„Pohoda a klid nedaleko Prahy.“ Zapomenuté lázně s léčivou slatinou: Skvost první republiky, kam dnes skoro nikdo nejezdí

Lázně Mšené se skrývají v údolí Mšenského potoka a najdete je jen 40 kilometrů od Prahy, kousek od Roudnice nad Labem na okraji obce Mšené-lázně. Neprávem zapomenuté místo, kde léčí duši i tělo, bylo založeno už v roce 1796. Místní specialitou je léčení pohybového ústrojí.

REKLAMA

Z bývalé hájovny

Správce majetku hraběte Kinského, pan František Pavikovský, měl s místními léčivými prameny osobní zkušenosti. Na hraběcích pozemcích proto v objektu bývalé hájovny založil první léčebné centrum. Kvalitu vody mu potvrdil a podpořil i tehdy proslulý mineralog a lázeňský lékař František Ambrož Reus z Bíliny.

Od žaludku k pohybu

Původní nastavení lázní zahrnovalo i problémy se žaludkem, nevolnosti a související problémy. Od roku 1841 však prosluly široko daleko díky léčivé slatině, která začala prudce dominovat. Dnes jde vlastně už o jediný místní přírodní nástroj. 20. léta minulého století bohužel nebyla nejúspěšnější, takže tehdejší vlastník odprodal lázně svazu pojišťoven.

Úpadek a znovuzrození

Klesající trend dovršili po roce 1948 komunisté. Lázně byly jako mnoho jiných podniků převedeny na stát. Většinu posledních dekád tak celý objekt patřil pod Lázně Teplice. Ani porevoluční doba jim moc nepřála, na své postupné znovuzrození tak musely čekat až do roku 2005.

Komorní prostředí

Celkově jde o menší resort, který přitahuje svou krásou, současně ale není nijak přezdobený nebo přeplácaný. Hosté chválí i výbornou kuchyni, stejně tak nevšední nasazení veškerého zdravotního personálu. K toulkám po kraji přímo vyzývá okolní příroda, historie místa i místní lidé.

Jako motto se tu ujalo „Pohoda a klid nedaleko Prahy“. V dnešní době tu samozřejmě nenajdou útočiště jen pacienti s nařízeným pobytem od lékaře. Odpočinek, wellness a všechny druhy relaxace tu najdou všichni pohodoví klienty. Právě minimální vzdálenost od Prahy láká mnohé, kteří by o lázních jinak ani neuvažovali.

Pro každého něco

V možných technikách léčby najdete tradiční i exotické masáže, bahenní zábaly, individuální a skupinové cvičení v tělocvičně, stejně jako rehabilitačním bazénku. Nechybí elektroléčba, magnetoterapie, parafín či ultrasonografie.

Vaši mysl krom toho povzbudí úchvatné panoráma sopečného Českého středohoří, památná hora Říp, romantický hrad Hazmburk i další okolní pamětihodnosti. Jako první vás nejspíš ohromí nádherná secesní budova Dvorany z roku 1905. Působí jako němý svědek zašlé slávy dávných dob, kdy lázním nic nestálo v cestě.

Najdete zde klidné lázeňské místo s výborným přístupem, které současně člověku nezruinuje konto.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Karlův most: Mysteriózní datum založení a co skrývá palindrom 135797531

Karlův most je dominantou hlavního města a spojnicí obou jeho polovin. Snad i díky načasování založení vydržel zatím všechny katastrofy.

Itálie zpřísňuje: Na turisty čekají pokuty za mušle a za telefon v ruce během řízení, platí zákaz plavek mimo pláž

Plánujete dovolenou v zahraničí a míříte do Itálie? Pak si kromě opalovacího krému přibalte i dávku trpělivosti a pořádnou porci informací.

Tleskání v letadle: Letuška prozradila, proč to nedělat hned po přistání

Tleskání v letadle po přistání na pevnou zem zažil asi každý, kdo někdy takto cestoval. Piloti ho milují, jen to načasování je většinou špatně.

Po dešti rostou, ale za jak dlouho: Kde a kdy hledat první letní hřiby

Oproti běžnému názoru nerostou houby hned po dešti, nějakou dobu jim to trvá. Jak dlouho čekat než vyrostou hřiby a kam přesně vyrazit?

Na co si dát pozor v Itálii: Vhodná obuv i oblečení do města, co znamená chléb na stole a vždy vyčkejte na příchod číšníka

Itálie je místem evropské historie, kultury a také ohniskem gastronomie, vína a kávy. Na co si dát pozor a co tu rozhodně nedělejte v Itálii?

Za humny je drak a perličky z natáčení: Šťastný posílen fernetem, komparzistky v recyklovaných šatech a falešná zeď

Odhalte zajímavosti a zákulisní příběhy pohádky Za humny je drak, která si získala srdce diváků už před čtyřiceti lety.