Reportér, novinář a spisovatel Josef Klíma je jedním ze zakladatelů tuzemské investigativní žurnalistiky. Po vzniku televize Nova se spolu s Jankem Kroupou a Radkem Johnem stal jednou ze tří tváří pořadu Na vlastní oči. Později i na jiných stanicích natočil dohromady přes čtyři stovky televizních reportáží.
Klímovy Případy
U investigativní žurnalistiky či reportéřiny zůstává i v svém aktuálním věku 74 let. V roce 2022 se vrátil na obrazovku Primy s pořadem Případy Josefa Klímy, kde se hned v prvním díle doslova šťoural v drogách. V médiích se totiž řešil kratom a další návykové látky, které byly normálně dostupné v obchodech i automatech.
Klíma proto zjišťoval, jak snadno se dnešní děti mohou k drogám dostat, přičemž jednu z nich si sám vyzkoušel. Dle adiktologů je ohroženo na 50 000 dětí, přičemž některé tehdy kvůli látkám v gumových medvídcích a dalších sladkostech skončily v nemocnici. Spolu s patnáctiletou figurantkou si tehdy v obchodě koupil kratom, který by se dal přirovnat k marihuaně.
Zkouška kratomu
Zelený prášek nasypal dle instrukcí do sklenice s vodou a vypil „Uplynula nám zatím hodina a půl. Veselej nejsem, zvedl se mi tlak a mám pocity jako po jednou dvanáctistupňovém pivu. Ale jakou váhu mám já a jakou dítě,“ komentoval vývoj efektů drogy na svůj organismus.
Dle infografiky na obalu doporučující dávkování zvolil nižší objem. Současně ho to přivedlo na další myšlenku: „Všimnou si ale děti vůbec malých obrázků na obalu? A jestli ano, tak znáte děti – dáme tam toho víc, ať jsme hodně veselí!“ dodal.
Jedna kniha za druhou
Poslední kniha, která mu zatím vyšla, jsou beletristické Čtyři schody k bohatství inspirované kauzou expremiéra Petra Nečase a jeho osudové ženy Jany Nagyové. Rok předtím vydal hned dvě, tedy Jen drápkem uvízneš a Sedm schodů k moci. Magazín Vlasta se ho na to konto zeptal, jestli se považuje za workoholika.
„Workoholik jsem už od dob, kdy se tomu tak neříkalo. Prostě se mi do hlavy hrnou nápady a musím je realizovat, aby se to tam neucpalo.“ Pořád Případy Josefa Klímy ale považuje za určité poslání přidělené osudem.

České podsvětí
U knih ještě zůstaneme, tentokrát u Českého podsvětí Josefa Klímy. Ostatně kdo jiný by měl vyprávět o 90. letech a jejich zločinech, než právě on? Dle Klímy byl ze všech Jonáků a Mrázků nejhorší Radovan Krejčíř. „Jeho zločinecké plány neměly jakékoli limity, nezastavil se ani před přípravou vraždy celníka. A protože jsem zpovídal i lidi z jeho okolí v Jihoafrické republice, slyšel jsem toho o jeho krutosti opravdu hodně,“ vzpomíná pro Vlastu.
Hodně lidí mučil osobně, zatímco ostatní mafiáni té doby používali prostředníky a ono tradiční „Nějak to zařiď.“

Otázka manipulace
Současně varuje i před manipulací, když s takovými lidmi člověk mluví. Na co si dát pozor? „Aby se s nimi moc nesblížil. Mnozí z nich jsou totiž zábavní a také šikovní manipulátoři. Musím si zachovat odstup. Ale to i od politiků. Nevím, kdy budu některého z nich kritizovat.“
A co je podle něj strach? „Strach je náš osobní alarm. Upozorňuje nás na nebezpečí, zbystřuje naše obranné mechanismy a smysly. Nesmíme mu ale propadnout, pak nás paralyzuje a vede až k paranoii.“

Zdroje: Wikipedia, Blesk, Vlasta, DatabazeKnih, CSFD