Itálie zpřísňuje: Na turisty čekají pokuty za mušle a za telefon v ruce během řízení, platí zákaz plavek mimo pláž

Plánujete dovolenou v zahraničí a míříte do Itálie? Pak si kromě opalovacího krému přibalte i dávku trpělivosti a pořádnou porci informací. Itálie se totiž rozhodla turistům naservírovat hned několik přísných pravidel, za jejichž porušení hrozí tučné pokuty.

REKLAMA

Opatrně s mušlemi i plavkami

Některým se může zdát, že Italové zavedli nová opatření jen proto, aby si přilepšili do městské kasy. Ve skutečnosti však často chrání vlastní památky i přírodu. Například na Sardinii můžete dostat pokutu až 3 000 eur, pokud se rozhodnete odvézt si domů jako suvenýr pár mušlí nebo trochu písku z pláže. Na podobné zákazy narazíte i jinde po celé Itálii.

Stejně tak není radno zapomenout, že v plavkách byste se měli pohybovat jen na pláži nebo u bazénu. Do restaurace či obchodu tak raději navlékněte šaty nebo triko. Pokutováni mohou být také turisté, kteří se rozhodnou smočit nohy ve fontánách nebo se nechají zlákat k focení netradičních snímků přímo v historických památkách. Tam by navíc měla být zakryta ramena i kolena.

Drobné nástrahy pak číhají i v podobě přísného zákazu kouření ve vozidle, pokud v něm sedí dítě do 17 let nebo těhotná žena. Hrozí pokuta od 500 do 5 000 eur. A pokud vás napadne krmit holuby třeba na náměstí sv. Marka v Benátkách, připravte si peněženku – i za to můžete zaplatit nemalou částku.

Povinná registrace pobytu, kapsáři a další záludnosti italských ulic

Málokterý turista tuší, že po příjezdu do Itálie má povinnost svůj pobyt registrovat. Pokud se ubytujete v hotelu, o vše se postará recepce. Ale v případě, že bydlíte například přes Airbnb, musí pronajímatel nahlásit váš pobyt do 48 hodin.

Další kapitolou jsou kapsáři. Podle statistik bývá okraden český turista v Itálii průměrně každé tři dny. Doporučuje proto nosit doklady a peníze odděleně, kabelku držet před sebou a nezapomínat sdílet polohu s někým z domova.

Pozor si dejte i na pouliční prodejce padělků. Nejen, že můžete naletět, ale zákon hrozí pokutou až 10 000 eur i kupujícímu. A tak se suvenýr s logem značky může pěkně prodražit.

Vysoké pokuty, záludná mýta a chaos za volantem

Vyrazíte-li do Itálie vlastním vozem, připravte se na trochu divočejší dopravu. Úzké silničky, temperamentní Italové za volantem a všudypřítomné skútry dělají z jízdy opravdový adrenalinový sport. Důležité je vědět, že povinnost svítit přes den platí jen v tunelech a na dálnicích, na rychlost si ale raději dávejte pozor. Například na dálnici můžete jet maximálně 130 km/h, na vyznačených úsecích 150 km/h, ale za překročení rychlosti dostanete bez milosti pokutu v řádech stovek eur.

Řidiče čekají i záludnosti při placení mýta – vyplatí se ho hradit kartou, abyste mohli zpětně dohledat platbu, nebo si pečlivě uschovat účtenku. Byly zaznamenány případy, kdy se pokuty za údajně neuhrazené mýto vymáhaly i po deseti letech. Potvrzení o zaplacení částky totiž žádné nedostanete, jen se otevře závora, která vám umožní projet.

A pozor na telefonování. Policie může při jízdě s mobilem bez handsfree nejen napařit pokutu od 250 do 1 000 eur, ale také zabavit řidičák až na tři měsíce. Itálie si zkrátka své zákony hlídá a na shovívavost strážců pořádku moc nespoléhejte.

Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek do filmů, seriálů i nejrůznějších dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

Polibek má vlastní svátek: Líbání není jen romantika, ale i malý zázrak pro zdraví. Nejdelší polibek trval přes 34 hodin

Světový den polibku připadá na 6. července. Není sice tak známý jako Valentýn, ale své místo mezi svátky lásky má právem. Kdy a kde vznikl den na počest líbání?

Chemtrails: Konspirační hit o „práškování lidí“, který znovu a znovu straší internet. Tisíce lidí tomu dodnes věří

Bílé čáry za letadly prý dokazují tajné postřiky. Podívejte se, proč chemtrails přitahují konspirace a co na to vlastně říká fyzika.

Hřbitov módy: V chilské poušti se hromadí tuny nechtěného oblečení, viditelné dokonce i z vesmíru

V chilské poušti končí každý den tisíce tun starého oblečení. Vzhledem k označení není jasno, jak a kdo by je měl zpracovávat. Dá se považovat za hřbitov módy.

Tleskání v letadle: Letuška prozradila, proč to nedělat hned po přistání

Tleskání v letadle po přistání na pevnou zem zažil asi každý, kdo někdy takto cestoval. Piloti ho milují, jen to načasování je většinou špatně.

Co nedělat v Turecku: Focení letiště, žena sedící vedle cizího muže a náklonosti na veřejnosti se vyhněte, hrozí trest

Turecko je perfektním místem na dovolenou, pokud se držíte zajetých turistických letovisek. I tam si ale musíte dát na některé věci pozor. Co nedělat v Turecku?

Komáři nejsou nejhorší. V létě vás víc potrápí miniaturní mušky, které ani neuvidíte. Jak se proti nim bránit

V létě vám nejdou po krku jen komáři. Co vás skutečně štípe, proč to svědí a jak se účinně bránit doma i v přírodě?