Plánujete dovolenou v zahraničí a míříte do Itálie? Pak si kromě opalovacího krému přibalte i dávku trpělivosti a pořádnou porci informací. Itálie se totiž rozhodla turistům naservírovat hned několik přísných pravidel, za jejichž porušení hrozí tučné pokuty.
Opatrně s mušlemi i plavkami
Některým se může zdát, že Italové zavedli nová opatření jen proto, aby si přilepšili do městské kasy. Ve skutečnosti však často chrání vlastní památky i přírodu. Například na Sardinii můžete dostat pokutu až 3 000 eur, pokud se rozhodnete odvézt si domů jako suvenýr pár mušlí nebo trochu písku z pláže. Na podobné zákazy narazíte i jinde po celé Itálii.
Stejně tak není radno zapomenout, že v plavkách byste se měli pohybovat jen na pláži nebo u bazénu. Do restaurace či obchodu tak raději navlékněte šaty nebo triko. Pokutováni mohou být také turisté, kteří se rozhodnou smočit nohy ve fontánách nebo se nechají zlákat k focení netradičních snímků přímo v historických památkách. Tam by navíc měla být zakryta ramena i kolena.
Drobné nástrahy pak číhají i v podobě přísného zákazu kouření ve vozidle, pokud v něm sedí dítě do 17 let nebo těhotná žena. Hrozí pokuta od 500 do 5 000 eur. A pokud vás napadne krmit holuby třeba na náměstí sv. Marka v Benátkách, připravte si peněženku – i za to můžete zaplatit nemalou částku.
Povinná registrace pobytu, kapsáři a další záludnosti italských ulic
Málokterý turista tuší, že po příjezdu do Itálie má povinnost svůj pobyt registrovat. Pokud se ubytujete v hotelu, o vše se postará recepce. Ale v případě, že bydlíte například přes Airbnb, musí pronajímatel nahlásit váš pobyt do 48 hodin.
Další kapitolou jsou kapsáři. Podle statistik bývá okraden český turista v Itálii průměrně každé tři dny. Doporučuje proto nosit doklady a peníze odděleně, kabelku držet před sebou a nezapomínat sdílet polohu s někým z domova.
Pozor si dejte i na pouliční prodejce padělků. Nejen, že můžete naletět, ale zákon hrozí pokutou až 10 000 eur i kupujícímu. A tak se suvenýr s logem značky může pěkně prodražit.

Polibek má vlastní svátek: Líbání není jen romantika, ale i malý zázrak pro zdraví. Nejdelší polibek trval přes 34 hodin
Vysoké pokuty, záludná mýta a chaos za volantem
Vyrazíte-li do Itálie vlastním vozem, připravte se na trochu divočejší dopravu. Úzké silničky, temperamentní Italové za volantem a všudypřítomné skútry dělají z jízdy opravdový adrenalinový sport. Důležité je vědět, že povinnost svítit přes den platí jen v tunelech a na dálnicích, na rychlost si ale raději dávejte pozor. Například na dálnici můžete jet maximálně 130 km/h, na vyznačených úsecích 150 km/h, ale za překročení rychlosti dostanete bez milosti pokutu v řádech stovek eur.
Řidiče čekají i záludnosti při placení mýta – vyplatí se ho hradit kartou, abyste mohli zpětně dohledat platbu, nebo si pečlivě uschovat účtenku. Byly zaznamenány případy, kdy se pokuty za údajně neuhrazené mýto vymáhaly i po deseti letech. Potvrzení o zaplacení částky totiž žádné nedostanete, jen se otevře závora, která vám umožní projet.
A pozor na telefonování. Policie může při jízdě s mobilem bez handsfree nejen napařit pokutu od 250 do 1 000 eur, ale také zabavit řidičák až na tři měsíce. Itálie si zkrátka své zákony hlídá a na shovívavost strážců pořádku moc nespoléhejte.
