Infarkt myokardu nastává ve chvíli, kdy dojde k částečnému nebo plnému zablokování přísunu krve do srdce. Tento stav či příčina úmrtí byl v minulosti spojován hlavně s dospělými, ideálně lidmi staršími 50 let. Věk, kdy se infarkt vyskytuje, se však stále více posouvá dolů. U žen je to ještě horší. Problémem je životní styl a také zanedbávání prevence.
Výskyt se lehce přesouvá
Počet infarktů u dospělých obecně klesá, současně ale celosvětově roste u mladších ročníků. Pro mnoho lékařů jde o alarmující trend ohrožující světové zdraví. Mladí jsou přitom volně definováni jako věková skupina 20-50 let. Nejde přitom jen o infarkty, ale srdeční potíže obecně. Ty se stále více objevují u mladých dospělých, tedy plnoletých pod 50 let věku.
Životní návyky
Upřímně, při pohledu na dnešní mládež se není úplně čemu divit. Na vině jsou totiž špatná strava, a především nedostatek pohybu. Situaci sice zhoršila nedávná pandemie, která však spíš přispěla k trendům přítomným před ní o po ní. Objevují se pak extrémy, které obavy ještě zdůrazňují.
V roce 2024 to byl 38letý muž, který v důsledku infarktu zkolaboval během newyorského triatlonu. Neměl přitom jakékoli rizikové faktory. V roce 2018 zase fanoušky ohromila zástava srdce 18letého Bronnyho Jamese, nejstaršího syna hvězdy NBA. Tomu stačil k srdečnímu kolapsu basketbalový trénink na Univerzitě Jižní Kalifornie.
Nikdo není imunní
„Mladí jedinci nejsou vůči srdeční zástavě ani infarktu imunní. Přesto ho mnozí vnímají jako nemoc patřící jen ke starým lidem,“ uvádí Ron Blankstein, vedoucí preventivní kardiologie v Brigham and Women’s Hospital. Současně je profesorem medicíny na Harvard Medical School v Bostonu.
„Pro mladé lidi je ale opravdu podstatné vědět, že kardiovaskulárním onemocněním lze z velké části předcházet, pokud podniknete ty správné kroky,“ říká.

Leslie Easterbrook alias Callahanová: Byla adoptovaná, vlastní děti nikdy neměla a podporuje civilní držení zbraní
Jak to vypadá?
Běžnými příznaky je bolest na hrudi a nepříjemné pocity. Dále bolest vystřelující do čelisti, krku, zad či paží, dále dušnost, slabost a mdloby. Dle Národního centra pro zdravotní statistiku prodělalo v roce 2019 infarkt 0,3 % Američanů ve věku 18-44 let. V roce 2024 to bylo o 66 % víc. Zajímavé je, že za stejnou dobu se objem snížil ve všech dalších věkových skupinách.
Kanceláře a telefony
Studie z roku 2019 z American Journal of Medicine uvádí, že lidé do 40 let mají po prodělání infarktu stejnou šanci na jeho opakování či mrtvici jako starší dospělí. Dělící čára mezi generacemi tak prakticky mizí. Největšími riziky jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a obezita.
Něco z toho může obstarat genetika, hlavním viníkem je však životní styl. Už studijní život mládeže vlastně do určité míry kopíruje kancelářské návyky další generace. Lidé pracující v kancelářích přijdou kolikrát domů a večer či zbytek času stráví před televizí. Dochází tak k nahrazení jedné židle jinou.

Telefony a monitory
Dnešní mládež se zase nepohybuje a střídá displej telefonu s monitorem. Současně s tím se nezajímá o zdravotní rizika, protože to pokládá za rizika starších. Průzkumy potvrzují, že skoro polovina lidí mladších 45 let se necítí infarktem ohrožena, třetina by ho s jistotou nepoznala.
Klíčem ke zlepšení je vědomí a prevence. Při odhalení rizikových faktorů se s nimi dá nějak pracovat, ideálně je odstranit. Nemůžete ale napravovat něco, o čem nevíte.

Hříšný tanec: Hromadné kolapsy první natáčecí den, nelibost mezi hlavními představiteli a nenáviděná věta Patricka Swayzeho
Zdroje: NationalGeographic, AmjMed, PrahaRozhlas