Adéla ještě nevečeřela: Robert Redford tvůrce odmítl, Dočolomanský až jako třetí volba a mlaskání Adély pomocí triků

Neporazitelné soukromé očko Nick Carter (Michal Dočolomanský) se vydává do Matičky stověžaté vyřešit zapeklitý případ. Jiné ho totiž nezajímají. Ačkoli češtinu zvládl už na palubě parníku, nad sklenkou oroseného piva zjišťuje, že tady to opravdu chodí jinak než v Americe. Co všechno provázelo jeho cestu za překažením plánů legendárního Zahradníka v dodnes oblíbeném snímku Adéla ještě nevečeřela?

REKLAMA

Obsazení Redforda?

Tohle byl sen jak scénáristy Jiřího Brdečky, tak i režiséra Oldřicha Lipského. Do hlavní role Nicka Cartera chtěli totiž hollywoodského šviháka Roberta Redforda. Po diváckém úspěchu předchozího projektu, tedy Limonádového Joea se oba cítili naprosto nezastavitelní. Byli ale „trošku“ naivní, nicméně herce oslovili. Respektive jeho agenta. Ten briskně přepočítal nabízený honorář s okamžitě odmítl.

Druhým adeptem byl už Čech, konkrétně Jiří Kodet. Prošel výběrem i kamerovými zkouškami, problémem byl ale kostým. Ten byl ušit dopředu a Kodet se do něj nevešel. Jeho předělávka by vysála celý rozpočet snímku. Třetím adeptem byl konečný Michal Dočolomanský, kterého to stálo brutální režim. Každý den totiž létal z Bratislavy do Prahy a večer ještě hrál zpátky v bratislavském divadle.

Spokojený Hrušínský

Jednou z nejpůvabnějších pasáží je úvodní „tour de pub“ Cartera a komisaře ledviny. Během natáčení pak vznikla ikonická fotka Hrušínského s půllitrem. Tu si zamiloval ředitel jednoho českého pivovaru a chtěl ji do kanceláře. Od Hrušínského dostal svolení, pokud dostane pivo k Vánocům. Obdržel rovnou celý náklaďák.

Obrovská frekvence

Kultovní parodie brakových detektivek měla tuzemskou premiéru 1. srpna 1978 v pražském kině Blaník. Protože zájem diváků byl enormní, promítalo ji kino čtyřikrát denně po dobu celých patnácti týdnů. Podobně na tom ale byla i další města, takže „Adéla“ se rychle stala téměř nejoblíbenějším titulem celé normalizační kinematografie.

Mlaskání Adély

Zvukové efekty vznikají podivným způsobem nejen v amerických velkofilmech. Mlaskání obrovské masožravé květiny obstaraly namydlené dlaně, voda ve vaně, zvon ve výlevce, mokrý ručník s litrem mléka, které se tehdy prodávalo v igelitovém sáčku. O vše se pak postaral známý geniální imitátor zvuků Antonín Jedlička.

Dubléři a dabing

Miloš Kopecký jako Rupert von Kratzmar potřeboval během snímku 4 dubléry. Michala Dočolomanského a Olgu Schoberovou (slečnu Karin) pak namluvili František Němec a Libuše Švormová.

Adéla ještě nevečeřela, FOTO: © Jan Kuděla, distr. Česká televize

Inspirace v obchodě

Nick Carter využívá během vyšetřování nejrůznější technické hračičky, dnes bychom řekli gadgety. Brdečka se inspiroval ceníkem jednoho amerického obchodního domu z roku 1903. S jeho pomocí je pak vyrobil vynikající český animátor Jan Švankmajer.

Závěrečná lokomotiva

Na konci snímku Zahradník uniká a Miloš Kopecký se s cigaretovou špičkou vyhrabe z uhláku na lokomotivě. Šlo o nepojízdný muzejní exponát Národního technického muzea. Pohyb zajistila jiná lokomotiva, parní a kouřové efekty pak dýmovnice a další pyrotechnika.

Adéla ještě nevečeřela můžete zhlédnout na ČT1 v sobotu 19. dubna od 16:35 a o den později od 6:35.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Postřižiny: Těhotná Vašáryová, kouzelné sklenice, uletěl andělíček a co jsou to vlastně postřižiny

Oslava života, piva, dobré nálady a jídla. To všechno jsou Menzelovy Postřižiny podle předlohy Bohumila Hrabala. Co všechno je s nimi spojeno?

Cesta do pravěku: Honoráře herců za socialismu, americký remake, Burianosaurus augustai a obdiv Spielberga

Legendární film Cesta do pravěku Karla Zemana skrývá spoustu fascinujících příběhů z natáčení, které dodnes udivují i slavné režiséry.

Demolition Man z roku 1993 se odehrává v budoucnosti a prorokoval dnešní svět: Co všechno z filmu se splnilo

Demoliton man je neprávem lehce zapomenutá akce, ale hlavně společenská satira, která předběhla dobu. Kolik současných trendů predikoval?

Slavnosti sněženek: Vycpaný kanec, Hrabal ve vedlejší roli, podroušený Somr a VB v akci

Kolem sporu dvou mysliveckých spolků se odehrává celá mozaika dalších linek a epizod. Jak vznikaly kultovní Slavnosti sněženek?

Jak se budí princezny: Hrušínský v sádře, utopená Melánie, nadabovaná Růženka a Zázvorková v poli

Jen málokdo by neznal pohádku Jak se budí princezny. Věděli jste, že si Hrušínský během natáčení zlomil nohu? A že se herečka Švormová málem utopila?

O statečném kováři: Zraněný Kříž, kaskadér Vetchý, Buchlov jako kulisa, změna režiséra a dabing plný překvapení

V pohádce podle předlohy Boženy Němcověé si zahrál hlavní roli velmi populární Pavel Kříž. Co všechno se během natáčení dělo a kde je Vetchý?