Nestíháte, jste vyčerpaní a představa dalších pěti let v práci vás děsí? Každý další pracovní den je pro vás boj? Nejste divní – jste jen unavení. A je vás víc, než si myslíte. Předčasný důchod si v roce 2025 volí rekordní počet Čechů. Proč lidé odcházejí dřív, co je k tomu nutí a jak si spočítat, kdy můžete dát práci vale taky?
Unavení, vystresovaní a bez energie
Přes 760 tisíc lidí v Česku dle ČSSZ pobírá předčasný důchod. Skoro třetina všech seniorů v ČR se zkrátka řekla dost. A číslo pořád roste. Za tímhle rozhodnutím většinou nestojí touha po lenošení. Spíš těžké ranní vstávání, bolavá záda a šéf, co chce víc, než zvládáte.
„V posledních letech se po příchodu z práce dávám dohromady, abych dokázala další den vstát před pátou a odjet do práce. Jsem vyčerpaná především psychicky a vystresovaná z dojíždění,,“ svěřila se paní Soňa, 59letá laborantka, v článku Davida Budaie na Seznam Medium.
Podobně mluvila i účetní Eva. Menopauza, výpadky paměti a neustálý stres: „Najednou jakoby cítíte tlak toho života a máte pocit, že jste nezrelaxovala z jedné uzávěrky a, panebože, už se blíží další.“ Přidejte k tomu bolesti, zhoršující se zrak, tlak mladších kolegů a vysoké nároky v práci – a máte recept na důchod o pár let dřív.
Co musíte splnit, aby vás stát pustil z práce dřív?
O předčasný důchod si můžete požádat, když vám do toho řádného zbývají nejvýš tři roky. Potřebujete mít aspoň 40 let pojištění – tedy hlavně odpracovaných let.
Důchod vám stát za to ale zkrátí. A ne o pár drobných. Za každých 90 dnů předčasnosti přicházíte o 1,5 % výpočtového základu. V peněžence to může dělat 1 000 až 2 000 Kč za každý rok navíc, jak uvádí web České důchody.
Je tu ale jedna novinka. Od ledna 2026 stát zavádí výhodu pro ty, co pracovali celý život – kdo má 45 let pojištění, tomu se krácení sníží na polovinu. Takže pokud můžete, vyplatí se s žádostí pár týdnů počkat.

Peklo o rychlosti 300 km/h. Čtyři roky od tornáda, které změnilo tvář Moravy
Můžete si přivydělat? A co když chcete pracovat dál?
Předčasný důchod není úplný konec pracovního života. Ale má svá pravidla. Pokud pobíráte důchod, nesmíte mít zaměstnání, které zakládá odvod na sociální pojištění.
Co můžete? Pracovat na dohodu, pokud nepřekročíte limit 11 500 Kč měsíčně. Nebo podnikat, když váš daňový základ nepřesáhne 111 736 Kč ročně. A úplně bez omezení můžete pronajímat byt, obchodovat s akciemi nebo brát podíly z firmy.
A pokud se vám po práci bude stýskat, můžete si výplatu důchodu dočasně pozastavit. Klidně na rok. A za každý odpracovaný čtvrtrok si pak odmažete kus krácení. Například paní Liběna odešla do předčasného důchodu poté, co předtím přišla o zaměstnání kvůli návratu kolegyně z mateřské dovolené. Jak sama přiznala: „Byla jsem před důchodem a nemohla jsem najít uplatnění. Byla jsem i na úřadu práce a když jsem se nikde nechytala, šla jsem do předčasného důchodu.“ Krátce na to se jí ale podařilo najít práci na částečný úvazek – začala pracovat čtyři dny v týdnu v gastronomii: „Baví mě být v kolektivu mladých lidí, kteří řeší studium a vztahy a nestěžují si na nemoci,“ prozradila pro web Welcome to the Jungle.
A jak jste na tom vy? Zvažujete to taky? Možná je právě teď ten čas se zastavit a promyslet, co opravdu potřebujete. Podělte se o své zkušenosti do komentářů. A pokud chcete vědět, kdy přesně můžete z práce odejít, tady si to snadno spočítáte: kalkulačka na webu České důchody.
