I když nejste na „indiánky“ přímo zatíženi, na filmy s Vinnetouem se asi podíváte rádi. Dobrodružství obou bratrů z Divokého západu patří ke klasice kinematografie. V titulcích lze pak zachytit německo-jugoslávskou koprodukci. Točilo se v zemích bývalé Jugoslávie, ale hlavně v Chorvatsku. Kde v něm můžete dodnes najít „indiánské stopy“?
Národní parky
Zmíněný stát disponuje jak nádherou historických měst, tak zcela okouzlující přírodou. Hlavně klenoty tohoto prostředí, národní parky Krka, Paklenica a Plitvická jezera se před kamerou proměnila v Divoký západ. Čeští turisté je ostatně dobře znají, lze si na ně bez problémů koupit výlet.
Dalšími příhodnými místy pro štáb filmařů byl třeba kaňon řeky Zrmanji, skály pohoří Velebit a další. Méně známým místem, ale pro toto natáčení nejčastější, je Grobniško polje. Jde o cca 10 kilometrů dlouhých a 5 kilometrů širokou planinu ležící na severovýchod od největšího chorvatského města Rijeka. Tady se zrodily hlavně „rutinní“ záběry toho, jak indiáni nebo bandité někam jedou, případně se Vinnetou ukrývá za keřem.
Žádní turisté a cenová dostupnost
Obrovskou výhodou uvedených lokalit je málo turistů, kterých je na vodopádech Krka nebo u Jezer požehnaně. Kaňon Zrmanje je okouzlující svými peřejemi, současně jde o doslovnou oázu klidu. Nahoru se pak vypínají skály Nugget-Tsilu, v originále skalní město Tulove Grede.
Mohyly
Když se vydáte úzkou, klikatou a dosti prašnou cestou, dostanete se od mořské hladiny postupně až do nadmořské výšky asi 1 000 metrů, konkrétně do sedla Mali Alan. A tady najdete klenot. Jen pár set metrů od silnice se na zelené loučce dají ještě bezmála 50 let po vzniku rozeznat zbytky kamenných mohyl Apačů.
Jedna pro Vinnetouva otce Inču-čunu a jedna jeho sestry N-šoči. Právě na tomto místě se náčelník Apačů sešel se svým bílým bratrem v předvečer poslední osudné bitvy. A přestože bylo všechno jen vymyšleno, když tu stojíte, máte pocit, že se ty věci skutečně odehrály i jinde, než jen na stránkách a filmovém plátně.
Místo hrdinova skonu
O kus dál najdete i místo, kde Vinnetouova duše odešla do Věčných lovišť. Jde o přímořské svahy Tulových Gredů, výprava sem se ale důrazně nedoporučuje. Vnitrozemská strana pohoří Velebit byla totiž už důkladně odminována, jižní přímořská však tímto zákrokem neprošla. Jde o prokleté dědictví jugoslávských válek, místo je tak doslova horkou půdou.

Vanda z Ulice na dně: Hazard zase klepe na dveře a staří démoni se vrací
Další stopy, jiná místa
Ač toho v Chorvatsku vzniklo asi nejvíc, není to jediná oblast, kde se rozbíhaly kamery filmové klasiky. Ve druhém díle série, Vinnetou: Rudý gentleman, se náčelník skrývá s Ribannou v jeskyni. Jde o Postojnskou jamu, jednu z největších, nejkrásnějších a také nejnavštěvovanějších v Evropě. Najdete ji ve Slovinsku. Hlavní město této země zase posloužilo pro některé scény ve městech.
Arizona, pravých mužů zóna
Ano, Vinnetou se podíval i do své rodné země, čímž překonal svého autora Karla Maye. Ve snímku „Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti“ jsou scény z Velkého kaňonu řeky Colorado v Arizoně. Není to ovšem Pierre Brice, ale místní jezdec.
Film Vinnetou: Rudý gentleman vysílá ČT1 9.7. ve 21:15

Světlana z Ulice slaví padesátku: Terezu Bebarovou považovali diváci za Ukrajinku, dnes píše knihy a točí vlastní show
Zdroje: Chorvatsko, Kudrna, Aktualne