Bez cibule to v kuchyni nejde: Většina ale dělá běžnou chybu, kvůli které jídlo ztrácí chuť

Cibule je v kuchyni základní součástí celé řady pokrmů. Kdo z nás by si uměl představit připravit základ pod maso či omáčky a další dobroty bez této běžné, leč často podceňované suroviny? Přitom se při vaření mnoho z nás dopouští chyby, která je zbytečná a stojí výsledný pokrm chuť. Děláte tuhle chybu i vy?

REKLAMA

Cibule do studeného oleje nepatří

A teď ruku na srdce – kolikrát jste vhodili nakrájenou cibuli do studeného oleje či jiného tuku a nechali jste ji, aby se postupně rozehřála? Možná jste i vy právě teď zvedli ruku. A právě to je ta chyba, kterou děláme a která nás stojí dokonalou chuť připravovaného jídla.

Cibule do studeného tuku nepatří. Proč? Když ji vhodíte do nedostatečně rozpáleného oleje, jednoduše pustí vodu a už ji zkrátka neosmažíte tak, jak byste si přáli. Přitom stačí počkat a tomuto přešlapu se jednoduše vyhnout.

Další chyby při smažení cibule

Studený olej či tuk není bohužel jedinou chybou, které se během kulinářského umění u nás doma v kuchyni dopouštíme. Už se vám třeba někdy stalo, že cibule byla nerovnoměrně opečená? Pokud ano, pak jste ji asi nenakrájeli na stejně velké kousky – kostičky, proužky, nudličky.

Pokud vám při smažení cibule hází několik odstínů hnědé, pak je chyba v tom, že ji nedostatečně mícháte, a hlavně na okrajích pánve pak vznikají ty tmavší a více opečené kousky. Ty už mnohdy hrají černou barvou a nemají kdovíjak valnou chuť.

A co děláte špatně, když vám cibule hnědne až moc rychle? Pak je na vině vysoká teplota. Tehdy je třeba cibuli odstavit, stáhnout teplotu a potom cibulku dosmažit.

Co s příliš tmavou cibulí?

Tady je verdikt jasný – do koše. Nekompromisně. Pokud si od plotny odběhnete a na cibulku zapomenete, odmění se vám tím, že zčerná. A tehdy je na místě spálenou surovinu vyhodit. Zkazila by vám totiž připravované jídlo, což určitě nechcete riskovat.

Jak poznat dostatečně rozpálený olej?

Můžete si dát práci s nakrájením dokonale stejných kousků, ale jakmile cibuli vhodíte do nerozpáleného oleje, stane se to, co už jsme psali výše – pustí vodu a nebude křupavá. Ani její chuť už nebude kdovíjaká.

Základem tedy je dobře rozpálit olej. Dopřejte mu čas, ale zase ne moc. Zkuste s pánví lehce zakroužit. Pokud se olej pohybuje rychle, skoro jako voda, je teplota dostačující. Nejjistějším způsobem, jak zjistit, že je olej nahřátý, je vhodit do něj kousek suroviny – pokud se objeví malé bublinky, je vše připraveno.

Zdroje: Kulturio, Trafinoil.cz, Top Recepty

Další články
Související

Typické české omáčky, které půlka národa miluje a půlka nenávidí. Vaříte je stejně? Svíčková, koprovka a rajská

Kdo by nemiloval tradiční české omáčky! Elegantní svíčková, sladká rajská nebo kontroverzní koprovka. Stálice české kuchyně, na které nedáme dopustit.

Retro recepty našich babiček: Oživte chuť dětství s poctivou svíčkovou nebo buchtami

Babičky se uměly v kuchyni otáčet ostošest. S chutí vzpomínáme na jejich poctivé dobroty. Oživte retro recepty a připravte si svíčkovou nebo makové buchty.

Připravte gril na sezonu: Jak ho očistit, zkontrolovat a nezapomenout na kvalitní palivo

Se stabilně jarními venkovními teplotami začíná nevyhnutelně sezóna zahradních akcí a také grilování. Jak takový gril po zimě zprovoznit?

Laďka Něrgešová čaruje v kuchyni: Pražský koláč s majonézou a bábovka, co nemá konkurenci

Laďka Něrgešová není jen známou moderátorkou a milující maminkou dvou puberťáků. Své fanoušky také zásobuje skvělými recepty na různé dobroty.

Domácí pampeliškový med jako od babičky krok za krokem: Recept, který zvládne i začátečník

Domácí pampeliškový med je jednoduchý na přípravu a chutná jako jaro. Naučte se ho vařit krok za krokem. Využití má široké.

Velikonoční nádivka: Lidový název zná málokdo, značila naději i úrodný rok a jak na ni

Velikonoční nádivka se dá připravit na mnoho způsobů. Jaká je historie tohoto pokrmu, který každý připravuje trochu jinak?