Mistrovství světa v nošení manželek: Finská soutěž láká závodníky z celého světa

Pod „nošením manželek“ si většina lidí asi představí vzít svou choť do náruče a možná s ní urazit nějakou vzdálenost. Malé město Sonkajärvi na severovýchodě Finska se však každoročně stává místem zcela jiné události. Nižší úroveň soutěže se koná i v Británii, kde se páry kvalifikují právě na finské mistrovství.

REKLAMA

Na zádech a přes překážky

Muž musí vzít svou ženu na záda a překonat něco, co připomíná pětiboj. Trať je plná překážek, písku a vody, přičemž svou drahou polovičku drží závodník na zádech hlavou dolů. Kolem krku má tak zaklesnuté její nohy, žena tak tvoří „batoh“.

Devět týmů a tři země

Letošní ročník přilákal mnohem více pozornosti než ty dřívější. Krom jednotlivců totiž dle Novy proběhla poprvé také soutěž týmů. Právě do ní se zapojilo devět družstev ze tří různých států. Diváci se proto mohli těšit i na velmi dynamické štafetové klání.

Ženy a ženy

Dalším historickým milníkem se stalo i obrácení rolí, konkrétně samostatná ženská série. Do ní se přihlásilo pět párů, dle pořadatelů by se mohlo jednat o pevnou součást příštích ročníků. Pozor, nejednalo se o to, že by ženy nosily muže, ale o soutěž čistě ženskou. „Podívaly jsme se na pár videí z předchozích soutěží, udělal jsme pár dřepů, ale asi to moc nestačilo. Hlavně jsme se vlastně včera vzaly, takže jsme čerstvě manželky,“ řekla dle Novy Australanka Isabella Clarkeová.

Nejsilnější Fin

Suverénně nejdiskutovanějším účastníkem byl Severi Allonen, nejsilnější muž Finska z loňského ročníku. V hlavním závodě se umístil na čtvrté pozici, ve sprintu slavil triumf. Nejlépe na tom ale byli Američané Caleb a Justine Roeslerovi, kteří vyhráli hlavní závod. Nikdy jsem nic takového nedělal, třeba že bych skákal s manželkou do louže. Teď si zajdeme na něco dobrého k jídlu a poslechnu si příběhy ostatních,“ komentoval výsledek Caleb.

Britský 17. ročník

Už po sedmnácté se tento sport konal také v britském Dorkingu. Zkoušku síly a vytrvalosti tu dle Novinek podstoupilo na třicet manželských párů. Čekala je 380 metrů dlouhá trať s nejrůznějšími nástrahami. Vítězové se pak kvalifikoval právě do Finska, kde se koná mistrovství světa.

Původ a nároky

Dle legendy pochází nošení manželek ze skandinávské tradice, konkrétně kradení vesnických žen. Útočníci při něm potřebovali být silní a současně velmi rychlí. Bez ohledu na pravdivost této legendy jde v hrabství Surrey o dlouhodobou tradici. Nikdo z milovníků dobré zábavy a neobvyklých soutěží ji tu nemůže vynechat.

Nesená osoba, tedy většinou choť nebo partnerka, musí mít nejméně 50 kilogramů. Při příliš malé organické zátěží přidávají pořadatelé závaží do batohu. Jak je patrné z výše uvedeného, soutěžit mohou i páry stejného pohlaví.

Další bizarní sporty

Stejně jako třeba u zápisů v Guinnessově knize se objevují i bizarní sportovní klání. Lidé se zkrátka chtějí poměřovat nejrůznějšími způsoby. Existují tak i třeba závody v kadibudkách, které mají ohlas hlavně v Austrálii nebo USA. Uvnitř kadibudky sedí „žokej“ a kolem něj čtyři lidé, kteří konstrukci táhnou nebo jinak nesou po závodní dráze. Závod tak evokuje středověká nosítka pro šlechtice.

Asi nejšílenějším počinem je extrémní žehlení. Zrodilo se v roce 1997, kdy se Angličan vrátil domů, potřeboval si odpočinout, ale zároveň vyžehlit. Spojil tedy oboje dohromady. Vyznavači této aktivity žehlí v extrémních podmínkách nebo na odlehlých místech, vše dokumentují a sdílejí.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Jiří Schmitzer boural pod vlivem, otec ho vydědil. Sovák měl přitom v archivu StB záznam o podobném incidentu

Jiří Schmitzer se herectví věnovat neplánoval, DAMU si zvolil kvůli kratší vojně. Otec s ním nemluvil kvůli vážné nehodě, při které zemřel člověk.

Macron chce v EU zakázat sociální sítě dětem do 15 let. V Česku už tato hranice platí, děti to ale obchází

Macron prosazuje zákaz sociálních sítí pro děti do 15 let. Pokud se EU nedohodne, Francie prý půjde sama. Jak je to v Česku?

Herečka Jana Bernášková se po 15 letech tajně rozvedla. S „ex“ si po týdnu střídají byt a bude hrát v jeho filmu

Herečka Jana Bernášková promluvila o rozvodu s Rudolfem Merknerem, netradiční péči o syna i o tom, jak se učí žít sama a tvořit nové příběhy.

Lela Vémola a její smutné narozeniny: Místo dortu nemocniční pokoj a boj o život malého synka Arnieho

Lela Vémola strávila 36. narozeniny po boku syna Arnieho v nemocnici. Jeho záhadné dýchací potíže jí nedají spát. Fanoušci jí posílají podporu.

S kým žije Kristýna Hrušínská alias Vanda z Ulice: Našla štěstí vedle mladého režiséra, žijí v bytě po dědovi Rudolfovi

Seriálová představitelka Vandy z Ulice se před téměř devíti lety provdala za režiséra Matěje Balcara. V domácnosti Kristýny Hrušínské jsou muži v přesile.

Nezavolají, nepřijedou, neozvou se. Mezigenerační konflikty a proč si nerozumíme s dospělými dětmi a jak to změnit

Mezigenerační konflikty nejsou výjimkou. Proč vznikají a jak zlepšit vztahy s dospělými dětmi díky lepší komunikaci a porozumění?