Při zmínce o stádiích rakoviny si většina lidí představí výrazy jako rané, pokročilé nebo terminální. Celkově jsou známá čtyři stádia, existuje ale ještě jedno. Je mnohem ranější, tzv. nulté. A dle expertů je právě tohle obrovským rozdílem v léčbě nemoci, potažmo přežití.
Pět fází nádorů
V běžném vnímání má každá rakovina čtyři stádia, kdy to poslední je přirozeně nejzávažnější. Mnohem dřívější, tedy nulté, bylo novinkou i pro Tinu Knowles, matku Beyoncé. Ta ve svých pamětech odhalila rakovinu prsu a v rozhovoru připomněla důležitost včasného screeningu. „Nevěděla jsem, že existuje nulté stádium. Mohla jsem to v něm zachytit, kdybych nevynechala mamografii.“
I když je vědcům známo už nějakou dobu, není překvapením jeho neznámost. Není totiž diagnostikováno tak často, pro hodně typů rakoviny se nedá zjistit vůbec.
Počátek v orgánu
Čtyři hlavní stádia se nejčastěji stanovují podle systému TNM, tedy Tumor, Uzliny, Metastázy. Onkologové podle nich určují velikost a lokaci nádorů a také to, jak daleko do těla se rakovinné buňky šíří. První stádium většinou znamená, že byl zjištěn maligní (rakovinný) růst buněk (tedy nádor), který je v začátku a omezen na orgán vzniku.
„Je zkrátka odhalen proces bujení, který se zatím nerozšířil do lymfatických uzlin,“ jak vysvětluje Hatem Soliman, onkolog rakoviny prsu v Moffitt Cancer Center na Floridě. Právě tyto uzliny se nachází na více než 800 křižovatkách hlavních cév těla. Jakmile se u nich rakovina objeví, pak překročila stín původního místa vzniku.

Dospělý nádor
Dostatečná velikost nádoru se liší podle typu rakoviny, ale obvykle to znamená právě výskyt na nejbližších lymfatických uzlinách. Stádium III znamená další šíření na více těchto tělesných křižovatek. Stádium IV je další šíření a většinou napadení životně důležitých orgánů.

Drahé tety a já: Auto spadlo do jímky, pořádná facka a konec s kouřením
Co je tedy nulté stádium?
Je to předfáze, kdy se někde v těle vyskytly abnormální buňky. Ty však vůbec nemusí být rakovinné, ani v místě výskytu se nešíří do okolní tkáně. Většinou jsou natolik drobné, aby vytvořily skutečný nádor. Tím pádem je nelze zachytit při běžném vyšetření vnitřních orgánů, tedy magnetickou rezonancí či ultrazvukem.
Lze je však najít na vnější tkáni, což se týká právě rakoviny prsu. Rutinní mamograf pak dovede zachytit právě nulté stadium.

Klíčová role
Nulté stadium rakoviny se může vyvíjet velmi neočekávaně, a to měsíce či i roky před prvními abnormálními buňkami. „Pacienti proto musí být velmi pečlivě sledováni, aby se zjistilo, zda se konkrétní oblast změní v rakovinu,“ upozorňuje Syma Iqbal, onkoložka v USC Norris Comprehensive Cancer Center v Los Angeles.
Preventivní ozařování
Někdy se pacienti i lékaři rozhodnou nečekat a „vrhnou“ se na abnormální buňky ozařováním nebo chirurgicky. Tato léčba není většinou ideální, ale je výrazně preferována před nádory, které se ještě neobjevily. Pozdější fáze už vyžadují chemoterapii a další, mnohem invazivnější metody.
Právě proto, že rakovinu prsu lze v tomto stádiu zachytit mamografem, je během něj šance na přežití až 99 %. Americká společnost pro rakovinu proto doporučuje ženám screeningy od 25 let věku, rakoviny prsu od 40 let věku. Mužům screening kolorektálního karcinomu od 45 let, prostaty ve stejném věku. Aktivní kuřáci nebo lidé s rakovinou v rodině ještě dříve.

Co je vám, doktore?: Kritický pohled na dobu, zákaz Menzela v hlavní roli a první mikrovlnka
Zdroje: NationalGeographic, NCBI, Cancer, NG