Je to opravdu tak vážné? Ulice otevřela problematiku ageismu a šikany na pracovišti

Seriál Ulice v současné době řeší dění okolo Blanky, která údajně šikanuje Vlastu Hanuškovou a dopouští se na ní také ageismu. Že se ty dvě nemusí je zřejmé už nějakou tu dobu. Otevřenou válku v podstatě rozjela tajemnice Vlasta, když začala svou kolegyni pomlouvat. Na základě nepodložených informací začala rozhlašovat informace o intimním vztahu Blanky a ředitele Komory zubních lékařů. Dokonce napsala anonym Evženovi, Blančině partnerovi.

REKLAMA

Na první pohled je tedy pro diváky zřejmé, že Hanušková si šikanu vymýšlí nebo si minimálně vše, co se kolem ní děje, dokresluje k obrazu svému. Je totiž přesvědčená, že Blanka se jí chce zbavit. Hlavním důvodem je podle ní přitom její věk. Hanušková se sice psychicky zhroutila, ale bojuje dál. Nejen, že chce vše hnát výš, ale dokonce se obrátí i na novináře. V první chvíli neuspěje, ale nevzdává to.

Co když je věk skutečně problém

V případě seriálu Ulice je ageismus spíše výplodem fantazie starší dámy, která nesnese žádné změny a novinky. Ageismus však může být ve skutečnosti opravdu problémem. Věková diskriminace se přitom nemusí týkat jen starších zaměstnanců. Právě naopak. Týkat se může i mladých lidí.

Starší lidé mohou trpět předsudky ve chvíli, kdy hledají novou práci nebo možnost kariérního rozvoje. Stává se také to, že je zaměstnavatel donutí odejít předčasně do penze. Problém mohou mít i lidé těsně po škole. Tedy mladí. Mají sice nové znalosti, ale chybí jim praxe. Na první pohled obyčejný koloběh života. Na druhý pohled však velký problém, který může mít skutečně vliv na zdraví. Ukázalo se totiž, že ageismus může snížit dokonce průměrnou délku života. A to až o 7,5 roku.

Šikana na pracovišti

O šikaně se často hovoří v souvislosti se školou. Šikana na pracovišti však není žádnou výjimkou. Jde obvykle o psychická nátlak, při kterém může docházet i k agresi, může jít však i o nepřátelskou válku nebo ponižování. V zaměstnání hovoříme obvykle o mobbingu nebo bossingu. Bossing je to v případě, že nadřízený šikanuje podřízeného. Mobbing je potom stav, kdy podřízený šikanuje svého nadřízeného.

A jak to vypadá konkrétně? Šéf zadá šikanovanému úkol, který je nesmyslný. Přidává mu práci, kterou nemůže zvládnout. Často také výsledky práce hodnotí před kolegy. Zaměstnance ponižuje a ukazuje, jak je neschopný. Šikanovaný obvykle ze stresu chybuje ve své práci. A to je voda na mlýn vedoucího. Ten má pak důvod pokračovat ve svém chování. Vždyť přece každý vidí, že zaměstnanec úkol nezvládl bez chyby.

To je však jen část problému. I na pracovišti může docházet k vyhrožování fyzickým násilím. Případně může docházet i k obtěžování. Podobné to může být také v případě mobbingu. Jen naopak.

Následky šikany na pracovišti mohou být opravdu vážné. Vše má samozřejmě vliv na psychické i fyzické zdraví. Důsledky šikany jsou různé – od zvýšeného stresu, přes horší pracovní výkon a snížení soustředění až po zhoršení spánku či nechutenství. V nejhorších případech se mohou vyvinout různá onemocnění nebo si šikanovaný, který to již dlouhodobě nezvládá, ve slabé chvíli může chtít sáhnout na život.

Jak z toho ven?

Nejdůležitější je prevence. Tedy předcházet šikaně a nedopustit ji. A pokud k šikaně dojde, je důležité jednat hned. Oběť by měla zvážit pokračování ve firmě, ale hlavně o problému mluvit s nadřízeným nebo zaměstnavatelem. V krajním případě se obrátit na právníky.

V každém případě je vhodné mít podporu spolupracovníků a jejich svědectví, případně jiné důkazy. Určitě je vhodné požádat o pomoc psychologa a situaci probírat se svými blízkými. Šikanovaný se také může obrátit na Oblastní inspektorát práce nebo na veřejného ochránce práv. U soudu se potom lze domáhat i finančního odškodnění.

Seriál Ulice můžete sledovat od pondělí do pátku na Nově.

Zdroj: kinotip2.cz, wikipedia.org, learngen.eu, bezpecnostprace.cz

Další články
Související

Ulice: Lumír Nykl jako sňatkový rekordman. Šest žádostí o ruku a jak to vždycky (ne)dopadlo

Lumír Nykl z Ulice má za sebou už šest žádostí o ruku. Některé byly láskyplné, jiné komické. Na Prvního máje se chystá další pokus – s Kateřinou.

Mirka Čejková: Rychlý a nedůstojný konec v televizi, nový život v koučinku a virtuální realitě

Mirka Čejková se v Show Jana Krause otevřeně rozpovídala o nečekaném konci v televizi, přechodu ke koučinku a práci s VR technologií.

S kým žije Rudolf Hrušínský alias Pešek z Ulice: Jeho soukromí je zahaleno tajemstvím, manželka je doktorkou práv

S kým žije představitel seriálového Vlastimila Peška z Ulice? Rudolf Hrušínský ml. o své manželce moc nemluví, sama si to prý nepřeje.

Absolventi chtějí 50 tisíc, benefity i smysl práce. Většina ale práci rychle mění nebo úplně opouští obor

Na pracovní trh také letos vstupují tisíce absolventů. Mnozí z nich končí mimo obor a první práci berou spíš jako dočasnou zkoušku.

Pálení čarodějnic: Původ, historie a současnost

Pálení čarodějnic je u nás stále živou tradicí, i když se forma trochu vyvinula. Odkud k nám přišly a jak je chtěl změnit komunismus?

Ulice ve středu: Bětka překvapí Karlu, strach o Evžena a pravda o Neumannovi

V seriálu Ulice se ve středu roztočí několik dramatických i komických kolotočů. Jirka objeví temnou stránku Neumanna, Běta mlží a Adriana má obavy o Evžena.