Mládí uteče, důchod zůstane. A čím dřív si to připustíte, tím líp. Spoléhat se jen na státní penzi je risk, který se nemusí vyplatit – obzvlášť když roky utíkají a složené úročení pracuje jen tehdy, když mu dáte čas. Jak se tedy zajistit na důchod?
Neexistuje „moc brzo“
Dá se tedy říct, že stran penzijních investic neexistuje nic jako „příliš brzo na to začít“. Spoření na penzi je tedy otázkou přípravy od mládí, nejpozději od středného věku, za jehož počátek je dle různých kritérií bráno 40 let.
Spoření je základem, investice je pak ideálním řešením. Obojí je způsob, jak peníze uchovat a zúročit. Správné investování vyžaduje větší znalost nástrojů, může ale zase přinést mnohem lepší výsledky. Jak potvrzuje kniha Inteligentní investor od Benjamina Grahama (kterého uznává i Warren Buffet), na dlouhodobý výnos stačí člověku i jedna investice za život, pokud je opravdu dobrá.
Investice v Česku
I když máme v porovnání s dalšími zeměmi ještě celkem co dohánět, stáváme se i tady s těmito nástroji postupně obeznámenější. Nejsou tedy už jen doménou specialistů, s těmito principy se seznamuje čím dál tím větší část populace. Jak potvrzuje i web finanční skupiny OMAP, běžně známé spořicí účty jsou dobré pro krátkodobé cíle, pro dlouhodobou strategii ochrany hodnoty kapitálu je vhodnější právě investování.
Není moc brzy?
Ideály sice neexistují, nicméně ideálním startem pro začátek zajišťování penze je nástup do první stále placené práce. Dlouhodobý časový horizont totiž přináší tzv. složený úrok. Tímto mechanismem se zhodnocují úspory, posléze dělají to samé i peníze jimi vygenerované.
Celkový obnos tak roste rychleji, hlavním faktorem je ale právě čas. Tedy brzký začátek a dlouhé období. Současně není nikdy pozdě, ale čím později se do toho pustíte, tím větší částky budete muset vynakládat.
„Momentálně se ta hranice, od kdy lidé investují, podstatně snižuje, už k pětatřiceti rokům. Optimální je, když člověk začne odkládat na důchod co nejmladší, klasicky s první výplatou,“ řekla České televizi výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani.

Václav Glazar z Kameňáku: Travesti legenda, jejíž život skončil v LDN a bez přátel po boku
Vědomí nákladů a diverzifikace
Základní rozvahou při spoření i investicích je povědomí o tom, kolik peněz budete asi měsíčně potřebovat. Je nutné také počítat se změnou nákladů i příjmů. Ve stáří vás asi bude více trápit zdraví, mnoho koníčků nebo nutných nákladů zase zmizí. Včasnou prevencí i zachováním zdravé kondice můžete hodně nákladů na péči ušetřit.
I tady platí klasické rčení „Nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“ Každý investiční nebo spořicí nástroj má svoje silné a slabé stránky či období, což má ale vykrývat nějaký jiný. Řečeno zjednodušeně – nikdy neklesá ani nestoupá všechno naráz.
Aktivní fáze života
Díky neustálému rozvoji medicíny se zaprvé zvyšuje délka obecného dožití člověka, zároveň se penze dle webu Investika stává stále více aktivnější fázi života. A jak mnozí senioři potvrzují, bývají právě v těchto letech vytíženější, než když chodili pravidelně do práce. Začněte s přípravou tedy s jakoukoli částkou, ideálně ihned.

Peklo o rychlosti 300 km/h. Čtyři roky od tornáda, které změnilo tvář Moravy
Zdroje: ČT24, Investika, OMAP, FinancneZdravejsi, SporimeNaDuchod, DatabazeKnih