Když se řekne Dívka na koštěti, většina lidí si vybaví čarodějnickou školu, Honzu a kouzelnou Saxanu. Ale pamatujete si na trojici uličníků, kteří jí ztrpčovali život? Vedle Jana Krause a Vlastimila Zavřela si zahrál i Michal Hejný, tehdy šestnáctiletý kluk, který měl obrovský talent i charisma.
Jenže zatímco jeho herečtí kolegové se v branži udrželi dodnes, on se vydal jinou cestou. Odešel za oceán, splnil si sen, ale nakonec dopadl tragicky. Onemocněl AIDS a lidé, kteří mu dříve tleskali, se mu začali vyhýbat obloukem.
Chlapec, který si získal režiséra na první pohled
Režisér Václav Vorlíček měl při obsazování party rošťáků ve Dívce na koštěti jasno. „Jakmile jsem ho viděl, věděl jsem, že je to on. Přesně takový uličník, jakého jsem potřeboval,“ vzpomínal. Hejný měl přirozený talent, jeho energie byla nakažlivá a s Janem Krausem i Vlastimilem Zavřelem tvořili nerozlučnou trojku nejen před kamerou, ale i mimo ni. Na videu níže sedí za Krausem.
Úspěch filmu mu přinesl popularitu, ale ne stabilní hereckou kariéru. Po menších rolích v seriálech Třicet případů majora Zemana nebo Žena za pultem zmizel z očí československých diváků. Ve třiadvaceti si sbalil kufry a přes Itálii odletěl za velkou louži. Chtěl hrát ve světě, kde byl větší prostor pro jeho talent. A kde mohl být konečně sám sebou.
Americký sen
V Americe vystudoval prestižní hereckou školu Lee Strasberga. To je instituce, kterou prošli herci jako Al Pacino nebo Robert De Niro. Hejný si tedy nevybral špatně. Měl talent, měl ambice a dokonce se osobně setkal se svou ikonou – Barbrou Streisand. V té době se zdálo, že žije svůj vysněný život.
Jenže velký svět má i své stinné stránky. Mladý herec se zapletl do divokého života newyorské umělecké scény osmdesátých let, kde byla svoboda, ale také mnohá nebezpečí. A právě jedno z nich se mu stalo osudným. Když se vrátil do Čech, už o něm kolovaly nepříjemné zvěsti.

Když se nemoc stane cejchem
Michal Hejný onemocněl AIDS v době, kdy byla tato diagnóza skoro rozsudkem smrti, ale ještě horší než nemoc byla společenská izolace. V Čechách se rychle rozneslo, že je nakažený, a přátelé, kteří mu kdysi fandili, se od něj odvrátili. Herečka Simona Stašová, která s ním měla velmi blízký vztah, později přiznala, že když ji prosil o setkání, musela ho odmítnout.
„Michal byl kouzelný cvok. Potkali jsme se v patnácti na přijímačkách na hudebně-dramatický obor na konzervatoři – a od té doby jsem se s ním nikdy nenudila. Byl recesista. Vzpomínám si, že jsme třeba hypnotizovali lidi v tramvaji a oni mu věřili, že má magické schopnosti,“ prozradila kdysi Stašová pro Blesk.
Zatímco v Americe měl kolem sebe komunitu, která ho podporovala, doma ho čekalo jen ticho. Jako by byl vymazán ze vzpomínek. To je možná to nejsmutnější – ne že zemřel, ale že na něj téměř nikdo nevzpomíná.

Geniální talent z vědecké rodiny
Hejný přitom nebyl jen talentovaný herec. Ovládal šest světových jazyků, zpíval jako profesionál a jeho napodobení Barbry Streisand bylo prý k nerozeznání od originálu. Pocházel z rodiny akademiků – jeho otec byl uznávaný botanik, matka se věnovala rostlinné fyziologii. A jeho strýc Radúz Činčera? Ten stál za slavným Kinoautomatem, prvním interaktivním filmem na světě. Věda a umění v jedné rodině.
Michal Hejný zemřel 22. října 1996 v New Yorku. Bylo mu 41 let. Zanechal po sobě vzpomínku na chlapce s jiskrou v oku, který měl před sebou velkou budoucnost. Bohužel v době, kdy společnost ještě neuměla přijmout odlišnosti a strach vítězil nad lidskostí. Letos v květnu by oslavil sedmdesát.

Zdroje: zeny.iprima.cz, csfd.cz, prozeny.cz, blesk