Česká republika nabízí víc než dost lázeňských měst, která člověku pomohou na těle i na duchu. Kromě léčebných procedur jsou totiž často místa s okouzlujícího architekturou, kudy doslova kráčela historie této země. Příkladem budiž Luhačovice, které jsou největšími lázněmi moravského regionu. Co všechno na vás v tomto místě dýchne? Proč vyrazit do Luhačovic?
Kde vlastně jsou
Najdete je asi 16 kilometrů na jihovýchod od Zlína, přímo na říčce Šťávnici. Při cestě vozem stačí sjet z dálnice nebo hlavních silnic a dostanete se k nim snadno přes okolní obce. Ze Zlína sem jezdí pravidelné autobusy, stejně tak z Uherského Brodu. Rychlík Slovácký express je pak spojuje přímo s hlavním městem.
Dýchání a trávení
Krom toho, že jsou Luhačovice považovány za nejlepší lázně Moravy, patří i k nejvýznamnějším střediskům tohoto druhu v rámci celého státu. Léčebné programy jsou vyhlášené procedurami na dýchací ústrojí a také zažívání. A i když vás zrovna netrápí zdraví, stojí toho město určitě za návštěvu. Jsou totiž oázou klidu, který s trochou snahy léčí všechno.
Architektura a místní kolorit
Město spojuje přírodní materiály, lidové inspirace a zároveň je do okolní přírody zasazeno velmi citlivě. Velmi se tu podepsal slovenský architekt Dušan Jurkovič. Během svého působení počátkem 20. století se inspiroval právě lidovou architekturou, především stylem valašským.
Je to vidět v použití kamene, dřeva, folklórních ozdob, barevných detailů a řezbářství. Architekt si pro vlastní bydlení propojil dvě starší budovy z roku 1902. Přibyla pestrá výzdoba, původně lehce fádní stavby se tak změnily v barevný rej. Výsledek je dnes dominantou města. V roce 2002 byl rekonstruován a nabízí tak restauraci, saunu i bazén.
Další významné stavby
Jurkovičovy projekty jeho vlastním domem rozhodně nekončí. Vila Jestřabí z roku 1903 je symetrická budova s bočními křídly a slouží jako prestižní lázeňský hotel. Chaloupka (ne typově, takhle se to opravdu jmenuje) byla původně kuchyní ve svahu. Jurkovič ji přestavěl na malebnou vilku s kamenným přízemím. Dá se v ní ubytovat, nahoře v dřevěném patře jsou balkony, celek viditelně inspirovala architektura Karpat.
Vodoléčebný ústav vznikl v roce 1909 přestavbou Jestřabského mlýna. Jurkovič nechal kamenné přízemí, stejně tak cihlové patro. Nástavbu ale zvýšil, sjednotil i střechu domu.

Trampské písně u táboráků: Nesmrtelné hity od „Bedny od whisky“ po „Stánky“, které Češi zpívají dodnes
Kolonáda
Ta je srdcem každého lázeňského centra, v Luhačovicích tomu není jinak. Ta místní je velmi rozsáhlá, zrodila se v polovině minulého století a navrhl ji Oskar Poříska. Začíná u Jurkovičova domu, přičemž tvoří skládačku tří částí – velké kolonády, malé kolonády a haly pramene Vincentka, který Luhačovice proslavil.
Právě tato silně mineralizovaná voda je celorepublikově nejznámější a současně nejvyužívanější. Dá se sehnat i v lahvovém balení a několikrát změnila svou dostupnost. Před lety byla totiž normálně mezi nápoji, později jen v lékárně, v poslední době je opět volně k mání.
Prameny
Luhačovice nabízí hned několik léčivých pramenů, každý vyniká jinou chutí. Jsou postupně k mání napříč kolonádou a je možnost si odnést pramen i ve vlastní láhvi domů. Jen pozor – neberte si zbytečně moc velké množství s sebou „na potom“, v láhvi dlouho nevydrží a zakalí se. Také je dobré si vzít z domu nějaký kelímek či hrneček. Pokud ale zapomenete – nevadí. Stačí v budově s Vincentkou zakoupit za deset korun papírový kelímek.
Něco pro každého
Pokud se rozhodnete Luhačovice navštívit i s dětmi, určitě neuděláte chybu. Samotná kolonáda nabízí nespočet cukráren s výbornou zmrzlinou, procházet se můžete podél říčky, ve které jsou k vidění kachny, které tu a tam zvědavě přijdou blíže. Centrum má také své parky a pokud se chcete více projít, můžete se vydat za město na přehradu. A také můžete navštívit Zoo Lešná, která rozhodně stojí za vidění. Patří mezi naše nejkrásnější zoologické zahrady.
A pokud máte rádi lázeňské oplatky, určitě využijte možnost nechat si jej připravit teplý jen tak do ruky. Na výběr mají několik příchutí a stojí to za to.
Kde zaparkovat?
Z vlastní zkušenosti poradím placené parkoviště, které je kousek u vily Jestřabí. Poté stačí přejít přes přechod a za chvíli jste již v lázeňském parku. A u tohoto parkoviště je poblíž i možnost navštívit muzeum, a to Sluneční lázně, kde si můžete vybrat ze tří okruhů.
