Ty filtry vidět nechcete: Nezapomínejte na čištění klimatizace v autě, všechno to pak vdechujete

Klimatizace dnes patří běžně i do vozů levnějších kategorií. Delší cesty v kolonách města nebo letní výlety jsou bez ní už prakticky nepředstavitelné. Protože ji bereme za samozřejmost a ani ji nevnímáme, zapomínáme na to, že i tento mechanismus potřebuje péči a údržbu. Zápach je pak to nejmenší, co vás bude trápit. Vaše zdraví to pozná nejspíš také.

REKLAMA

Co klimatizace obsahuje a jak to funguje?

U klimatizace vnímáme většinou jen to, že na nás v létě fouká příjemný chladný vzduch. Systém v základu stlačuje a uvolňuje chladivo, které pak v uzavřeném okruhu odebírá teplo zevnitř vozu. Kompresor stlačuje chladivo (obvykle plyn) a zvyšuje jeho tlak i teplotu. Kondenzátor ho ochlazuje a mění na kapalinu. Výparník chladí vzduch, který se dostává do kabiny, ventilace zajišťuje cirkulaci všech fází.

Dopady servisu

Klimatizace by měla být podrobována kontrole a servisu stejně často jako veškeré další součástky vašeho vozu. Když už se objeví problémy, bude vás to stát víc energie, času i peněz. Servisem v první řadě udržíte funkčnost a výkon systému. Proto, že se ve výparníku sráží vlhkost, je to vynikající místo pro plísně a bakterie všeho druhu.

Právě od těch pochází zatuchlý zápach po zapnutí klimatizace, kterého se časem už nezbavíte. Pak si koledujete ještě o alergie, podráždění dýchacích cest a podobné „chuťovky“. Neudržovaným součástkám klesá radikálně životnost. Jezdíte-li pak v dešti nebo zimě, pomáhá klimatizace odmlžit okna.

Od čištění po plnění

Údržba celého systému zahrnuje hlavně čištění, dezinfekci a doplnění nebo kompletní výměnu chladiva. Hlavně je na místě měnit i kabinový filtr, dále kontrolovat těsnost celého zařízení. Dezinfikovat byste měli dvakrát za rok, tedy na jaře a během podzimu. Klimatizaci naplňte jednou za 2 roky, případně když cítíte pokles výkonu systému.

Těsnost všech součástí kontrolujte při plnění, případně samozřejmě při závadách. Filtr je třeba vyměnit jednou za rok, nejméně však jednou za dva roky.

Čištění a plnění

Tohle zvládnete sami pomocí čističe klimatizace ve formě spreje. Máte-li plechovku bez hadičky, nechte ji působit v zavřeném nastartovaném voze se zapnutou klimatizací. Sprej s hadičkou obsahuje pěnu a používá se přímo do přívodu vzduchu do systému. Lez použít také kartáčky či štětečky, kterými vyčistíte mřížky ventilace. Nevýhodou postupu je, že vše rozvíříte v autě.

Největší efekt má čištění ozonem, který likviduje všechny bakterie. Tuto službu najdete v servisech nebo automyčkách, cena se pohybuje mezi 400 – 800 Kč. Jednou za dva roky je na místě zajet do autoservisu a požádat o kompletní servis klimatizace. To zahrnuje kontrolu, opravu případných netěsností a také naplnění.

Výměna filtru

Kabinový filtr je třeba měnit jednou za rok (zanedbaný opravdu nechcete). S trochou cviku a šikovnosti to lze udělat svépomocí, případně při výměně oleje v servisu.

Správné používání

Průběžným servisem klimatizace je pochopení jejího fungování, a tedy i správné používání. Využívejte ji celoročně, protože v každém období něčemu pomáhá. I během zimy ji minimálně jednou za dva týdny na pár minut zapněte. Udržíte tím tlak a mazání systému. Současně vám pomůže s odmrazením a odmlžením skel.

Po delší jízdě nebo v horku nechte auto po jízdě chvíli provětrat, klimatizaci tím přirozeně ulevíte. Cca deset minut před zastavením ji vypněte, ale nechte zapnutou ventilaci. Vysušíte tím výparník a předejdete plísním. Šťastnou cestu.

Zdroje: Suri.cz, ApexSysteims, TipCars.com

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Konec plísním v koupelně: Vyzkoušejte tento geniální a levný trik našich babiček, funguje okamžitě

Už naše babičky měly zaručený způsob jak se zbavit nepříjemné a zdraví ohrožující plísně. Stačí vám na to dvě suroviny, které najdete doma. Konec plísním!

Jak vyčistit zčernalé zlato a stříbro: Jedlá soda, kyselina citronová a pozor na kartáčky

Nečistoty a škrábance vznikají na špercích při jejich běžném používání, respektive nošení. Čím je bezpečně vyčistit zlato a stříbro a vrátit šperkům lesk?

Soda jako perfektní pomocník při úklidu: Ucpaný odtok, mastné nádobí i na prádlo

Soda je levný a velice účinný čistič domácnosti. Můžete ho použít téměř na všechny povrchy, protože má univerzální použití.

Pozor na nenápadný symbol na štítku. Může znamenat konec vašeho oblíbeného oblečení

Co znamenají symboly na štítku oblečení? Přehledně a srozumitelně vysvětlujeme, jak pečovat o svůj šatník.

Čištění a kontrola komínu: Nezapomínejte na tuto povinnost, mohlo by vás to vyjít draho

Jde o povinnost každého majitele chaty nebo rodinného domu. Jak často je nutná kontrola či revize komínu a proč ji nezanedbat?

Jak se zbavit černé plísně ze spár: Jedlá soda, kyselina citronová i jak tomu předcházet

Černá plíseň ve spárách nejenže nevypadá hezky, ale může být příčinou zdravotních potíží. Zbavit se plísně můžete s řadou přírodních pomocníků, které máte doma.