Dana Medřická: První syn se nedožil roku, nezapomenutelné role i život plný zvratů

Dana Medřická (†62) byla ikonou českého filmu i divadla. Legendární umělkyně o svém osudu rozhodla už v šesti letech. Umanula si, že se stane herečkou. A za svým snem si skutečně šla. Ačkoli od její smrti uplynulo již více než 40 let, fanoušci na ni stále vzpomínají a připomínají si její nezapomenutelné role.

REKLAMA

Měla talent

Dana Medřická se narodila 11. července roku 1920. Odmalička projevovala zálibu v herectví. To ji přivedlo do Pražského divadla a zde započala profesionální kariéru. Velmi rychle si dokázala získat přízeň publika, její talent byl nepřehlédnutelný. Stala se součástí celé řady významných inscenací.

Její rozsah byl vskutku nevídaný. Dokázala dokonale vystihnou lyrickou Slávku Hlubinovou ve filmu Měsíc nad řekou od Václava Kršky. Bez mrknutí oka ztvárnila zatrpklou staropanenskou revizní účetní Hanu Kalvodovou ve snímku Ošklivá slečna od režiséra Miroslava Hubáčka.

První syn se nedožil roku

Na sklonku války se herečka provdala za Václava Vydru. O osmnáct let starší herecký kolega ji učaroval natolik, že mu řekla své „ano“. Po jeho boku byla šťastná. V roce 1946 přivedli na svět syna. Ten se ale bohužel nedožil roku.

S druhým dítětem Dana Medřická váhala. První syn, který zemřel na záškrt, v ní zanechal mnoho bolesti. Až po deseti dlouhých letech přišlo překvapení. Zjistila totiž, že je opět těhotná. Narodil se druhý syn, kterého pojmenovali Václav.

Novopečená maminka se na něj velmi upnula. Nebylo nic, co by pro svého syna neudělala. Společně s divadlem se malý Vašík stal středobodem jejího života.

Úspěch doma i v práci

V té době se jí dařilo nejen v osobním, ale také v kariérním životě. Objevovala se na divadelních prknech, neměla nouzi o televizní nabídky. Vidět jste ji mohli například v seriálu F. L. Věk nebo Taková normální rodinka. Někteří si ji jistě budou pamatovat coby macechu v Popelce z roku 1969 nebo z filmu Romeo a Julie na konci listopadu.

Jenže pak přišel rok 1968. Na počátku normalizace vystoupila z komunistické strany a upřel se na ni kritický pohled režimu. Inscenace Matka kuráž, kde měla hlavní roli, byla vnímána jako politická aféra. Ačkoli i nadále zůstávala členkou Národního divadla, dostávala spíše podřadnější role.

V roce 1947 získala hlavní roli v inscenaci Kočičí hra. Právě díky jejímu neuvěřitelnému výkonu se z na první pohled bezvýznamné hry stal hit. Představení se pro velký úspěch a zájem diváků hrálo celkem 9 let.

Smrt manžela byla vysvobozením

Kariéra opět strmě stoupala vzhůru. Doma už to ale tak růžové nebylo. Zdravotní stav jejího manžela byl stále horší. Z Václava Vydry, který byl nakonec odkázán na neustálou péči, se stal protivný morous. Navíc zapomínal. Když si třeba uprostřed noci umanul, že půjdou do kavárny na kávu, oblékla si jeho manželka kabát a šla s ním, aby jej přesvědčila, že je kavárna zavřená.

Pak už Václav Vydra nevycházel z domu. Jeho žena k němu stále chovala úctu, měla s ním obrovskou trpělivost. Věrně stála po jeho boku až do jeho smrti v roce 1979. Podle jejich syna byla smrt otce vysvobozením.

Našla lásku

Ještě v době, kdy její manžel žil, ale už byl vážně nemocný, zahořela oblíbená herečka láskou ke svému dávnému obdivovateli. Byl jím španělský ekonom a učitel makroekonomie na Karlově univerzitě Artemio Precioso Ugarte. Ten herečku obdivoval už od 50. let.

Po smrti jeho ženy se z přátelského vztahu stala láska. V roce 1981 (čili dva roky po smrti manžela) si řekli své „ano“. Pozdní láska Danu Medřickou úplně proměnila. Rozkvetla. Její druhý manžel si přál, aby se za ním přestěhovala do slunného Španělska. Ona ale váhala – přeci jen tu měla syna a svou lásku v podobě herectví.

Odešla nečekaně

Srdíčko Dany Medřické nečekaně vypovědělo službu v roce 1983. Náhlým odchodem milované herečky byli všichni zaskočeni. Na jejím skonu se možná podepsalo natáčení v Maďarsku, rekonstrukce bytu, nátlak muže, aby se přestěhovala do Španělska i představení, ve kterých stále hrála a excelovala.

Dana Medřická prodělala těžký infarkt. Zemřela ve věku 62 let. Její druhý manžel Artemio se s ní ani nestihl rozloučit. Svou ženu přežil o 24 let.

Další články
Související

„Koukají na to i moje babičky.“ Představitelka Anežky z Ulice o natáčení odvážných scén

Karolína Lipowská alias Anežka Klímová budí u diváků Ulice emoce. Nyní přiznala, že co se týče natáčení scén s Matějem Dvořákem, vypíná při nich.

Tobias Moretti běhal s Komisařem Rexem. Teď hospodaří na farmě v Tyrolsku a i před sedmdesátkou okouzlí nejednu dámu

Tobias Morelli se proslavil jako Richard Moser v Komisaři Rexovi. Se svou rodinou nyní žije na farmě, herectví však neopustil.

Soňa z Ulice se jen tak nevzdá. Intriky budou pokračovat i v nové sezoně

Z vrcholu až na úplné dno. Tak by se dal popsat poslední rok Soni z Ulice. Kdo čekal, že po všech podrazech zmizí z obrazovky, ten se mýlil.

Světlana z Ulice slaví padesátku: Terezu Bebarovou považovali diváci za Ukrajinku, dnes píše knihy a točí vlastní show

Terezu Bebarovou si pamatujeme coby Světlanu ze seriálu Ulice. Objevila se v pořadu Peče celá země a poté vymyslela svůj vlastní koncept.

Ulice: Teta Běta ještě neřekla poslední slovo

Je to již pár měsíců, co se Mochová přiřítila jako velká voda do Ulice. Marečkovi dodnes vlastně netuší, co si o ní mají myslet. Běta ale ještě neskončila...

Marie Rosůlková: Neměla štěstí v lásce ani děti, život prožila po boku kněze. V mládí byla velmi půvabná

Marie Rosůlková byla výbornou herečkou, kterou si dodnes diváci pamatují zejména coby babičku ze seriálu Taková normální rodinka.