Zalijeme je jedním litrem vody a postupně přivedeme k varu. Poté, co směs začne vařit, snížíme stupeň a necháme jemně probublávat zhruba dvacet minut. V této chvíli je dobré hlídat tvorbu pěny, která se na povrchu může vyskytnout a pravidelně ji odebírat.

Jakmile maliny dostatečně změknou a provaří se, přecedíme je přes sítko a přidáme k nim cukr a šťávu z jednoho citrónu. Opakujeme postup, kdy obsah hrnce přivedeme k varu a následně snížíme teplotu a necháme opět probublávat cca 5 minut. Jakmile se cukr rozpustí, odebereme z povrchu pěnu, necháme vychladnout a plníme do čistých lahví.

No nezní to výborně? Tak vyrazte na bez nebo zkuste výborný malinový sirup a užijte si osvěžující drinky, které zpestří každý slunečný den.

Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

Jak přežít tropické dny: Vyzkoušené rady našich babiček, jak v paneláku zatočit s vedrem i trik s větrákem a ledem

Děsíte se horkých dnů v panelákovém bytě? Zkuste vsadit na některý z triků, které pro přežití tropických dní využívaly i naše babičky.

Zavařování jahod a třešní: Nejlepší babské rady, jak správně uchovat chuť léta ve sklenici až do zimy i s pomocí rumu

Je čas jahod a třešní. Sladkého ovoce, které milují snad všichni. Naučte se zavařovat ovocnou úrodu podle fíglů našich babiček. Jak tedy na správné zavařování?

Svatojánské byliny: Které léčivky sbírat na konci června a jak využít jejich magickou moc v domácí lékárně

Jaké bylinky patří do tzv. svatojánského devatera? K čemu můžete tyto léčivky využít? Nejen svatojánská noc, ale i konec června je vhodný k jejich sběru.

Tekutá žehlička na cesty snadno a levně: Stačí vám ingredience, které máte nejspíš doma

Věděli jste, že se na dovolenou nemusíte tahat s žehličkou? Existuje totiž takzvaná tekutá žehlička, kterou si dokážete vyrobit snadno i doma.

Jak je to se škodlivostí tamponů: Pozor na bělení i přítomnost kovů

Tampony dnes a denně používají miliony žen a dívek po celém světě. Málokdo si ale uvědomuje, jaká potencionální rizika tyto menstruační pomůcky přináší.

Jak na problémové sousedy aneb Když prosba nestačí

Soužití v bytovém domě i vilové čtvrti může být problematické. Jaké máte možnosti, pokud vám sousedi úmyslně nebo jinak komplikují život?