Během března zahrady opět ožívají. Na stromech vyráží první pupeny, rostliny rozkvétají a prostor tak vyžaduje naši péči. Pro zahrádkáře je čas na několik aktivit s postupnou logikou. Nejdříve vás totiž čeká březnový úklid, pak ošetření stromů i rostlin, a nakonec přijde na řadu samotný výsev. Co tedy nezapomenout udělat v březnu na zahradě?
Bez úklidu to nejde
V první řadě odstraňte zimní ochranu rostlin i stromů. Dohrabejte mulč, sundejte sítě nebo cokoli jiného, co chránilo kmeny. Mulč se během zimy (snad) hezky rozložil, takže se teď může stát součástí půdy. Jakmile změkne půda, zryjte záhony, pokud jste to nestihli už na podzim. Potřebuje trochu času na slehnutí, jinak stačí srovnat povrch.

Plevel vytrhejte hned, dokud je mladý, a ještě neudělal velkou spoušť. Pomocí mrvy nebo organického hnojiva trošku přihnojte půdu. Po zimě je vyprahlá a potřebuje dodat trochu živin pro další březnové zásahy.

Kamenné zídky a domky
Zkontrolujte cestičky, zídky, chodníčky a další kamenné a betonové prvky. Vlivem mrazů a proměnlivých teplot mohly popraskat, takže potřebují spravit. Je to prevence budoucích karambolů, protože po nich budete vozit náklad. Stejně tak podrobte revizi zahradní domek nebo kůlnu.
Vyčistěte a dezinfikujte květináče určené pro předpěstování rostlin. Použijte roztok vody a Sava v poměru 1:1 a pak vše důkladně opláchněte.
Doktoři rostlin i stromů
Dokud vám pupeny neraší do květů, prořežte stromy. Jakékoli pozdější zásahy by je příliš zasáhly. U mladých ovocných stromků zkontrolujte úvazy, uvolněte je (nesmí se zaříznout do kůry), revizi podrobte i opěrné kolíky a další záchytné prvky. Kolem kmenů zkypřete půdu, jinak přijdete o cennou jarní vláhu.
Přihnojte a ostříhejte růže, zpod jahod vyhrabejte staré listí. Přidejte trochu minerálního hnojiva. Co se vlivem kolísání teplot dostalo moc brzo ven, to přikryjte ještě vrstvou zeminy. Z maliníků ostříhejte suché větvičky, dále tenké a poškozené výhonky, přidejte trochu minerálního hnojiva.
Pozor na angrešty, jestli je nenapadlo americké padlí, postižené kusy ustřihněte a spalte, zbytek ošetřete postřikem. Na broskvoně se hodí měďnatý přípravek proti kadeřavosti i dalším houbovým chorobám. Tedy v případě, že teplota venku už je po několik dní aspoň 7 stupňů Celsia. Jestli to uděláte později, už to nebude moc fungovat.
Jablka, hrušky, rybíz
Udržovacím řezem prosvětlete jabloně a hrušně, potřebují mít pořádně otevřenou korunu. Pomůžete si tím v budoucnu k solidní úrodě. Rybíz může také trpět na plísně a hlavně roztoče, napadeně větve pryč a postříkat.
Výsev v březnu
Je čas na skleník či domácí rajčata, papriky, bylinky a celer. Otužilou zeleninu můžete už sadit i venku, záhon snese špenát, petržel, mrkev, cibule, případně brambory nebo artyčoky. V polovině měsíce je čas na jarní česnek a šalotku. Jakmile je půda měkká, přesaďte keře či stromy, než budou mít mladé listy.

Čas je i na roubování, počkejte jen u jádrovin, až budou mít dost mízy. Obojí ale předpokládá přípravu roubu už v prosinci.
Zdroje: CeskaZahrada, Drevostavitel, ProZeny