Krásný zelený trávník a v něm jedna hromádka hlíny vedle druhé. Ne, tohle není příprava na záhonky zeleniny ani sadbu stromků, ale návštěva krtků. Tedy noční můra každého zahrádkáře. Jak postupovat, aby se k vám tito vetřelci už nevrátili? Pokud možno nikdy? Patří sice k užitečným zvířatům, ale vidíme je radši za plotem než na vlastní zahradě. Jak tedy vyhnat krtky?
Vyhnat, nezranit
Chcete-li krtka vyhnat ze svého pozemku, volte metody, které neublíží ani jemu, ani okolí. Tito drobní savci jsou stále velmi podstatnou součástí ekosystému, hlavně likvidují populace škodlivého hmyzu. Než například začnete hrabat v krtincích, seberte jejich půdu. Jde totiž o vynikající substrát, je krásně sypká a provzdušněná.

Role pachu
Krtci jsou prakticky slepí, ale příroda je obdařila vynikajícím čichem. Velmi dobře proti nim tedy působí pachy, které současně plní výše zmíněný apel. Stačí následující směs: na čtyři litry vody použijte deci ricinového oleje, dvě lžíce saponátu na nádobí, několik kapek tabasca a několik kapek mátového oleje.
Polijte krtince
Jako korunu navrch rozmačkejte dva stroužky česneku. Dobře protřepejte a nechte chvíli odstát, aby se všechny složky „skamarádily“. Výsledkem polijte všechny krtince na zahradě a pak je rozhrňte. Krtci dostanou zásah tak intenzivním pachem, že se rádi přestěhují aspoň o několik zahrádek dál.

Netekuté pachové nepříjemnosti
Krom předchozí směsi (která je skutečně těžký kalibr), nevoní krtkům věci vznikající celkem běžně při provozu domácnosti. I v zimě se tak osvědčí zahrabat do krtince kousek ryby či slupky citrusových plodů se stroužkem česneku. Kočičí srst či pramen lidských vlasů tyto savce také moc nepotěší.
Vibrace a hlučné prostředí
Krtci nemají rádi hlasité zvuky a vibrace v prostředí. Nemusíte ale hned shánět drahé sonické odpuzovače. Do krtince vrazte kolík a na něj napíchněte prázdnou plechovku. Stačí, když si s ní bude hrát vítr a její vibrace půjdou až do půdy. Krtek to nesnese a je to dlouhodobě efektivní řešení. Současně bezbolestné a ekologické.
Přínosy a negativa
Už jsme zmínili, že jde o důležité tvory ekosystému. Základem jejich přínosu je pojídání škůdců a také přirozené kypření půdy. Mimo dobu páření jde většinou o samotáře. Tím pádem i celá rozrytá zahrádka je většinou dílem jednoho kusu. „Krtci hrabou neustále nové chodby, prakticky nepoužijí jeden dvakrát,“ potvrzuje web Better Homes & Gardens.
Zahradníci také vědí, že hlína, která projde „přes krtka“ je kvalitní a krásně sypká, hodí se proto fantasticky na předpěstování zeleniny. Proti běžnému názoru není pravda, že by užírali kořínky rostlin, tohle má na svědomí jejich tunelování. „Krtci jsou poměrně solidní jedlíci. Každý den dovedou sežrat hmyz či larvy o objemu až 70 % vlastní váhy,“ potvrzuje stránka Planet Natural.

Zdroje: Dům&Zahrada, Deník, PlanetNatural