Podzimní zahradní práce, které vám ulehčí jaro

Podzim už je v plném produ, zežloutlé listí padá všude kolem a vy tušíte, že zahrada potřebuje podzimní péči, aby na jaře zase zářila. A ano, to znamená nejen shrabání listí, ale i pár dalších „zábavných“ činností, za které si však budete na jaře děkovat. Jako odměna za tohle sezónní zahradnické cvičení vás čeká nejen krásný pohled na probouzející se zahradu, ale i méně práce s úklidem a výsadbou.

REKLAMA

Příprava záhonů na zimu

Je na čase dát záhonům poslední péči před zimním spánkem. Nejprve odstraňte všechny rostliny, které už mají své nejlepší časy za sebou – tedy ty, které odkvetly nebo uschly. Tím uvolníte prostor a zabráníte šíření případných škůdců a chorob, které se rády drží na oslabených rostlinách.

Po úklidu je ideální záhony trochu pohnojit. Kompost, hnojivo nebo jiný organický materiál dodají půdě výživu, kterou přes zimu dobře vstřebá. To oceníte na jaře, kdy se půda probudí plná živin, připravená podpořit nové sazenice.

Péče o trávník, aby na jaře zazářil

Trávník je jako obličej vaší zahrady, a proto si zaslouží speciální podzimní pozornost. Listí, které opadá z vašich stromů, je sice krásné, ale trávník se pod ním může dusit. Listí tedy pravidelně shrabujte, aby tráva mohla dýchat a aby se omezilo riziko vzniku plísní.

Po důkladném úklidu můžete trávník ještě trochu přihnojit. Podzimní hnojiva jsou bohatá na draslík, který trávník posílí a připraví ho na mrazivou zimu. Když trávník na podzim dostane správnou péči, odmění se vám hustou zelení hned, jak roztaje poslední sníh. A pokud jste nestihli vertikutaci či aerifikaci trávníku, nezoufejte, uděláte to na jaře. Teď už to nemá smysl.

Podzimní práce na zahradě, FOTO: Pixabay.com

Ochrana a úklid nářadí pro delší životnost

Všechno nářadí, jenž jste během sezóny poctivě používali, si také zaslouží trochu péče, než ho uložíte k zimnímu spánku. Nářadí důkladně očistěte od zbytků hlíny a rzi, případně je promažte olejem, aby si na jaře vzpomnělo, že má sloužit vám, ne naopak.

Uchování nářadí v suchém prostoru je velmi důležité. Skladujte je ideálně zavěšené, aby neleželo na studené a vlhké zemi. Na jaře tak nebudete zoufale shánět náhradu za zrezlé hrábě nebo tupé nůžky – budete připraveni na další sezonu!

Mulčování rostlin jako ochrana před mrazem

Podzim je ideální čas na mulčování záhonů a citlivějších rostlin. Mulč (použít můžete kůru, slámu nebo jiný organický materiál) vytvoří přirozenou izolační vrstvu, která chrání kořeny před prudkými mrazy. Půda tak méně promrzá a lépe udržuje vlhkost.

Kromě ochrany půdy je mulč také estetickým doplňkem. Záhony budou vypadat upraveně i v zimním období, a navíc budete mít na jaře o starost méně, protože mulč bude stále na svém místě, chráníc mladé výhonky před nepřízní jarního počasí.

Zdroje: Zahradnictví Flos, Zahrádkářská poradna

Eva Němcová
Eva Němcová
Jsem odhodlaná máma tří dětí a snažím se vyrovnávat s každodenními výzvami, jako je najít ztracenou ponožku nebo odhadnout, kolik času zabere uvaření večeře. 🕵️‍♀️ Jsem expertka na multitasking – dokážu zároveň vařit, hlídat děti a přemýšlet, co si dám k večeři! 😄 Ráda si ze sebe dělám legraci a věřím, že smích je nejlepší recept na štěstí.

Další články
Související

Častá chyba při přípravě toustů: Děláte ji také? Zkuste to jinak

Zapečené tousty – rychlé, chutné a variabilní. Naučte se triky na přípravu toustů, pečení bez nepořádku, recyklaci staršího pečiva i recept na domácí chléb.

Kohoutky bez vodního kamene? Jednoduché domácí triky, které zvládne každý

Zbavte se vodního kamene rychle a levně díky octu, citronové šťávě či jedlé sodě. Praktické domácí tipy pro lesklé kohoutky v každé koupelně.

Neplaťte za elektřinu zbytečně majlant: Které spotřebiče jsou těmi největšími žrouty

Zjistěte, které spotřebiče doma nejvíce zvyšují účty za elektřinu, jak je efektivně používat a ušetřit peníze i energii díky jednoduchým změnám.

Proč si lidé v zimě dávají misky se solí na okna? Nedělejte to, je to zbytečné

Proč lidé dávají misky soli na okna během zimy a skutečně to něčemu pomáhá? A jaké jsou lepší způsoby, jak bojovat s vlhkostí.

Pryč s chemií. Přírodní triky, které promění váš domov v zářivě čisté a voňavé místo

Objevte přírodní a ekologické způsoby, jak udržet váš domov čistý a bez chemie. Naučte se využívat ocet, jedlou sodu a esenciální oleje pro zdravější domácnost.

Jak uspořádat malý byt, aby působil větší a praktičtější

Praktické tipy pro efektivní uspořádání menšího bytu. Naučte se, jak využít každý centimetr prostoru, aniž by váš malý byt působil stísněně.