Příprava na důchod: Přehledný návod kdy a jak žádat o starobní penzi v Česku

Penze čeká dříve nebo později většinu obyvatel tohoto státu. Panuje kolem ní ale mnoho nejasností, mýtů a polopravd. Jde hlavně o nutnost splnění určitých podmínek – jak o starobní penzi požádat, co dokládat a podobně. Někdo se tak s krutou realitou nízké či dokonce žádné penze může setkat v momentě, kdy s tím už nelze nic dělat.

REKLAMA

Kdy do penze?

V první řadě je třeba podotknout, že penze není povinnost. Státní penze je služba, na kterou má nárok každý, kdo dosáhl potřebného věku a doby i výše pojištění. Moment odchodu z práce do penze tak záleží na splnění těchto kritérii. Pro osoby narozené po roce 1971 platí jednotný věk 65 let.

U starších ročníků (lidově „dříve narozených“) záleží na pohlaví a počtu vychovaných dětí. První komplikace pak nastává u doby platby důchodového pojištění. Měří se jako doba, kdy byl člověk výdělečně činný a tím pádem si platil důchodové pojištění. Do této doby se však počítá i studium nebo doba strávená péči o děti.

Předčasný důchod

Řádné penzi může předcházet ještě tzv. předdůchod či předčasná penze. Na ten se nevztahují výše zmíněné podmínky. Nepříliš známou možností je i pozdní starobní penze. Do předčasné penze se dá odejít o tři roky před běžnou penzí, je však třeba splnění doby důchodového pojištění.

Současně platí, že v případě odchodu do předčasné penze bude vyplácená částka nižší než při počkání na standardní důchod. Předdůchod je samostatná kategorie, do které lze jít dokonce o pět let dříve než do normální penze. Tato možnost se však nabízí jen při našetření doplňkového penzijního spoření. Po finanční stránce nepřispívá stát, senior tohoto typu si jen vybírá finance z vlastního spoření.

Pozdní důchod

Do něj lze odejít tehdy, jestli jste dosáhli penzijního věku, ale chybí vám nějaký čas do splnění minimální platby důchodového pojištění. Dá se to něj nastoupit o pět let později, než je váš penzijní věk. Současně je však nutné hradit minimálně 20 let penzijní pojištění (počítají se náhradní a příspěvkové doby). Případně 15 let, když počítáte jen příspěvkové doby.

Žádost o penzi

Řekněme, že máte potřebný věk i jste splnili všechny ostatní podmínky, nejste tedy žádnou anomálií. První technikálií je, že žádost lze podat nejdříve čtyři měsíce před tím, než do něj máte reálně nastoupit. Nefunguje to tedy tak, že podáte žádost a za týden vám začne penze chodit na účet.

Lze požádat i zpětně, proplaceno bude však nejvýše uplynulých 5 let. Formulář najdete na stránkách Ministerstva vnitra, dá se vyplnit na každé okresní správě sociálního zabezpečení bez ohledu na bydliště. Stejně tak se dá o penzi zažádat online na stránkách ČSSZ. Přihlásíte se přes identitu občana, případně bankovní identitu nebo eObčanku.

Co je potřeba

Prvním logickým dokumentem je doklad totožnosti. Mějte po ruce doklady o době studia včetně nedokončených. Jde tedy o vysvědčení ročníků, maturitu, indexy z VŠ a diplomy dokončených studií. Další jsou doklady o vojenské službě, buď vojenská knížka nebo potvrzení Správního archivu AČR.

Doklady prokazující výchovu dětí jako rodné listy či výpisy z matriky, rozsudek o osvojení, doklady o adopci, pěstounské péči a další dokumenty. Nezapomeňte na doklady o dobách pojištění a náhradních dobách pojištění, tedy například potvrzení o péči o závislou osobu, stejně jako evidenci na úřadu práce.

Posledním bodem je žádost o zařízení výplaty penze poukazem na účet. Potřebujete vyplněný tiskopis žádosti o zařízení výplaty penze poukazem na účet potvrzený bankou. Všechny potřebné doklady se dají stáhnout na stránkách ČSSZ.

Nemožnost vlastního zařízení

Jestli vám výše uvedené operace nedovoluje zdravotní stav, může ji za vás podat člen rodiny – ten musí mít ovšem vás souhlas a současně potvrzení od lékaře, že váš zdravotní stav toto jednání neumožňuje. Žádost o penzi může podat i zmocněnec s plnou mocí, nemusí tedy jít o člena rodiny.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Přivýdělek v důchodu: Jak si přilepšit k penzi

Firmy všeho druhu začínají vycházet penzistům poměrně vstříc. Jak se mění podmínky pro seniory u klasických forem zaměstnání? Vyplatí se práce k důchodu?

Stabilita a loajalita: Zaměstnanci nad 55 let jsou na pracovním trhu novým pokladem

Starší pracovníci jsou na českém trhu práce stále žádanější. Firmy si uvědomují jejich zkušenosti a loajalitu. Je vám 55 a více let? Můžete si vybírat.

Valorizace důchodů na další rok: První vyjádření Ministerstva práce

Jaké změny se budou týkat důchodů? Výše valorizace penzí na další rok je zatím částečně ve hvězdách. Čekáme na statistické údaje, které přijdou až v létě.

Změny v důchodu nadzvedávají ze židle: Co se letos změnilo a co čeká seniory v dalších letech

Něco z penzijní reformy platí už od letošného ledna. Co se změnilo a jaké další proměny přijdou v dalších letech? Jak se to dotkne důchodu?

Dalibor Janda o důchodu: Výši penze považuje za nedostatečnou

Zpěvák Dalibor Janda by si už mohl užívat důchodu. On však stále pracuje a svůj důchod v podstatě obratem zase odevzdá státu.

Jiří Lábus promluvil o svém důchodu: Na zadní vrátka myslel celý život, nechce být nemohoucí a na obtíž

„Ještě žiju,“ vtipkoval Jiří Lábus na Českých lvech, kde měl předávat cenu. Ve starobním důchodu je totiž už více než 10 let.