O statečném kováři: Zraněný Kříž, kaskadér Vetchý, Buchlov jako kulisa, změna režiséra a dabing plný překvapení

Populární pohádka O statečném kováři s Pavlem Křížem vznikla, jako mnoho jiných, podle předlohy Boženy Němcové. V roce 1983 ji natočil Petr Švéda a většina okolností není žádným tajemstvím. I tak se však najdou zajímavosti, které unikly mnoha divákům. Třeba Křížovo zranění během natáčení. Co dalšího se na place odehrálo?

REKLAMA

Silný a odvážný Mikeš

Při jméně Mikeš se asi každému Čechovi vybaví nejdřív černý kocour z knížek Josefa Lady. Tentokrát jde však o odvážného kováře, který se z kovárny vydává do světa „na zkušenou“. Cestou potká dva mladíky, Matěje ze mlýna a pacholka Ondru. Trojice se také dozvídá o zakletých princeznách. A jak to tak bývá, jejich další cesta bude plná nástrah.

Na krásném Buchlově

Mikeš a jeho společníci se vydávají zachránit tři ztracené princezny, které unesl Černý král (Petr Čepek). Ztratily se z Buchlova, který je jedním z nejkrásnějších a současně nejstarších hradů v naší krajině. Z architektonického hlediska je zajímavý jako ukázková ilustrace proměny gotické pevnosti v pohodlné renesanční sídlo.

Riziko skákání z okna

Když se Mikeš ocitne v království Černého krále, musí v jedné scéně vyskočit z okna. Bohužel pro Pavla Kříže to odnesl jeho kotník, který si ošklivě vymknul. Vlivem toho nastala v natáčení nepříjemná pauza.

Fabiánová v kožichu

Děsivého skřeta v liščím kožichu si zahrál populární Jiří Krytinář, jeden z našich nejmenších herců. Mluví ho ale Vlasta Fabiánová. Protože Ján Kroner hrající siláka Ondřeje, je Slovák, musel být předabován Svatoplukem Skopalem. Jakuba zase namluvil Václav Stýblo, důvodem byla opět národnost a tedy jiný mateřština.

Změna režiséra

Aby se u filmu během natáčení změnil režisér, není moc obvyklé. Pohádku ovšem roztočil Zdeněk Zydroň, až po nějaké době to po něm převzal Petr Švéda. Dodnes není přesně známo, co za změnou na této pozici stálo, údajně mělo jít o zdravotní komplikace toho prvního.

Obsazení Vetchého

Pokud si čtete seznam herců bez přiřazení rolí, jméno Ondřeje Vetchého vás asi zaskočí. Určitě byste ho totiž v pohádce nepřehlédli. Jenže ouha – coby velký sportovec dělal Vetchý kaskadéra právě kolegovi Pavlu Křížovi.

Herec na roztrhání

Pavel Kříž měl za sebou tehdy první díl nesmírně populární básnické série. To bylo v roce 1981. Pohádka O statečném kováři se točila v roce 1983, o rok později další dva díly Básníků. Kříž tak za pár let natočil hned čtyři filmy, které jsou klenoty naší kinematografie.

Paralely s Nebojsou

Ján Kroner hraje v obou pohádkách dřevorubce Ondru. Podobná je i scéna, kde v Nebojsovi hrozí čaroději, že ho připoutá k mlýnu a v bezvětří bude muset točit vrtulemi. Tohle vidíme realizováno právě ve Statečném kováři, kde to realizuje Matěj.

Pohádku O statečném kováři vysílá 1. května po obědě ČT.

Zdroje: CSFD, Extra, Wikipedia, Nova

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Demolition Man z roku 1993 se odehrává v budoucnosti a prorokoval dnešní svět: Co všechno z filmu se splnilo

Demoliton man je neprávem lehce zapomenutá akce, ale hlavně společenská satira, která předběhla dobu. Kolik současných trendů predikoval?

Slavnosti sněženek: Vycpaný kanec, Hrabal ve vedlejší roli, podroušený Somr a VB v akci

Kolem sporu dvou mysliveckých spolků se odehrává celá mozaika dalších linek a epizod. Jak vznikaly kultovní Slavnosti sněženek?

Jak se budí princezny: Hrušínský v sádře, utopená Melánie, nadabovaná Růženka a Zázvorková v poli

Jen málokdo by neznal pohádku Jak se budí princezny. Věděli jste, že si Hrušínský během natáčení zlomil nohu? A že se herečka Švormová málem utopila?

Lucie, postrach ulice: Metráky plastelíny, falešná Kotva, Fuchsová místo Pollertové a kamery jen na oko

Lucie, postrach ulice, jedna z nejkouzelnějších rodinných komedií, je výsledkem scénáře Oty Hofmana a režie Jindřicha Poláka. Co všechno Lucii pronásledovalo?

Tmavomodrý svět: Gynekolog šil Kaiserovi obočí, piloti běhali k maketám letadel a další perličky z natáčení

Válečné drama českých stíhačů u RAF se stalo divácky nejúspěšnějším snímkem roku 2001. Tmavomodrý svět si odnesl hned 4 České lvy.

Císařův pekař – pekařův císař: Film s Werichem provázely zákazy, úrazy i rekordní rozpočet

Znáte film Císařův pekař – Pekařův císař? Okolo tohoto snímku panuje celá řada zajímavostí. Například to, že stál neuvěřitelných 27 milionů korun.