Fenomén Chalupáři slaví 50 let: Omylem zastřelený kanec, alkohol v hlavní roli a zákaz štěkání i traktorů

Kdo by neznal seriál Chalupáři! Příběhy party z Třešňové nás skrze televizní obrazovky baví už 50 let. Od premiéry v roce 1975 už uplynulo hodně vody, přesto se mnoho diváků s chutí k tomuto seriálu i po letech opakovaně vrací. Pojďte se podívat na zajímavosti a perličky z natáčení.

REKLAMA

Opilecký trapas Menšíka

Oblíbený český herec Vladimír Menšík je neodmyslitelnou součástí této československé seriálové klasiky. O tomto herci bylo známo nejen to, že disponuje neobyčejným talentem a nechybí mu nebývalá vitalita. Ale vědělo se i o jeho lásce k alkoholu.

Záliba v pití dala vzniknout jedné z nejznámějších historek při natáčení seriálu Chalupáři. Když se totiž jednoho dne natáčelo v obci Višňová, Menšík si dopřál více alkoholu než obvykle. Na natáčení přišel podnapilý a v jedné scéně začal motat repliky, které vůbec nebyly ve scénáři.

Ačkoli se celý štáb snažil udržet vážnou tvář, musela se nakonec jedna scéna opakovat hned několikrát. Menšík svým opileckým přeříkáváním se bavil nejen členy štábu, ale i obyvatele vesnice, kteří natáčení přihlíželi.

Nechtěně střelený kanec

Díky Menšíkovi vznikla i další vtipná historka. Ta byla zároveň i trochu děsivá. Při natáčení jednoho z venkovních záběrů se štáb přesunul do lesa. Dostali informaci, že se v okolí pohybují divoká prasata. Menšík známý pro svůj smysl pro humor, si vypůjčil pušku od myslivce. Chtěl předvést, že s tím umí zacházet.

Ačkoli mělo jít jen o žert na kolegy, situace se nečekaně zvrtla. Herec stiskl spoušť – ozval se výstřel a hned po něm zoufalé kvílení. Menšík nechtěně trefil kance. Situaci se podařilo vyřešit bez zbytečných následků – přesto se stala jednou z nejdiskutovanějších.

Zákaz psů a traktorů

Štáb měl na místní obyvatele možná trochu náročnou podmínku. Během natáčení nesměli štěkat psi. Dokonce v blízkosti nesměly ani projíždět traktory. Ačkoli natáčení seriálu Chalupáři přineslo značná omezení, místní lidé vzpomínají na herce a filmaře jen v dobrém.

Titulní píseň bez Matušky

Úvodní znělkou seriálu je písnička Když máš v chalupě orchestrion v podání Waldemara Matušky. Bez té si fanoušci neumí Chalupáře představit. Během vysílání v televizi však musela být nějakou dobu znělka hrána pouze instrumentálně.

Důvodem byl fakt, že zpěvák Waldemar Matuška emigroval do USA. Jeho zpěv byl proto považován za nežádoucí. Do normálu se vše vrátilo až v 90. letech.

Vydělávali si podvodem

Místní obyvatelé dostali možnost přivydělat si nějakou korunu díky účinkování v komparzu. Toho ale začali zneužívat mladí. Ti se ráno zapsali doby komparz a poté utekli k rybníku. Tam si užili pěkný den u vody a večer si došli pro peníze. Štáb si ale těchto podvodníků brzy všiml a komparzisty si začala bedlivě hlídat.

Seriál Chalupáři můžete sledovat vždy v pondělí od 20:15 na Primě.

Další články
Související

Vliv barev na člověka: Marketingový tah, rozdíly v barevnosti u léků i psychologie barev

Barvy hrají v našich životech podstatnější roli, než si mnohdy připouštíme. Pracují s nimi jak obchodníci, tak například lékaři. Jaký je vliv barev na nás?

Obsluhoval jsem anglického krále: Cesta k filmu trvala 20 let, dokreslené pubické ochlupení a další perličky

Snímek Obsluhoval jsem anglického krále podle románu Bohumila Hrabala provázela nejedna komplikace. Od drobností po letité spory o práva.

Povolání mizí i bez umělé inteligence. Ledaři, cvokaři, bednáři, smolaři a další zaniklá řemesla v posledních 50 letech

Vývoj společnosti i technologie si žádá nové profese a talenty. Současně s tím nevyhnutelně zanikají řemesla, která už jsou překonaná.

Synové a dcery Jakuba skláře: Dietl psal seriál celý život, premiéry se nedožil. Munzar našel svůj skrytý talent

Věděli jste, že hlavní představitel Jakuba skláře Luděk Munzar byl opravdu nadaný na práci se sklem? Místo sledování premiéry si vyfoukl několik půllitrů.

Malá kapsička na džínách: Záhada, kterou nosíme na bocích už přes 150 let

Malá kapsička na džínách má historii sahající až do dob zlaté horečky. Kdo s ní přišel a proč tam vlastně je? Na co se původně používala?

Postřižiny: Těhotná Vašáryová, kouzelné sklenice, uletěl andělíček a co jsou to vlastně postřižiny

Oslava života, piva, dobré nálady a jídla. To všechno jsou Menzelovy Postřižiny podle předlohy Bohumila Hrabala. Co všechno je s nimi spojeno?