Jarmila Kurandová: Filmová Babička byla její poslední filmovou rolí. K dětem byla laskavá, vlastní děti bohužel nikdy neměla

Na její filmovou Babičku podle předlohy Boženy Němcové z roku 1971 zajisté nejeden televizní divák. Hlavní představitelka milé a moudré babičky Jarmila Kurandová na svou životní roli čekala dlouhá léta. Když se jí její sen splnil, zahrála si sice svoji nejvýznamnější roli, byla bohužel zároveň tou poslední.

REKLAMA

Životní roli získala až v pokročilém věku

Když se Antonín Moskalyk rozhodl přinést na plátna kin novou verzi oblíbeného příběhu o Babičce z pera Boženy Němcové, přišla hereččina šance. V jeho očích byla hlavní role jako stvořená pro milou starou paní, která ovšem v té době nebyla u filmu příliš známá. Jednalo se o Jarmilu Kurandovou.

V této roli měla vystřídat svou předchůdkyni Terezii Brzkovou, která tuto postavu ztvárnila v předešlé verzi tohoto příběhu v roce 1941. O té bylo mimo jiné známo, že nesnášela děti. Přestože se před kamerou dokázala ovládat a byla za laskavou babičku, o pauzách na ně měla dokonce křičet vulgární nadávky.

Byla jedním z jedenácti dětí

Jarmila Kurandová se narodila jako Marie Martínková do velké rodiny. Společně se svými deseti sourozenci si musela zvyknout na život ve velmi skromných podmínkách. Vychovávala ji její teta. Protože si herečka vysnila úplně jiný život, než na jaký byla zvyklá, rozhodla se po svých patnáctých narozeninách vydat zkusit štěstí do Prahy. Usmyslela si, že se stane herečkou, což se ji zprvu příliš nedařilo. Na nějakou dobu se stala „dívkou k dětem“, později ale přišel pro její kariéru zásadní zlom.

Když se seznámila se svým budoucím manželem Františkem Kurandou, procestovali spolu coby kočovní herci celou zemi. Usadili se v roce 1935 nakonec v Brně, místní divadlo se stalo jejich domovskou scénou. K filmu se dostala o mnoho let později, přestože o jejím hereckém talentu nebylo pochyb. Manželství zůstalo bezdětné.

Přišla role v Babičce

Psal se rok 1971 a na televizních obrazovkách se objevila nová verze oblíbeného příběhu o staré, moudré a laskavé ženě, která na Starém bělidle pomáhá své dceři vychovávat vnoučata. Touto babičkou se stala právě Jarmila Kurandová, která se své role zhostila se ctí a mnohým divákům se při zmínce o tomto díle dodnes vybaví právě její vlídný obličej.

Tento snímek se stal jejím nejvýznamnějším a zároveň posledním počinem. Jarmila Kurandová odešla do hereckého nebe v prosinci 1978.

Film Babička můžete zhlédnout na ČT1 v neděli 20. dubna od 14:25.

Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

Saskia Burešová prozradila, díky čemu si udržuje mladiství vzhled. Plastiku v tom rozhodně nehledejte

Co asi stojí za svěžím a mladistvým vzhledem sympatické moderátorky Kalendária? Saskia Burešová prozradila, že štěstí je stav mysli.

Ottfried Fischer alias Big Ben: Parkinson, úraz i amputace. Už má i do detailu naplánovaný vlastní pohřeb

Vzpomínáte na legendárního komisaře Bena Berghammera ze seriálu Big Ben? Ottfried Fischer skončil na vozíku a naplánoval si vlastní pohřeb.

Poklad na Stříbrném jezeře: Pierre Brice mohl přijít o život, neuvěřitelný úspěch a pro dabéra to byla čest

Snímek Poklad na Stříbrném jezeře spustil lavinu dalších adaptací tzv. mayovek. Co všechno provázelo natáčení a jak na něj vzpomíná dabér Vinnetoua?

Ulice: Kdo je novorozená Esterka? Novorozenec je kluk a patří herečce, která také zazářila v Ulici

Jubilejní sezona seriálu Ulice na TV Nova skončila ve velkém stylu. Diváci dostali hned dvojitou svatbu a k tomu nečekaný porod, který rozvířil děj i emoce.

„Potřebuju se nadechnout,“ říká Krejčíková alias Gábina z Ulice. Po 20 letech dává seriálu sbohem

Další hvězda Ulice se rozhodla dát nekonečnému seriálu sbohem. Aneta Krejčíková má za sebou dvacet let v seriálu Ulice a nyní se rozhodla vydat jiným směrem.

Král z Pyšné princezny Vladimír Ráž měl život plný tragédií: Smrt syna, rozvod i 15 let bez dítěte

Vladimír Ráž se do našich pamětí zapsal coby král Miroslav v pohádce Pyšná princezna. Na plátně zažíval úspěch, v osobním životě spíše bolest.