Jak na krásné petúnie: Nebojte se je pořádně zastřihnout

Máte rádi petúnie? Není se čemu divit. Patří mezi nejoblíbenější rostliny, které zdobí zahrady po celém světě. Půvabné květiny původem z Jižní Ameriky, jejichž historie sahá až do 19. století, mohou dělat parádu i na vaší zahradě, balkoně nebo terase. Poradíme, jak na krásné petúnie.

REKLAMA

Potřebují denní světlo

Aby se těmto květinám dařilo, musíte pro ně najít světlé a slunné místo. Dařit se jim bude tam, kde dostanou alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Dbejte ale na to, aby petúnie měly dostatečný odstup od dalších rostlin. Nejsou to zrovna kdovíjak tolerantní sousedky.

Bez zálivky to nepůjde

Jestli petúnie něco nemají v lásce, pak je to sucho. Dbejte proto na pravidelnou zálivku – půda by měla být trvale vlhká. Pozor ale na to, aby půda nebyla přemokřená. Během letního období si tyto krásné rostliny vyžadují zálivku každý den – v horkých dnech klidně i dvakrát.

Práci vám usnadní samozavlažovací truhlíky. Pokud ale pěstujete petúnie v záhonku, máte o starost méně. V půdě si rostliny se zálivkou poradí lépe a umí s ní šikovně hospodařit.

Hnojení nepodceňujte

Při první výsadbě doporučujeme použít hnojivo s postupným uvolňováním. Ve chvíli, kdy se rostliny rozrostou, stačí pro pravidelné hnojení používat hnojivo rozpustné ve vodě. Hnojit byste měli pravidelně – má to nemalý vliv na kvetení petúnií během léta. Během května se hnojí ideálně dvakrát do měsíce. Od června pak jednou týdně.

Na co byste si měli dát pozor, jsou hnojiva mající vysoký obsah dusíku. Jde o živinu podporující růst listů – nikoli květů. Petúnie si vyžaduj vyvážené hnojivo, neuškodí jim hnojivo s obsahem fosforu.

Zastřihujte je

Pohled na kvetoucí rostliny je sice krásný, ale přesto neváhejte petúnie podle potřeba prořezávat. Pro omlazení celého keře je vhodný celoplošný sestřih – mimo to podpoří větvení a mohutnější kvetení. Zastřihněte až jednu třetinu objemu rostliny, vůbec se toho nebojte. Po sestřihnutí nezapomeňte rostlině dodat dávku ve vodě rozpustného hnojiva.

Nelekejte se – petúniím poté trvá klidně i týden, než se ze zásahu nůžek vzpamatují. Ve výsledku se vám ale odmění větším počet květů. Pokud vám vadí zbavovat se větší části rostlin, můžete jednou týdně seříznout jen některé stonky.

Pryč se starými květy

Nedílnou součástí péče o petúnie je odstraňování zvadlých, suchých a vybledlých květů. A to včetně semeníku. Díky tomu se pak rostlina může mnohem více soustředit na svou energii a může produkovat více nových květů. Ty vám pak budou dělat radost na pohled.

Petúnie, ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Zdroje: iReceptář, Dům a Zahrada, Azte

Další články
Související

Květen na zahradě: Mulč, střih, výsadba a další věci, které musíte udělat teď, jinak bude pozdě na bohatou úrodu

I v květnu čeká každého zahradníka spousta práce, ale také radosti. Na co všechno si dát pozor a co budou stromy i keře vyžadovat?

Pankrác, Servác, Bonifác: Co se po jejich svátcích může sadit? Ledoví muži a jaké pověry se k nim vážou

První polovina května je pro zahrádkáře kritickým obdobím. Čekají je totiž ledoví muži a pak uplakaná Žofie. Co to znamená pro úrodu?

Proč vám na trávníku roste mech a jak s ním jednoduše a bez chemie zatočit: Pomůže vám obyčejná křída

Praktické rady, jak se efektivně zbavit mechu na zahradě. Stačí pár jednoduchých kroků a váš trávník bude opět zelený a zdravý. Už žádný mech.

Ovocné stromy, které přečkají i velká sucha

Sucho už dávno není výmluva pro prázdnou zahradu bez ovoce. Představíme vám sedm ovocných stromů, které hravě přežijí horké léto bez deště a velká sucha.

Nejlepší rostliny do skalky: Tipy na odolné a krásné trvalky

Skalka plná barev? Zvolte odolné trvalky jako rozchodníky, levanduli, hvozdíky nebo mateřídoušku. Vytvořte krásnou a nenáročnou zahradu.

Co dělat na zahradě v dubnu? Sázejte keře, oživte trávník a pozor na aprílové počasí

Na zahradě je krom zimních měsíců něco na práci prakticky pořád. Duben i květen jsou ve znamení rozpuku, tak toho bude rozhodně víc.