Hříšní lidé města pražského: Skutečné případy, Marvanovy rituály, hašlerky pod stolem a jeden oblek

Dnes již klasický černobílý krimiseriál podle povídkových sbírek Jiřího Marka dal ožít příběhům z pražské galérky a pánům ze stejně pověstné „Čtyřky“, tedy mordparty. Případy 30. let 20. století spojily elitu českého herectví, stejně jako vynikající tandem režie a scénáře. Původní předlohou byly navíc reálné kriminální záznamy. Co jste o seriálu Hříšní lidé města pražského, který dnes startuje na našich obrazovkách, možná nevěděli?

REKLAMA

Odkazy ze Zemana

Jiří Sequens režíroval také dodnes kontroverzní krimiseriál Třicet případů majora Zemana. Obraz v kanceláři majora je stejný, jaký visí na zdi kanceláře rady Vacátka. V děsivé epizodě Kvadratura ženy o ostatcích ve Vltavě zazní na pouti titulní melodie právě z Hříšných lidí města pražského. Šlo o režisérův cílený žertík.

Případy 1. oddělení

Je znát, že krimiseriály tuzemské produkce na sebe rády naráží napříč časem a tvůrci. Operativec Martin Pražák má jako vyzvánění právě znělku Hříšných lidí.

Fotka věznice

V díle Potkat Anděla lze nad inspektorem Boušem polehávajícím v kanceláří inspektorů spatřit letecký záběr věznice na Borech. Stejná fotografie je v závěru znělky, když se střídají historické záběry.

Křestní jména postav

Veškeré postavy z modrparty jsou během prakticky celého seriálu osloveny výlučně příjmením nebo hodností, tedy jako rada nebo inspektor. Rada Vacátko je ve druhém díle osloven doktorem Karlíku a později Karle.

Inspektor Brůžek (Josef Bláha) osloví svého kolegu: „Tak to vidíš, Pepku,“ když se v epizodě Lady MacBeth z Vinohrad oba bojí otravy olovem, což potvrzuje jméno Josef. Křestní jména obou herců se tak shodují se jmény obou postav – vznikají tak čtyři Josefové.

Josef Vaňásek

Předobrazem moudrého i odvážného rady Vacátka byl policista Josef Vaňásek. Ten silně předběhl svou dobu a v zájmu vyšetřování se nebránil žádnému postupu nebo metodě. Uvítal dokonce tehdy alternativní metody jako grafologie. Silně se také angažoval v potírání drog, kterýžto segment kriminality byl v té době velmi podceňován.

Navíc se nesetkával s odporem, své názory prezentoval i na mezinárodních kongresech, kde si ho kolegové vážili. Jeho přístup vedl třeba k vytvoření mezinárodní evidence zločinců, kteří často měnili místo i stát působení.

Marvanovy rituály

Zasloužilý umělec Jaroslav Marvan byl pověstný svými hereckými rituály. V šatně mu stále stálo oblíbené červené víno, které pomalu upíjel. Před scénou lepil pod stůl hašlerky, které s oblibou cucal. Za to ho skutečně „milovali“ rekvizitáři, kteří pak museli bonbony odlepovat. Často hrál také tzv. do zdi, protože byl na place sám a jeho herečtí kolegové měli řadu divadelních povinností.

Když bylo Marvanovi šedesát, stal se poprvé otcem. Ale bylo tomu tak s o 26 let mladší milenkou – matkou Tomáše a Petra, kdy druhý zmíněný je známým moderátorem. „Choval se k nám úplně normálně. Občas nám něco přinesl. Třeba staré desky, které jsme obdivovali nebo knížku Robinson Crusoe. Je ale pravda, že když přijel, vždycky nám dal nějaké peníze, abychom někam vypadli a měl doma s maminkou klid,“ zavzpomínal na něj v rozhovoru Prima Ženy s úsměvem Petr Jančařík.

Jediný oblek

S tímto hercem je spojen i efekt napjatého rozpočtu seriálu. Ten ho totiž celý odehrál v jediném obleku, a to včetně celovečerních filmů Pěnička a Paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior, Smrt černého krále a Partie krásného dragouna. Honorář 50 tisíc korun ale asi vše vynahradil.

První díl seriálu Hříšní lidé města pražského s názvem Přísaha můžete vidět 23. července ve 20:10 na ČT1.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Hana Seidlová alias učitelka z Pupenda: Samotu považuje za dar, užívá si roli babičky a září na divadelních prknech

Hana Seidlová se proslavila jako soudružka učitelka z Pupenda. Její životní rolí byla také Édith Piaf, nedávno se podílela na rozhlasovém zpracování Saturnina.

Herec Tomáš Valík (†51): Princ, pekař, tulák i osamělý léčitel bylinkami již není devět let mezi námi

Z Ulice si ho pamatujete jako pekaře Zajíčka, v dětství jako pohádkového prince. Málokdo ale ví, že Tomáš Valík (†51) vyrůstal v areálu psychiatrické léčebny.

Už žádné natáčení, jen štětce. „To bylo spojení dvou figur,“ vzpomíná na slavnou roli poslední štamgast z Hospody Jan Kanyza

Charismatický herec Jan Kanyza sice ukončil svoji hereckou kariéru, i nadále se však věnuje malování. Prodejem svých obrazů si přivydělává k důchodu.

Karel Zich: 21 let od jeho nečekané smrti. Kvůli srdečnímu selhání během potápění se již z dovolené na Korsice nevrátil

Letos uplynulo 21 let od smrti oblíbeného českého zpěváka s nezaměnitelným hlasem. Karel Zich zemřel tragicky a nečekaně během potápění na dovolené na Korsice.

Jiří Schmitzer boural pod vlivem, otec ho vydědil. Sovák měl přitom v archivu StB záznam o podobném incidentu

Jiří Schmitzer se herectví věnovat neplánoval, DAMU si zvolil kvůli kratší vojně. Otec s ním nemluvil kvůli vážné nehodě, při které zemřel člověk.

Další návrat do Ulice: Boženka Puklická po letech opět zasáhne do děje

Nejen dvacátá řada Ulice se nesla ve znamení návratů. Tvůrci se rozhodli v tomto duchu pokračovat i s další sérií. Těšit se tak můžete na Boženku Puklickou.