Pozorný divák určitě hned ví, o kom je řeč, když se zmíní Pan Slepice. Jaroslav Čejka byl talentovaný mim a tanečník, který před třemi roky odešel do uměleckého nebe. Svými představeními bavil diváky napříč generacemi, známý byl také díky svým scénkám v silvestrovských vysíláních.
Mistr mim a sólista baletu
Jaroslav Čejka, rodák z Ostravy, vyrůstal se svým otcem, který byl stolařským mistrem, sestrou a maminkou, která byla ženou v domácnosti. Už jako dítě byl velmi energický, jeho otec ho často bral do svých rodných Žďánic na Moravě, kde si užíval například místní pouť. Kolotoče ho však nelákaly, mnohem víc se těšil na strašidelné domy.
Chvíli poté, co oslavil patnácté narozeniny, se vydal do naší metropole, aby se stal tanečníkem. Jak sám říkal, svůj talent prý podědil po sestře, která byla cirkusovou akrobatkou a díky své píli se opravdu vypracoval. Začal působit jako baletní sólista a postupem času se díky svému talentu vydal i do světa. Procestoval svět křížem krážem, a kromě tance ho bavila také pantomima.
Pan Slepice
Nejznámější „rolí“ Jaroslava Čejky byl rozhodně legendární Pan Slepice, který ho vynesl na výsluní. Začal se objevovat jako mim v nejrůznějších televizních estrádách, většinou na Silvestra. Hrál také v několika filmových počinech, například komořího v pohádce O princezně Jasněnce a létajících ševci, kterou v neděli odpoledne odvysílá televize Nova.
„Jo, to byla tak krásná pohádka! Mě znal totiž ten režisér Troška a on mě tam do toho obsadil. A taky tam na to zapůsobila Helena Růžičková, jo Helenka…“, uvedl v roce 2014 pro Deník.
Kromě tance se v divadle věnoval také tvorbě choreografie, vytvořil ji například k legendárním Příhodám lišky Bystroušky. Jeho hlavní doménou pak byly komediální estrády, kde předváděl neskutečný pantomimický talent. Televizní diváci si ho jistě zapamatovali jako již zmíněného Pana Slepici, Tinu Turner či Charlieho Chaplina. Za svoji tvorbu dokonce získal i prestižní Thálii.
Osamělý konec
O soukromí Jaroslav Čejka nikdy příliš nemluvil. Bylo obecně známo, že žil společně se svou maminkou, o kterou se současně staral až do její smrti, dožila se neuvěřitelných 104 let. Nikdy by jí prý nedal do domova pro seniory, na to ji příliš miloval. Byla mu navíc velkou oporou. „Doteď vidím, jak v Národním divadle seděla v první řadě. A tleskala mi. Takhle…“ popsal Jaroslav Čejka.

Kde se u nás žije podle žebříčku nejhůře: Vodňany, Karlovy Vary i sever Čech
Své poslední roky života strávil nejslavnější český mim v ústraní v domově seniorů. Po mrtvici mu lékaři diagnostikovali jak Alzheimerovu, tak i Parkinsonovu chorobu. Odešel do uměleckého nebe v roce 2022 ve svých šestaosmdesáti letech.

Mušov: Příběh záměrně zatopené vesnice. Jako pomník se tyčí uprostřed nádrže „přeživší“ kostel
Zdroje: prazsky.denik.cz, cnn, blesk, zeny.iprima.cz, csfd, wikipedia, idnes