Po stopách Vinnetoua: Chorvatsko skrývá víc než pláže. Tady se psaly filmové dějiny mayovek a vy je máte na dosah

Vinnetou a Old Shatterhand jsou už dávno klasickými hrdiny filmového plátna. A protože se poměrně hodně záběrů natáčelo v Chorvatsku, může se prakticky každá bledá tvář s dostatkem odvahy vydat doslova po stopách náčelníka Apačů a jeho bílého bratra. I když sem totiž ročně míří statisíce Čechů, málokdo pozná víc, než krásné pláže a letoviska. Máme pro vás tipy na místa, kde se můžete doslova vydat po stopách legendárního Vinnetoua.

REKLAMA

Kaňony, řeky i skály

Prérie Divokého západu, dusot koňských kopyt, střelba pušek, válečný pokřik Apačů. Ikonický moment, kdy se Old Shatterhand a Vinnetou stanou pokrevními bratry. Chorvatská příroda otvírá brány do míst, kde získaly filmový život knižní předlohy německého spisovatele Karla Maye. Která místa tu zvěčnila kamera?

Skradinski

Skradinski buk či Skradinské vodopády jsou nejdelší kaskádou tohoto druhu na řece Krka ve stejnojmenném národním parku. Protože jde o jedno z nejznámějších míst Chorvatska vůbec, je tu skoro pořád nejeden turista.

Filmový štáb vodopád i jeho okolí využil pro kulisu indiánské vesnice. Spojení vody, dřevěných chodníčků a bujného porostu daly vzniknout ideálnímu prostředí pro romantické i dramatické scény. Dnes je pak snadno přístupný, a proto i hojně navštěvovaný. Návštěva stojí za to, i když místní pravidla nedovolují koupání. Do roku 2021 to ještě bylo možné.

„Zákaz koupání je něco, co mělo být zavedeno už dávno. Důvodem je především ochrana ekosystému, který je v této oblasti. Na Skradinském buku vedlo koupání velkého množství návštěvníků k ničení sedry, jejímu poškozování a narušení procesu jejího vytváření. Navíc jsou koupající se lidé často natření různými krémy na opalování – a to všechno má na toto území negativní dopad,“ vysvětlil pro Šibenik.in v roce 2021 k zákazu Aljoša Duplić, ředitel Ústavu pro ochranu přírody.

Bílé hory Velebitu

Právě v horách Velebit se dle webu Pro Ženy odehrálo množství legendárních scén. I kdybyste se sem ale vypravovali bez cíleného sledování filmových míst, krajina vás zkrátka uchvátí. Celé pohoří je totiž jedna obrovská botanická zahrada, která by určitě zaujala skotského lorda Castlepoola z Pokladu na Stříbrném jezeře.

Cca padesátka skalních vrcholů sahá do výše přes 1 600 metrů, skály nabízí bizarní labyrint nejrůznějších tvarů. Milovníci hor tu tak najdou propasti, jeskyně, z nichž mnohé ještě nejsou příliš probádané.

Cetino u Omiše

Divočina kolem řeky Cetino poskytla filmařům vynikající prostředí pro záběry z neprobádaných končin Divokého západu. Místní soutěsky přímo vyzývaly k jezdeckým a akčním scénám, dnes se tu dá krásně užít rafting nebo lodní výlet kaňonem.

Plitvická jezera

Tato oblast nesouvisí jen s natáčením mayovek, obecně jde o jedno z nejznámějších chorvatských míst. Všemu, co se tady kdy točilo, dodávají modrozelená jezera, vodopády i lesy velmi silný náboj. Místní příroda se tak objevila třeba ve snímku Vinnetou: Poslední výstřel. Dnes patří do seznamu UNESCO a za vidění stojí na každý pád.

Je potřeba se ale připravit na opravdu velký nápor turistů, a to hlavně v letní sezoně. I zde však zapomeňte na plavky, také tu platí z důvodu ochrany přírody a ekosystému zákaz koupání.

Místo pro jezdce na pozadí

Pamatujete si záběry na siluetu apačského náčelníka na koni s puškou v ruce? Právě na tzv. Vinnetouově vyhlídce si kamera zabírala meandry řeky Zrmanju s jezdcem na pozadí. Místo je běžně přístupné, o místech natáčení informují cedulky. Odměnou za krátký výšlap je pak výhled na omračující krajinu.

Autor, který na Západě nikdy nebyl

Filmy z Divokého západu se natáčely v Chorvatsku i dalších lokalitách, v Arizoně jen malá část. Je to dobrá paralela s osudy samotného autora Karla Maye, který v Americe také nikdy nebyl. Veškeré znalosti prostředí totiž čerpal z knih nebo vyprávění. Ani to mu však nestálo v cestě k tomu být nejoblíbenějším německým autorem.

Snímek Vinnetou – Poslední výstřel můžete zhlédnout na ČT1 v úterý 22. července od 13:10.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Smrt krásných srnců: Neznámé příběhy z natáčení slavného filmu Karla Kachyni

Filmová adaptace kultovní knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců je směsí dramatu a komedie. Jak se natáčely osudy Popperových před i za války?

Petr Uhlík o fotbalové komedii Kouzlo derby: Nečekaná stopka v posteli i první kontakt s fotbalem

„Průběh postelové scény trval velmi krátkou dobu, protože byla brzy přerušena,“ popisuje Petr Uhlík alias Filip z Kouzlo derby, kde si zahrál fanouška Slavie.

Kde se natáčel Vinnetou? Chorvatské parky, mohylu Apačů i místo hrdinovy smrti najdete dodnes

Vinnetou a Old Shatterhand jsou knižní i filmovou klasikou. Většina záběrů vznikla v Chorvatské přírodě, další třeba ve Slovinsku. Kde najdete jejich stopy?

Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka – Vetchý fanoušek Sparty, Krobot bez úsměvu a Noha jezdil bez papírů

Natáčení ikonického snímku Okresní přebor - poslední zápas Pepika Hnátka provázelo mnoho zajímavostí. Nehráli pouze herci, Vetchý fotbal hrál už jako dítě.

Poklad na Stříbrném jezeře: Pierre Brice mohl přijít o život, neuvěřitelný úspěch a pro dabéra to byla čest

Snímek Poklad na Stříbrném jezeře spustil lavinu dalších adaptací tzv. mayovek. Co všechno provázelo natáčení a jak na něj vzpomíná dabér Vinnetoua?

Zlatá éra videopůjčoven: jak jsme v 90. letech trávili letní večery u vypůjčených kazet s akčními hity

Vzpomínáte na to vzrušení, když jste si v devadesátkách zašli do videopůjčovny půjčit kazetu? U televize se scházely party kamarádů či celé rodiny.