Byl extravagantní, neúnavný a pro mnohé i neodolatelně otravný. Horst Fuchs (†77), muž, který přivedl teleshopping do střední Evropy, zemřel bez peněz a mimo světla kamer. Životní příběh Horsta Fuchse má však smutné finále.
Když kapota hoří a prsteny se blyští
V devadesátkách nebylo úniku. Stačilo zapnout televizi a z obrazovky se na vás vyhrnul plešatý muž s masivními prsteny, náušnicí a barevným sakem, který byl schopen během minuty prodat nůž, krém, motorovou pilu i vlastní charisma. Horst Fuchs se stal synonymem teleshoppingu a jeho relace byly něčím mezi reklamou a varieté.
Show Horsta Fuchse nebyla nikdy jen o produktech. Byla o přehnaných testech. Nožem na chleba řezal hřebíky, na kapotě auta smažil vajíčka a pak do ní střílel ze vzduchovky. Dal by se popsat jako předchůdce dnešních influencerů. Legendární spoty, které máme dodnes v paměti, si vymýšlel sám.
Do češtiny daboval krále teleshoppingu Zdeněk Junák. Ten na něj vzpomínal v rozhovoru pro TV Nova s nadšením, dokonce se několikrát potkali. „Já na něj vzpomínám výborně. Byl nesmírně vtipný, usměvavý,“ dodal pro TV Nova. „Kolikrát to byl obrovský kulomet,“ zavzpomínal na dabování Junák, čímž narážel na to, že Fuchs mluvil hrozně rychle.
Z montovny na televizní obrazovky
Narodil se 24. dubna 1946 ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystudoval automechanika a začínal jako řadový zaměstnanec v automobilce. Už koncem 60. let si ale všimli jeho výřečnosti – začal prodávat auta, a brzy přičichl i k televizní reklamě. Jeho profesní kariéra pak zůstala po mnoho let spjata s firmou WS International.
Ta měla pobočku i v jihomoravském Hodoníně a v dobách největší slávy generovala roční tržby až 300 milionů korun. Prodávala vše – od nerezových nožů přes univerzální kráječe až po „zázračné“ ochranné krémy. V roce 2016 ale společnost zkrachovala a po sobě zanechala dluhy za 34 milionů korun.
Produkty měly rozporuplnou pověst. Jedni je používají dodnes, druzí přísahali, že se jim rozpadly už při rozbalování. Horst Fuchs se nicméně uměl postavit za všechno, co nabízel. Prodal by prostě cokoliv komukoliv.

Hana Seidlová alias učitelka z Pupenda: Samotu považuje za dar, užívá si roli babičky a září na divadelních prknech
Konec bez světel ramp
Horst Fuchs zemřel 11. července 2023 ve Vídni, jak později potvrdila jeho rodina prostřednictvím rakouského webu Benu.at: „24. dubna 1946 – 11. července 2023. S láskou a vděčností. Truchlící rodina.“
Zpráva se ale dostala na veřejnost až v prosinci, což odráží jeho celoživotní snahu chránit soukromí. Oficiální příčina smrti zveřejněna nebyla.
Před dvěma lety, ještě, než byla zveřejněna informace o jeho skonu, diskutovali lidé na reddit.com a jeden diskutující se podělil o nová zjištění: „Před rokem jsem mluvil s Wernerem Niederwinklerem (Fuchsův spolupracovník ve spotech) a ten mi řekl, že Horst Fuchs je úplně zlomený, bez peněz a bez práce. Starý senior žije v desátém vídeňském okrese v sociálním bytě. Bez peněz, bez přátel… Zavření jeho firmy pro něj bylo velmi tragické.“
Podle dostupných informací žil stranou všeho a všech. Tím, že zmizel dávno předtím z obrazovek, nemusel již čelit mediálnímu tlaku. Přesto si Fuchs udržel oddané fanoušky. V Německu existovaly dva fankluby, v Česku jeden. Ten dokonce archivoval jeho nejslavnější hlášky jako „Kupujte osvědčenou kvalitu Henkelbach, mistrovský nůž, který prochází ostatními noži jako máslem“, nebo „Když zavoláte hned, dostanete ho zcela zdarma“.
Horst Fuchs byl prostě nezapomenutelný showman, od jehož smrti uplynuly dva roky.

Češi pomáhají, až když hoří. Neziskovky nás chtějí naučit přispívat pravidelně
Zdroj: Autor, Benu.at, idnes.cz, novinky.cz