Komička, která se na filmovém plátně objevila také po boku Vlasty Buriana (†70), milovala divadlo, do kterého se dostala vlastně trochu omylem. I přesto, že na divadelních prknech i před kamerou Věra Ferbasová (†62) naprosto excelovala, nakonec se stala obětí komunistického režimu, kvůli kterému její zářná kariéra velmi rychle vyhasla.
Bavila přátele a spolužáky
Pocházela z kraje slavného loupežníka Rumcajse, i když později společně se svými rodiči žila v Plzni. Odmalička patřila k dětem, které jsou všude vidět i slyšet a mnohdy bavila i své spolužáky tak, že to nebylo učitelům po chuti.
Ferbaska, jak ji s radostí titulovali její přátelé, byla herečkou tak trochu náhodou. Díky jednomu divokému večírku nedokončila gymnázium a přešla na obchodní akademii. O její kráse už tehdy nebylo pochyb, není tedy divu, že vyhrála titul Miss Plzně.
Měla se stát sekretářkou
Po maturitě se přesunula do Prahy, kde si vyhlédla svoje první zaměstnání v divadle slavného krále komiků Vlasty Buriana, kde v té době právě sháněli sekretářku. Na konkurz přišla připravená, k jejímu překvapení ji však pro tuto pozici ředitel nevybral, nýbrž ji nabídnul post přímo na prknech, která znamenají svět.
Poslal ji na jeviště
O tom, jak na tuto chvíli vzpomínala Věra Ferbasová, zmiňuje Pavel Taussig ve své knize České filmové nebe: „Vlasta Burian se na mě podíval těma svýma očičkama přivřenýma a řekl: A co kdybys to, holka, zkusila na jevišti! No a tak je Vlasta Burian vlastně vinen za to, že jsem herečka. Ovšem herečka jsem samozřejmě ještě nebyla, ani zdání. V životě jsem nestála na jevišti, všechno mi překáželo, včetně boudy nápovědy, kulis a lidí. Štěstí v neštěstí bylo akorát to, že jsem hrála takovou ztřeštěnou holku ve hře Pronajme se balkon.“
Temperamentní děvče
Stala se tak herečkou a ztvárňovala zpravidla děvčátka, která vynikala svým temperamentem a živostí. Později se setkala s režisérem Vladimírem Slavínským, který ji často nabízel role, ve kterých mohla ukázat své komediální nadání. Diváci si ji hned oblíbili a její kariéra se naplno rozjela. Často se pak objevovala ve slavných snímcích po boku ještě slavnějších hereckých kolegů, včetně samotného krále komiků.
Odmítla hrát v německých filmech
Během války se rozhodla neobjevovat v německých filmech a na nějakou dobu se stáhla do ústraní. V té době se také seznámila se svým vyvoleným mužem Josefem Pálkem, kterého živila architektura. Manželé spolu vydrželi až do smrti a jejich vztah byl opravdu klidný a absolutně neskandální.

Petr Uhlík o fotbalové komedii Kouzlo derby: Nečekaná stopka v posteli i první kontakt s fotbalem
Po válce se jí nevedlo dobře
Přestože se distancovala od nacistických filmů, po válce se velký návrat na filmová plátna v jejím případě bohužel nekonal. Stala se obětí režimu a komunisté jí sebrali veškerý majetek. Její milovaný manžel dokonce strávil dlouhé čtyři roky v pracovním táboře po vykonstruovaném procesu.
Později se jim sice podařilo přestěhovat do vily v Ládví u Prahy, kdysi oblíbená herečka se však stala spíše ženou v domácnosti, kde pečovala o svoji zahradu, fenku jménem Hafík a kocoura Rumcajse, který ji svým jménem připomínal kraj, ve kterém se narodila.
Poslední roky prožila o samotě
Když Věře Ferbasové zemřel její milovaný manžel, stáhla se do naprosté izolace a finančně na tom nebyla nejlépe. Byla nucena prodat krásnou vilu, ani v tomto počinu však neměla štěstí a naletěla podvodníkovi. Nakonec svůj život dožila v malém bytečku v Praze, v němž také v roce 1976 zemřela.
Věru Ferbasovou si můžete připomenout ve filmu Dědečkem proti své vůli, který odvysílá v sobotu 19. července v odpoledních hodinách Česká televize.

Šárka Vaňková v upřímné zpovědi: O umělém oplodnění neuvažuji. Na dítě netlačíme, vše je tak, jak má být
Zdroje: Dotyk, 100+1, Super, kniha Pavla Taussiga České filmové nebe – Malé album velkých herců (vydáno 2001)