V 90. letech byla nejen vynikající sportovkyní, ale také televizní tváří aerobiku. Olga Šípková se tak stala vzorem mnoha žen. Odpovědnost a touha vyhovět však tuto fit krásku dovedly až na samotný kraj smrti. Na kontě má mnoho úspěchů – je dvojnásobnou mistryní Evropy ve sportovním aerobiku, čtyřnásobnou mistryní ČR, a dokonce i mistryní světa. Tak kde jsou ty problémy?
Křivolaký start
Novou kapitolu života začala před více než dekádou. Počátkem problémů byla ale dle Olgy Svatoňové (jak zní její rodné příjmení) špatná volba dětského sportu. Oba její rodiče byli totiž gymnasté. A i když ji do tohoto oboru nikdo nenutil, pokládala za přirozené jít i přes nekompatibilitu v jejich stopách.
Snila o úspěchu, hlídala se, aby nepřibrala, nechtěla nikoho zklamat. Jenže se svou postavou a nedostatkem ohebnosti se na tento sport prostě nehodila. Držela se bohužel toho, že jako správný sportovec má vydržet počáteční i pozdější nesnáze.
Kouzlo aerobiku
Ve svých 21 už byla paní Šípkovou a coby studentka FTVS byla se synem na mateřské. Právě tehdy zachytila hudební kanál s tancem a cvičením a naprosto jí učaroval. Žádná hubená postava, nářadí, jen čirá radost z pohybu a následná energie. S diplomem v ruce udělala zatáčku. Vzala práci ve fitness, uklízela, prodávala, masírovala. Mezitím navštěvovala kurzy pro cvičitelky, doma opakovala, později už vedla vlastní kurzy.
Uplynuly dva roky, když se Olga vypravila na první Mistrovství České republiky, psal se rok 1993. Přesně v souladu s Caesarovým „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem,“ se postavila na stupně vítězů. Její exmanžel-trenér jen odvětil: „Jestli to chceš dělat na úrovni, sestavím ti trénink.“ Zbytek je historie.
Cesta k sebedestrukci
Trajektorie Olgy Šípkové ve fitness docela připomíná osudy baviče Petra Novotného. Ten ve své době totiž taky moderoval skoro veškerou zábavu, kterou Nova vysílala. A zdravotní problémy se mu nevyhnuly. Olga se zlatem na krku nastoupila ještě do mediálního vlaku. Psali o ní. Mluvili o ní. Byla na obálkách, byla v televizi.
V praxi začala podnikat, zakládala fitness centra, točila kazety, vedla vlastní lekce. To všechno vytvářelo obrovský tlak. Ona hodnotila, všichni také hodnotili ji. Chtěla všem vyhovět, každému se zavděčit. Být pořád dobrá a nezklamat. Tím se v ní ale zrodilo semínko nedůvěry. Zrodil se strach, který byl už jejím společníkem.
Vyhoření… a nový oheň
Narodila se jí dcera, před čtyřicítkou se ale dostavilo vyčerpání a syndrom vyhoření. K únavě přibyla nespavost. Po nejrůznějších snahách o zlepšení skončila na psychiatrii a antidepresivech. Pochopila ale, že se sebou musí něco udělat. Všechnu energii proto začala mířit na sebe.
Naučila se mnohé, ale hlavně naslouchat sama sobě. Odpovědi postupně přicházely, včetně vědomí nefunkčnosti vztahu. Zdánlivě šťastný svazek proto skončil rozvodem. Jenže když už se zdálo, že míří k lepšímu, potkalo ji během jedné z lekcí krvácení do mozku.
„Lekci jsem dokončila, protože jsem přece nejlepší. Doma jsem manželovi začala to telefonu žvatlat nesmysly, okamžitě pro mě poslal rychlou. Doktor mi řekl, že mě od smrti dělily dva centimetry. Kdyby se krev dostala o kousíček dál, odpočinku bych měla víc než dost…“ svěřila se Olga Blesku. Zotavovala se šest měsíců.
Nová cesta i láska
V projektu Dovychovat, kde se naučila pracovat sama se sebou potkala i současného chotě, Milana Studničku. Dnes Olga stále cvičí, ale zvolnila a věnuje se také józe. Coby koučka spolupracuje s manželem a pomáhá lidem, kteří prošli podobnou cestou, jako ona. V roce 2021 se stala babičkou vnuka Samuela, který přispěl k její vnitřní spokojenosti a radosti z bytí.
