Most postavený císařem Karlem IV. je ikonickou spojnicí polovin Prahy přes řeku Vltavu. Není to ale zdaleka jediný ohled, ve kterém je tato stavba spojnicí. Stavba i založení byly pečlivě plánovány do nejmenšího detailu. Karlův most tak měl spojit i minulost a budoucnost, s čímž souvisí i mysticky zvolená hodina založení.
Numerologie, astrologie i astronomie
Karlův most přežil zatím všechny negativní vlivy, které se od jeho založení v českých zemích, hlavně v Praze, vyskytly. Odolal povodním, netrefilo ho žádné bombardování, jen občas obdrží vizitku od sprejerů. V biblické Knize Kazatel stojí, že „Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas.“ Císař se toho evidentně držel.
Datum zahájení stavby bylo určeno na 9. července 1357, samotný základní kámen měl položit sám císař, a to v 5 hodin a 31 minut ráno. „Tato data a čas byly zvoleny cíleně tak, aby vytvořily numerologickou posloupnost 1-3-5-7-9-7-5-3-1, která je palindromem,“ rozebírá pro Primu Martin Mikyska, průvodce pořadem Mikýřova hysteorie českých dějin.
Co je palindrom?
V českém jazyce jde například o větu „Kobyla má malý bok,“ kterou lze číst stejně normálně i pozpátku. Uvedená posloupnost je na tom totožně. V numerologii a dalších naukách mají samostatná čísla velkou sílu, takováto kombinace všechno ještě umocňuje.
Moment na nebesích
Protože byl Karel IV. i na svou dobu neobyčejně vzdělaný, nepochybně narazil i na tyto informace. Věřil pak, že čísla zahrnující letopočet, datum i čas přinesou stavbě štěstí. Tomu ale oponuje historik umění Jan Royt, podle něhož byli v té době „rádi, že se čas měřil na hodiny“.
Dalším faktorem bylo postavení Slunce, Měsíce a v té době objevených planet Sluneční soustavy. Císař tak stavbu plánoval i s astrology, čas určili na konjunkci Saturnu se Sluncem. Budoucí most tak měl navíc ascendent ve Lvu – symbolu českých králů, Prahy i Koruny české.
Mars nad obzorem
Jako by tyto okolnosti nestačily, v půl šesté ráno se nad obzorem vyloupla Rudá planeta neboli Mars. Kromě války je planeta vykládána jako symbol velkých činů. Planety byly současně v Raku a Rybách, tedy vodních znameních. Most je tak propojením polovin města, minulosti a budoucnosti, spojen s Pražským hradem i katedrálou svatého Víta.

Soňa z Ulice se jen tak nevzdá. Intriky budou pokračovat i v nové sezoně
Když nastane letní slunovrat, zapadá při pohledu ze Staroměstské mostecké věže Slunce právě za katedrálou.
Vydržel opravdu hodně
Je nakonec jedno, čemu se bude kvalita stavby přisuzovat. Jestli pověstné maltě s vejci, načasování zahájení, tvarohu nebo jakékoli další souvislosti. Dle dalších mystických výkladů leží most také na křižovatce energetických drah, což jej po celou dobu jeho existence doslova „nabíjí“.
Most dlouhý 516 metrů se prokázal jako skutečně bytelný. Přečkal ničivé povodně, které v červenci 1432 demolovaly značnou část Starého Města. Voda tehdy zbořila pět pilířů. Další části utrpěly v září 1890, když spadly dva oblouky. Dodnes ho však nic „netrefilo“ natolik, aby nemohl sloužit svému účelu a být ozdobou hlavního města.

Karlův most, Karlštejn i univerzita: Jak Karel IV. proměnil Prahu v tajnou metropoli Evropy
Zdroje: MojeMincovna, PrahaRozhlas, ZoomPrima