Pod pojmem hrdina si asi každý představíme někoho jiného. Někomu se vybaví postavy s nadpřirozenými schopnosti z komiksů, jedním z novodobých hrdinů byl však bezesporu muž, který dokázal zachránit život téměř sedmi stům dětí. Nicholas Winton byl opravdu člověkem s obrovským srdcem, odvahou a pokorou. Do naší země se překvapivě dostal tak trochu náhodou.
Do Prahy se dostal vlastně náhodou
Sir Nicholas Winton se narodil v anglickém Londýně a dlouhá léta se živil jako makléř. Jeho rodina přitom pocházela z Německa a měla židovské kořeny, v Anglii si ovšem změnili i příjmení z původního Werheimer. Poté, co vystudoval ve Vojenské bance, rozhodl se rozjet svoji kariéru jako makléř v několika evropských bankách.
Psal se rok 1938 a Nicholas Winton plánoval odjezd do Švýcarska na hory. Když mu zazvonil telefon, na jehož druhém konci se ozval kamarád, se kterým měl jet, rozhodně nečekal, jak zásadně mu to změní život. Akci totiž odřekl s tím, že jede do Československa pomáhat uprchlíkům před nacisty a požádal o pomoc i Nicholase Wintona, díky čemuž se tento odvážný muž ocitl v pravou chvíli na pravém místě.
Odbavoval vlaky s dětmi do Anglie
V té chvíli se Nicholas Winton jal organizovat speciální transporty pro uprchlíky, kterým hrozilo nebezpečí v podobě nacistického režimu. Zaměřil se přitom na děti, v tom prvním se mu podařilo do Velké Británie poslat zhruba dvacet z nich. Tam pak na dálku hledal ohroženým dětem i náhradní rodiny, které se o ně postarají a zajistí jim bezpečí.
Postupně se množství dětí v oněch vlacích začalo zvyšovat. V posledním z nich, který měl v úmyslu odbavit začátkem září 1939, jich bylo zhruba 250, těm už bohužel pomoci ale nemohl. Vlaku nebyl povolen odjezd a všechny tyto malé duše bohužel skončily v koncentračních táborech, kde mnohé z nich potkala smrt.
O svém hrdinství nemluvil
Celkem se mu podařilo zachránit neuvěřitelných 669 dětí. Stal se tak opravdovým hrdinou své i naší doby a dodnes mu za svůj život vděčí mnoho rodin. I přesto, že tento muž dokázal pomoci tolika dětem, dlouho o své misi nemluvil. Během války se rozhodl bojovat jako letec, později se vrátil ke svůj původní profesi bankovního úředníka, a nakonec i on sám založil rodinu.
Je s podivem, že informace o jeho hrdinském činu se dostaly ven vlastně náhodou. Manželka Nicholase Wintona Grete totiž jednoho dne v roce 1988 na půdě jejich domu našla velký kufr, ve kterém se nacházelo obrovské množství dokumentů týkajících se transportů. Všechny později předala Elizabeth Maxwell, které se s BBC povedlo zorganizovat setkání Sira Nicholase Wintona s „jeho“ zachráněnými dětmi.

Saskia Burešová prozradila, díky čemu si udržuje mladiství vzhled. Plastiku v tom rozhodně nehledejte
Setkání Wintonových dětí
Tento vskutku dojemný moment je dodnes on-line ke shlédnutí. Moderátorka tehdy Nicholasu Wintonovi představila ženu, která byla jednou ze zachráněných dětí a ve studiu seděla přímo vedle něj. Když se pak zeptala, zda v publiku není ještě někdo, komu tento muž zachránil život, zvedlo se několik předních řad. Chrabrý zachránce jen stěží skrýval své dojetí.
Statečnost tohoto bankovního úředníka ocenila i britská královna Alžběta II., která Nicholase Wintona uvedla do šlechtického stavu, další vyznamenání získal také v České republice. Jeho příběh se v loňském roce dokonce dočkal filmového zpracování, hlavního hrdinu v něm ztvárnil Anthony Hopkins.
Sir Nicholas Winton zemřel v roce 2015 v neuvěřitelných sto šesti letech, a právě dnes je to 116 let od jeho narození.

Z Horatia z Kriminálky Miami zbyl jen stín. Kila navíc a dlouhé prořídlé vlasy. Fanoušci by ho dnes na ulici nepoznali
Zdroje: irozhlas.cz, pametnaroda.cz, denikn.cz, cs.wikipedia.org