Itálie a vysoké pokuty za nevhodnou obuv: Kontrolovat budou i podrážky

Italové byli na pokuty a dodržování přesných pravidel vždycky psi. Správě národního parku Cinque Terre teď opět došla trpělivost s turisty. Respektive s jejich obuví, která vede k častým úrazům na náročných horských stezkách. Je to naprosto pochopitelné, protože podobné excesy se dějí i u nás. Záchranáři pak musí k lidem, kteří si vyrazili v bačkorách.

REKLAMA

Ach, ty nohy

Kdokoli bude teď mířit do populárního národního parku Cingue Terre, by si měl dobře zkontrolovat svoje boty. V oblíbené přímořské destinaci budou totiž nevhodné boty přísně pokutovat. Dle britského Expressu vás za vstup na horské stezky ve špatných botách čeká až 2 500 eur pokuty, v přepočtu cca 63 000 Kč.

Trvající problém

Toto opatření se nezrodilo jen tak z dlouhé chvíle nebo čistého vzduchu. Jak uvedlo vedení parku, stále více problémů jim přidělávají lidé, kteří se na křivolaké stezky vydají v letních žabkách či sandálech vhodných možná tak do města. Obecně tak u turistů mizí vědomí náročnosti terénu, což pak zbytečně zaměstnává záchranáře. „Lidé si myslí, že jdou na procházku po pláži, ale horské stezky jsou něco úplně jiného,“ prohlásil už dříve ředitel parku Patrizio Scarpellini.

Ani zákaz není nový

Nutno podotknout, že samotný zákaz ohledně obuvi platí už hezkých pár let. Protože ho ale turisté stále více ignorují, přistoupilo vedení zkrátka k navýšení pokut. Není v tom žádná snaha o šikanu, cílem je zkrátka vyšší bezpečnost všech. „Chceme hlavně předejít nehodám a ulevit tak i záchranářům,“ upřesňuje Scarpellini.

Desítky tisíc turistů

Jak Itálii, tak hlavně malebná místa typu tohoto parku si na květnové svátky či Velikonoce vybírá jako svůj cíl tisíce, dokonce desetitisíce lidí. Ve městech je ohromí krásné výhledy, pěší stezky lákají k procházkám přírodou. Stále více míst v Itálii se ovšem potýká s tzv. overturismem, tedy totálním přelidněním návštěvníky. A stále více z nich ignoruje požadavky na bezpečnou obuv pro taková místa.

Samotný vstup na mnoho stezek je už zpoplatněn, často je potřeba i rezervace předem. Lze se setkat i s uzavírkami, buď kvůli přetížení nebo údržbě. V takových případech je turistům zpravidla nabídnuta alternativní trasa, ostatně Itálie je zajímavostmi doslova prošpikována.

Spojnice vesnic

Pěší stezky spojují hlavně množství rybářských vesnic na severozápadním pobřeží. Během opravdu rušných dní tu bývá možný jen jednosměrný pohyb. „Toto opatření jsme vyzkoušeli v letech 2023 i 2024. Cílem je vylepšit využití stezky a zajistit bezpečnost na úzkých a strmých úsecích,“ upřesňuje správa parku.

To, co není na sítích

O nejznámějších místech se dozvíte nejen na webech, ale hlavně na sociálních sítích. Lidé tak sdílí tuny videí a fotek, nejde však o jediné možnosti. Hodně míst či cestiček není moc známo, přestože nabízí krásné zážitky. A pravděpodobně budou klidnější. S trochou předchozí rozvahy tak můžete navštívit lokality, které druzí přehlížejí. Takové trasy nabízí klid, žádný zbytečný stres a minimum dalších lidí.

Cinque Terre, Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Zdroje: Nova, Express, SvetCestovatele, Novinky

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Na Sibiři se postupně otevírá brána do podsvětí: Kráter Batagajka pohlcuje krajinu a děsí místní

Kráter Batagajka na Sibiři se kvůli tání permafrostu rychle rozšiřuje. Místní děsí, vědcům odhaluje tajemství doby ledové.

Odkud se vzala jména našich největších měst: Praha, Brno, Ostrava a další a jejich příběhy

Zajímá vás, odkud se vzala jména našich největších měst? Jaký příběh stojí za názvem města jako jsou Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc?

Chorvatský ostrov se v létě ztiší. Pokuty jsou v oblíbené destinaci čím dál častější

Chorvatský ostrov Hvar je známý bujarým nočním životem. To se však letos o prázdninách změní. Hluk v noci zdejší radní zakázali. Ostrov se orientuje na rodiny.