Život českých důchodců v posledních letech připomíná nekonečnou horskou dráhu. Na jedné straně mírné zvyšování penzí, na té druhé tvrdý náraz do rostoucích cen potravin, energií a nájmů. Už od ledna si sice průměrný penzista polepší dle posledních odhadů o dalších zhruba 650 korun měsíčně, ale v peněžence to možná příliš znát nebude.
Lednová valorizace přinese průměrně 650 korun navíc
Podle čerstvých odhadů Národní rozpočtové rady, které zveřejnila Česká televize, vzroste průměrný důchod od ledna asi o 649 korun. „Počítáme s důchodcovskou inflací 3,1 procenta. Vyšel nám zatím předběžný odhad, že by nárůst důchodů měl být asi 649 korun, takže poměrně výrazný,“ uvedl analytik Michal Hlaváček.
Ministerstvo práce pod vedením Mariana Jurečky bude mít přesnější čísla až v září, kdy do propočtu zapracuje i růst průměrné mzdy.
Nově by tak průměrná penze mohla vyšplhat na 21 700 korun. Jenže i když čísla na papíře vypadají optimisticky, reálný dopad je o dost střízlivější. Od roku 2020 sice důchody stouply o víc než polovinu, zatímco inflace za stejnou dobu „pouze“ o třetinu, přesto mají senioři pocit, že jim peníze mizí mezi prsty rychleji, než přibývají.
Vláda musí navíc ze státní kasy na zákonné navýšení důchodů sáhnout hlouběji než kdy dřív. Příští rok to bude stát o víc než dvacet miliard korun více než letos, kdy průměrná penze vzrostla jen o necelých 360 korun. „Bereme to jako fakt, jako mandatorní výdaj,“ poznamenal ministr financí Zbyněk Stanjura.
Existenční stres
Důchodci mezitím počítají každou korunu. „Všechno je pořád dražší a dražší. Teď nám ještě zvýšili nájem a my už opravdu nevíme, kde brát,“ svěřila se jedna z pražských seniorek. Mnozí tak sahají do úspor, které se ovšem tenčí. Někteří ekonomové proto varují, že pokud stát nepřijde s razantnější úpravou systému, bude se čím dál víc penzistů propadat do finančních potíží.
Valorizace čekají změny
Od ledna 2025 už platí omezení valorizace předčasných důchodů – kdo si nechal penzi přiznat předčasně od října 2023, tomu se až do řádného důchodového věku nezvyšuje procentní výměra. A další změny se chystají. V roce 2026 bude klasické papírové oznámení o valorizaci zpoplatněno 26 korunami, zdarma bude jen pro důchodce narozené před rokem 1955. Elektronicky ho ale lidé dostanou nadále bez poplatku.

Otcové nebo už dědečci? Tito slavní muži si pořídili děti až na stará kolena, ani sedmdesátka i více pro ně není stopka
Od roku 2027 pak přibude další komplikace – při výpočtu valorizace se začne odpočítávat výchovné, tedy částka 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. To znamená, že už se nebude zvyšovat automaticky spolu s procentní výměrou důchodu. Na druhou stranu část „starých“ valorizací výchovného seniorům zůstane, takže mírně finančně zvýhodní ty, kteří jej pobírají už delší dobu.
Zatímco politici se přou o to, jak nastavit systém do budoucna, senioři s napětím čekají, kolik jim stát přidá právě v lednu. Jasno budou mít koncem září, kdy vláda oznámí přesné částky. Teprve pak si budou moci každý zvlášť spočítat, o kolik si skutečně polepší.

Chemtrails: Konspirační hit o „práškování lidí“, který znovu a znovu straší internet. Tisíce lidí tomu dodnes věří
Zdroje: MPSV, České důchody, Česká televize