Je to možná jen kousek omítky, jiná okna a chybějící veranda, ale pro tisíce fanoušků Chalupářů se proměna slavné chalupy rovná menšímu kulturnímu zemětřesení. Dům, kde se televizní důchodce Evžen Huml hádal s Bohoušem o slepice, už dávno nevypadá jako tehdy. Ačkoliv od natáčení uplynulo padesát let, emoce kvůli jeho přestavbě neochabují – naopak.
Z Třešňové zpět do Višňové
Seriálová Třešňová existovala jen na obrazovce. Ve skutečnosti se Chalupáři natáčeli v obci Višňová na Příbramsku. Právě tady se v roce 1974 rozehrála televizní idyla, která se na několik desetiletí vepsala do paměti celého národa. Višňová, tehdy ospalá vesnice, se díky televizním kamerám změnila v kulisu, kterou každý rok znovu ožívají staré vzpomínky.
A nejvýraznějším symbolem je právě dům Bohouše Císaře. Tehdy skromná chaloupka s dřevěným plotem a romantickým dvorkem, dnes běžný rodinný dům bez jakýchkoli známek televizní slávy. Podle dobových informací si tehdejší obyvatelé za pronájem domu přišli na 18 tisíc korun, jak uvedl web iDNES.cz. A hlavně – po každé repríze u jejich dveří postávali další zvědavci.
Ztracené kulisy, nová funkčnost
Filmový štáb dům upravoval už během příprav. Přidal kadibudku, kupu hnoje a kvůli jednomu oknu musela vzniknout nová stříška. Po natáčení ale štafetu převzala realita. Původní chalupa už nevyhovovala moderním požadavkům na bydlení, a tak přišlo nové patro, betonová veranda a další stavební zásahy. Dům, kde dřív zněl orchestrion, dnes připomíná spíš katalogový typ z počátku 90. let.
Z pohledu televizního fanouška se ztratilo něco jedinečného. Z pohledu majitele šlo o logický krok – chalupy z nepálených cihel se k celoročnímu bydlení prostě nehodí. A jak připomínají mnozí diskutující, pokud chtěl někdo dům zachránit v původní podobě, měl ho koupit sám. Jenže to by ho musel chtít i opravit, vytápět a hlavně – žít v něm.
Nostalgie vs. soukromí
Internetová debata, která se kolem domu rozhořela, připomíná malou kulturní válku. Na jedné straně příznivci nostalgie, kteří litují ztracené atmosféry a mluví o „zločinu proti lidskosti“. Na straně druhé realisté, kteří připomínají, že jde o soukromý majetek, a majitel má plné právo dům upravit podle svých možností a potřeb.
A proč to fanušci i po 50 letech tolik řeší? „Naše paměť je selektivní a má tendenci si idealizovat vše, co bylo dříve. Návrat ke starým filmům nám tuto iluzi ztraceného ráje posílí a my se na chvíli cítíme opět v bezpečí, v časech, které nám připadaly klidné a srozumitelné,“ řekl pro iDNES.cz psycholog Daniel Štrobl.

Šárka Vaňková v upřímné zpovědi: O umělém oplodnění neuvažuji. Na dítě netlačíme, vše je tak, jak má být
Jisté je, že Višňová stále žije z popularity Chalupářů, prodává turistické známky i mapky, a pro fanoušky připravuje tištěného průvodce po stopách seriálu. Dům samotný ale zůstává symbolem toho, jak těžké je uchovat iluze televizní pohody, když do hry vstoupí skutečný život. A seriál Chalupáři? Ten aktuáně v repríze vysílá každou středu a sobotu Česká televize.

Případ Aničky Janatkové (†9): Holčička zmizela po cestě ze školy, celé Česko doufalo marně v zázrak
Zdroje: Facebook, iDNES.cz, Příbram, visnova.cz ceskatelevize.cz, iDNES.cz