Kdo by si při zmínce o Vinnetouovi nevzpomněl na jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda. Jeho filmový představitel Lex Barker si prožil v životě dost těžkých chvil. Potkala ho sice velká sláva, konec jeho života byl však více než smutný.
Rodiče ho vydědili
Newyorčan Lex Barker sice vystudoval prestižní Princeton, jeho vášní se však stalo divadlo. Vzhledem k tomu, že jeho rodiče si pro syna představovali úplně jinou kariéru, nepřenesli se přes jeho touhu stát se hercem a vše vyústilo v to, že ho vydědili. Nastalo pro něj období, kdy se o sebe musel urychleně postarat sám, a proto se rozhodl vstoupit do armády.
Účastnil se bojů za druhé světové války, kde došlo k závažnému poranění jeho hlavy. Lékaři neměli jinou možnost než část jeho lebky nahradit destičkou ze stříbra. S tím se pojily také nepříjemné komplikace, celý život herec trpěl migrénami a úpornými bolestmi hlavy. Aby toho nebylo málo, potkalo ho v boji další zranění, tentokrát mu střepina poranila nohu.
V Americe se mu příliš nedařilo
Svoji hereckou kariéru započal rolí ve snímku Doll Face, následně se dostal k natáčení Tarzana, kde jako statný pralesní muž okouzlil nejednu divačku. Tento pohledný muž, kterému se někdy přezdívalo také Sexy Lexy, rozhodně neměl nouzi o přízeň žen. Současně na ně však měl tak trochu smůlu, byl totiž rozvedený dokonce pětkrát.
Další rolí, která mu opravdu otevřela dveře do světa, byla westernová série o slavném Vinnetouovi. Úspěch měl v té době obrovský a měl našlápnuto ke skvělé kariéře. Tehdy si nejspíš řekl, že když se mu povedlo prorazit v Evropě, vrátí se zpět do rodné země a zkusí své štěstí i tam. Opak byl ovšem pravdou a jeho hvězdná kariéra začala skomírat.
Tragická smrt se smutným koncem
Největší slávu tedy zažíval Lex Barker právě v Německu, kde jsou dodnes snímky o Vinnetouovi naprosto kultovní záležitostí, ostatně stejně jako u nás. Sláva sice tomuto charismatickému herci příliš nestoupla do hlavy, své potíže v soukromí se ale bohužel naučil řešit alkoholem.
Nezdravý životní styl Lexe Barkera nakonec přeci jen dohnal. V roce 1973, pár dní po čtyřiapadesátých narozeninách ho totiž postihl srdeční infarkt. Na ulici se okamžitě skácel k zemi, zachraňující kolemjdoucí ho však vůbec nepoznali. Podařilo se ho identifikovat až v nemocnici podle jeho hodinek, na kterých měl vyryté své jméno. Herec zemřel 11. května 1973.

Polibek má vlastní svátek: Líbání není jen romantika, ale i malý zázrak pro zdraví. Nejdelší polibek trval přes 34 hodin

Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka – Vetchý fanoušek Sparty, Krobot bez úsměvu a Noha jezdil bez papírů
Zdroje: cs.wikipedia.org, idnes.cz, imdb.com, csfd.cz