Jde asi o nejčistší zpracování podžánru fantasy sword and sorcery, tedy meč a magie. Ostatně knižní předloha Roberta Erwina Howarda je základním kamenem tohoto druhu fantastiky. Pro dnešní megastar Arnolda Schwarzeneggera byl snímek vstupenkou k velkým rolím a prvním krokem k vrcholné dráze v Hollywoodu. Co všechno natáčení provázelo?
Čtvero mečů
Ikonický meč s širokou čepelí byl podle nákresu Roba Cobba vykován ve čtyřech exemplářích. Na čepelích byl nápis ve fiktivním jazyce, každý z nich stál 10 000 dolarů. Režisér John Milius trval na tom, aby nebyly nově lesklé, ale matné, což naznačovalo použitost. Stejný požadavek platil i pro veškeré kostýmy. Oděvy byly proto vláčeny za autem terénem, až vypadaly jako pořádně omšelé.
Malina, tržby a role
Náklady natáčení byly 20 milionů dolarů, celosvětové tržby pak 68 milionů dolarů. Dle expertů si tu „Arnie“ zahrál svou nejlepší postavu (skoro nemluvil). Jeho meč vážil reálně 10 kilo, nešlo tedy o žádnou náhražku. Byl také nominován na zlatou malinu, tedy cenu za nejhorší film vůbec.
Supi a kříže
Snaha o autenticitu provázela film po celou dobu. Když se točila scéna s ukřižováním, kroužili štábu nad hlavami skuteční supi. Jeden z ptáků tehdy na místě pošel a Arnold tak kousal do krku skutečné zdechliny. Na blízku byli proto stále zdravotníci s připraveným kloktadlem.
První věta
Nemluvnost Conana je v tomto filmu zřetelná a proslulá. Když se ho mongolský generál zeptá: „Co je na životě nejlepší?“ je jeho odpověď: „Rozdrtit nepřítele. A hnát ho před sebou. A slyšet nářek jeho žen,“ to první, co vůbec ve filmu pronese – 20 minut po začátku.
Atlantská hrobka
Na konci scény pronásledování padá Conan do nitra atlantské hrobky. Nejde o žádný efekt ani kaskadéra. Arnold opravdu padá po schodech dolů. Při dalším natáčení si tak logicky stěžoval, že mu teče krev. Režisér Milius lakonicky odvětil, že „Bolest je jen dočasná, ale film navěky.“
Drsné natáčení
Přístup režiséra k bezpečnosti byl vůbec během výroby poněkud uvolněný. Vznikla tak řada historek, ale většinu toho odnesl právě Schwarzenegger. Ten pod jeho režií trpěl jako kůň a například při pronásledování vlky ho skutečně honili běsnící psi. Ti však v úvodní scéně reálně vláčeli a zranili jednoho z kaskadérů.

Pondělní Ulice: Myšlenky na rozvod, lži, intriky a vzpoura, jakou gymnázium nepamatuje
Titánský had
Had ve věži je legendární scénou. Šlo o mechanický model na dálkové ovládání. Had byl skoro metr tlustý a 12 metrů dlouhý, táhla a hydraulika dokázaly vyvinout tlak přes devět tun. Ovládat ho taky nebyla žádná legrace, bojové scény se tak musely občas přerušit. Had totiž kolikrát získával navrch.
Zloděj a lučištník
Takto se Conanovi představí jeho budoucí parťák Subotai v podání Gerryho Lopeze. Jméno odkazuje na nejúspěšnějšího mongolského generála Sübeteje z dob Čingischána. Profese lučištníka je poctou mongolským dovednostem, protože v tomto umění byli skuteční mistři.
Soundtrack
Monumentální hudba Basila Poledourise je podobně slavná, jako hudba Vangelise k filmu 1492 o Kryštofu Kolumbovi. Nahrával ji devadesátičlenný orchestr a nazpíval čtyřiadvacetičlenný pěvecký sbor.
Na snímek Barbar Conan se můžete podívat na Prima COOL v neděli 25. května od 20:15.
