Malá kapsička na džínách: Záhada, kterou nosíme na bocích už přes 150 let

Džíny. Ikona módy, kterou má snad každý z nás v šatníku. Hodí se do práce, na rande, na pivo i na víkendový výlet. Ale vsadím se, že málokdo z vás někdy přemýšlel, k čemu vlastně slouží ta malá, nenápadná kapsička schovaná uvnitř přední kapsy. Takže pojďme na to – čeká nás návrat do časů zlaté horečky a příběh kapsičky, která přežila módu i válku.

REKLAMA

Zlatá horečka a geniální tah Levi Strausse

Píše se rok 1853 a Kalifornií zmítá zlatá horečka. Zatímco tisíce lidí se snaží najít své štěstí v podobě zlatého valounu, Levi Strauss zvolí chytřejší cestu. Místo zlata začne prodávat pracovní oblečení. Díky krejčímu Jacobu Davisovi vznikají kalhoty z pevné látky s kovovými nýty – džíny, které se stanou hitem mezi horníky, farmáři i továrníky.

A co ta malá kapsička? Tehdy šlo o kapsičku na kapesní hodinky, které byly běžnou výbavou každého chlapa. Kapsička byla navržená tak, aby hodinky byly po ruce, ale zároveň chráněné před nárazy během tvrdé práce. A navíc, pokud dotyčný už malý kousek zlata našel, právě do malé kapsičky jej mohl skrýt a následně jej nemusel složitě hledat po kapsách…

Od kapsy na hodinky po schovku na mince

Doba pokročila, kapesní hodinky nahradily hodinky náramkové, ale kapsička na džínách zůstala. Proč? Tradice. Navíc lidé si pro kapsičku našli nové využití. Děti do ní schovávají bonbóny, dospělí tam často nosí zapalovače, mince, klíče a spoustu dalších drobností.

Historička značky Levi Strauss & Co, Tracey Paneková, dodává, že kapsička má mnoho jmen – coin pocket (kapsa na mince), match pocket (kapsa na zápalky), ticket pocket (kapsa na lístky), dokonce i condom pocket. A jak sama říká, je milovaná nejen pro svou praktickou funkci, ale i pro „opraný“ vzhled, který džínám dodává charakter.

Přežila válku, hippies i nízké bokovky

Kapsička na hodinky se poprvé objevila na kalhotách Levi’s už v roce 1879. Tehdy měly džíny čtyři kapsy – vzadu jednu, vpředu dvě a k tomu právě tuhle malou. Jen jednou v historii od ní značka ustoupila, a to během druhé světové války, kdy se šetřilo kovem. Dnes už je zpět tam, kde má být – na každém páru džínů, ať už jde o rančerské kalhoty, hippie zvony, nízké bokovky z devadesátek nebo moderní „mom jeans“.

Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek do filmů, seriálů i nejrůznějších dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

…A zase ta Lucie: Kolik bylo figurek Ferdy a kam zmizela dětská hvězda Žaneta Fuchsová

…a zase ta Lucie! je pokračování příběhu o mladé dívce, která má dva netradiční kamarády. Modelínové postavičky Ferdu a Ferdu. Víte o filmu vše?

Cesta do pravěku: Honoráře herců za socialismu, americký remake, Burianosaurus augustai a obdiv Spielberga

Legendární film Cesta do pravěku Karla Zemana skrývá spoustu fascinujících příběhů z natáčení, které dodnes udivují i slavné režiséry.

Život v zakázané zóně Černobylu: Tvrdohlavé bábušky si mezi vodkou a slepicemi drží optimismus

Bábušky z Černobylu zůstaly ve svých domovech navzdory radiaci, zákazům i času – příběh o síle, tvrdohlavosti a přežití.

Budoucnost bez zubních protéz: Britští odborníci pěstují zubní organoidy v hydrogelu jako plně biologické náhrady

Zubní problémy trápí po celém světě miliony lidí. Pomalu se ale rodí možnost, jak "pěstovat" skutečné zuby. Zvoní protézám hrana?

Nulté stadium rakoviny: proč se o něm dosud nemluví a jak jednoduchý screening může zachránit tisíce životů

Rakovina je většinou vnímána ve čtyřech stádiích, která se postupně zhoršují. Existuje ale ještě jedno, které jim všem předchází. To nulté.

Za humny je drak a perličky z natáčení: Šťastný posílen fernetem, komparzistky v recyklovaných šatech a falešná zeď

Odhalte zajímavosti a zákulisní příběhy pohádky Za humny je drak, která si získala srdce diváků už před čtyřiceti lety.