Klíče ke štěstí a spokojenosti, které většina zanedbává: Inspirujte se u dětí, změňte myšlení a v jednoduchosti je síla

Životní štěstí je asi tak mlhavý pojem jako úspěch. Co je vlastně štěstí? Skutečně „muška jenom zlatá“, nebo je za tím něco víc. Proč nám někteří lidé připadají, že jsou šťastní prakticky neustále (a spokojenost z nich prakticky sálá), zatímco další vidí všechno neustále jen černě?

REKLAMA

Vraťte se do dětství

Představte si, že bychom vše posuzovali jen rozumem. Každou situaci včetně těch zcela banálních bychom zhodnotili kritickým uvažováním, jehož výsledkem by bylo obrovské množství chyb v okolním světě, a hlavně v lidech. Když budeme ale okolí jen kritizovat, těžko najdeme vnitřní mír nebo jakoukoli spokojenost.

Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com

Například děti nacházejí štěstí i ve zcela jednoduchých denních věcech, protože se mnohem více spoléhají na srdce. Někdy je zkrátka potřeba odpočinout si od té věčně kritické mysli a vrátit se právě do dětství. Respektive připomenout si dětský pohled na svět. Možná toho o tom skutečném životě moc neví, ale dokonale zvládly umění žít ten svůj spokojeně.

Pozitivní myšlení

Jak může jeden doufat v nějakou životní spokojenost, pokud se nechá stále vláčet vlastními negativními myšlenkami? Ne nadarmo se říká, že „vše je v mysli“. Pro životní spokojenost je proto potřeba vyvinout si pozitivní způsob myšlení. Jo, ze začátku to může být nezvyk, ale myšlenky jsou v tomhle jako svalstvo. Čím víc cviku, tím je to snazší.

V době neustálého propojení a sociálních sítí zcela platí, že co hledáte, to také nacházíte. Když hledáte negativa, bude vám jich internet nabízet stále víc. Když něco pozitivního, dozvíte se zase podobné informace. Tento kurz kormidlování informačními vodami si ale potřebujete nastavit sami, což stojí nějakou námahu.

Odstranit ze svého života negativní myšlenky chce tedy určitou praxi. Meditace a vědomí přítomného okamžiku (nikoli dlení v minulosti) vám pomohou postupně ovládat jak tělo, tak i mysl. Dávejte si pozor, co si do hlavy pustíte, protože na základě těchto myšlenek se pak chováte a rozhodujete.

Jednoduchost

„Nejvyšší formou geniality je jednoduchost.“ To řekl už kdysi Leonardo da Vinci a měl pravdu. Cesta ke spokojenosti je totiž v zásadě jednoduchá, ale není snadná. Nestojí na nahromadění konkrétního objemu majetku nebo zapadání do společenských škatulek. U ničeho z toho se vám pak v hlavě neobjeví cedulka „teď jste šťastní“.

Spokojenost existuje v konkrétním okamžiku a přítomnosti, ne nějaké vzdálené představě budoucnosti. Je potřeba naučit se umění býti šťastni za aktuálních podmínek. Přítomnost může být daleko od naší ideální představy. Vždycky se však lze odpoutat od negativních myšlenek a užít si jednoduchost. Pak je onen stav spokojenosti mnohem blíž.

Vděčnost

Při absenci vyjadřování vděčnosti svému okolí a lidem kolem nás působíme vždy do určité míry sebestředně. Jsme totiž příliš zaměření na vlastní myšlenky a ego. Vyjádřením, byť jen vnitřním, třeba do deníku, za prosté a základní životní věci, se naše vědomí sebe sama začne postupně rozpínat.

Pravidelné vyjádření a vědomí vděčnosti má obrovský pozitivní efekt. Kolikrát si při něm člověk uvědomí, jak je na tom vlastně dobře a že ta údajná negativa, na která se všichni tak rádi upínáme, jsou jenom iluze.

Aktivita

Být aktivní neznamená zaplnit si veškerý čas života naprosto zbytečnými aktivitami. To vede obvykle k hroznému stresu, protože se snažíte zvládnout všechno najednou. Existuje ale celkem ověřená pravda – Abyste se mohli hýbat ve 40ti, hýbejte se ve 20ti. Dostatečnou aktivitou si zkrátka předplácíte její možnost v budoucnosti.

Když si navíc vyplníte život konstruktivními koníčky a věcmi, které vám dělají radost, má to hned dva pozitivní dopady. Zaprvé ten předchozí, za druhé pocit jasného účelu života. Spokojenost z vlastních úspěchů pak vede k vědomí a pocitu celkového naplnění.

Cvičení

To částečně souvisí s předchozím bodem. Jestliže začnete pravidelně cvičit, určitě si všimnete nejedné pozitivní změny. Zaprvé budete mnohem méně náchylní k obyčejné lenosti. Zlepšení fyzické kondice je jasně spojeno s obecně lepším sebevědomím. Máte tak možnost se aktivně zlepšovat po více stránkách.

Udržování těla v celkové a dlouhodobé kondici má také dopad na psychiku. Během cvičení lze krásně „vypnout“ a negativní myšlenky pak už nemají moc šanci. Obvykle se vyplaví stejně jako toxiny potem. Rozhodně se ale cvičením nemučte a nepřepínejte se. Najděte si takové aktivity, které vás budou bavit, a čas jimi strávený bude příjemný.

Jak se snažíte udržet v pohodě vy? Dodržujete nějaké rituály?

Další články o osobním rozvoji najdete tady.

Zdroje: LearningMind, PMC

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Zrcadlo v ložnici nemá co dělat. Jak díky feng-šuej proměnit svůj pokoj v oázu klidu a relaxace

Ložnice je místo, kde vás nemá nic rozptylovat, abyste se nerušeně ponořili do ozdravného spánku. Jaké prvky a mechanismy to narušují?

Macron chce v EU zakázat sociální sítě dětem do 15 let. V Česku už tato hranice platí, děti to ale obchází

Macron prosazuje zákaz sociálních sítí pro děti do 15 let. Pokud se EU nedohodne, Francie prý půjde sama. Jak je to v Česku?

Telenovely a křížovky už nefrčí. Padesátníci objevují nové zájmy: nordic walking, mindfulness, fotografie a další

Čemu se dnes věnují moderní padesátníci? Divili byste se, že netráví volný čas jen nad křížovkami nebo telenovelami v televizi.

Krize středního věku u mužů: Jak poznat příznaky andropauzy a jak ji společně zvládnout

O menopauze jsme někdy slyšeli všichni. Stejný proces však postihuje i muže, jen pomaleji a tedy v delším období. Jak poznat příznaky andropauzy a co s tím?

Na sociálních sítích se šíří nebezpečný trend, který mladým vymývá mozky. Jde o zdraví, varují experti

Proč je trend SkinnyTok na TikToku tak nebezpečný a jak ovlivňuje zdraví a sebevědomí mladých lidí.

Neurolog by zakázal dětem mobily: Je to jako láhev vodky nebo cigarety. Kdo chce hloupé dítě, dejte mu chytrý mobil, míní

Neurolog Martin Jan Stránský varuje: mobily dětem škodí jako alkohol či cigarety. Doporučuje je zakázat do 15 let kvůli vlivu na mozek, psychiku i vývoj.