Komíny, kotle, kamna, krby. Věci, u kterých správci nemovitostí či majitelé domů tak nějak tuší, že je potřeba průběžná kontrola i revize. Tohle všechno je součástí zákonné povinnosti se o nemovitost starat. Pravidelná kontrola je však třeba i u hromosvodu. Když ji zanedbáte, můžete narazit na velké problémy při pojistných událostech. Co je tedy vyžadováno? A jak často kontrolovat hromosvod?
Co je vlastně hromosvod?
Název celkem napovídá, technicky jde o zařízení sloužící k bezpečnému uzemnění bleskového proudu či výboje. Nejde vlastně moc o zařízení, protože neobsahuje elektroniku. Ocelové lano je šrouby připevněno k objektu nebo materiálu, nad úroveň střechy pak stoupá ještě sloupek nebo složitější konstrukce.
Cílem je vytvořit umělou cestu pro cestu elektřiny do země. Instalace hromosvodu není automatická, klíčový je hlavně tam, kde zásah bleskem reálně hrozí a může poničit majetek nebo ohrozit zdraví. Většinou jde o výškové budovy, věže, stožáry, haly nebo rozsáhlé veřejné či komerční budovy. Není povinný na rodinných domech. Pokud ano, musí být zkontrolovaný, protože špatný hromosvod je větší riziko než jeho absence.
Přítomnost a funkce
Jestli je na domě přítomen hromosvod, musí správně fungovat. V praxi to znamená nutnou kontrolu při samotné montáži a následující pravidelné revize stavu. Nemluvě o opravě, pokud ji stav a funkčnost vyžaduje.
Frekvence kontrol
Tohle se liší kus od kusu, nikoli podle typu nebo rozsahu, ale data zařízení. Hromosvody zřízené do 1. 2. 2009 vyžadují revizi každých 5 let. Jestli je váš dům z hořlavých materiálů, zkracuje se termín na 2 roky. Ty zařízené po tomto datu potřebují vizuální kontrolu každé 2 roky, plnou revizi pak jednou za 4 roky. Stejný plný zákrok je nutný po každém zásahu bleskem.
Na koho se obrátit?
Revizi provádí osoba s platným osvědčením, které opravňuje k úkonu revize elektrických zařízení, kam spadají i hromosvody. Osvědčení vydává Technická inspekce České republiky neboli TIČR. Technik musí být současně pracovníkem firmy, které má oprávnění poskytování takto nabízených služeb.
Při samotném zásahu ověřuje bezpečnost a bezporuchový provoz celého systému ochrany před bleskem. Výsledkem revize je revizní zpráva, která shrnuje veškeré činnosti, zjištěné závady a stanovuje způsobilost k bezpečnému provozu. „Právě v tomto posouzení se projeví znalosti a zkušenosti revizního technika,“ popisuje na webu Revize hromosvodu Ivan Rezek.

Dovolená v Česku: Jeseníky okouzlí termály, horami i čarodějnickými legendami
Část opomíjení
Jak jsme uvedli na začátku, o kontrole kotlů, komínů či kamen panuje aspoň nějaké povědomí. Bohužel právě revize hromosvodů jsou pro nenápadnost samotného zařízení dosti opomíjené. Jde přitom o zcela základní prvek požární ochrany budovy. Technici se tak pravidelně setkávají s nejistotou správců, jestli budova hromosvod vůbec má a kde.
Při úderu blesku dovede správný hromosvod kompletně předejít vzniku požáru i dalších škod. Současně chrání jak elektrické, tak i datové rozvody. U těch znamená i minimální poškození velké finanční ztráty, zvlášť v dnešní digitální době.

Papírové dopisy o zvýšení důchodu mizí. Kdo chce mít v roce 2026 jistotu, musí si o ně včas požádat a zaplatit za ně
Zdroje: Denik, Direct.cz, HorolezeckeSluzby, RevizeHromosvodu