Dost možná nejslavnější adaptace knižní předlohy Karla Maye s nezapomenutelnými postavami náčelníka Apačů Vinnetoua a Old Shatterhanda. Ti provázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Patttersonovou na výpravě za starým indiánským pokladem. Což se jim samozřejmě snaží překazit banda lupičů. Co všechno provázelo natáčení klasiky Poklad na Stříbrném jezeře?
Souboj herců
Oba představitel hlavních rolí, tedy Pierre Brice (Vinnetou) a Lex Barker (Shatterhand) milovali rychlá auta. Kousek od řeky Rijeka se proto pustili do závodu. Bricův vůz ale dostal smyk a narazil do zábradlí jednoho z mostů. Od něj se odrazil na protijedoucí kamion a pak rovnou na strom. Herec naštěstí z auta během „manévrů“ vypadl a měl tak jen povrchová zranění.
Obrovský úspěch
Světová premiéra Pokladu se odehrála 12. prosince 1962, stuttgartské kino Universum bylo zcela vyprodáno. Promítání se účastnili jak tvůrci, tak hlavní herci. Diváci nadšeně tleskali už v půlce a celá událost byla obrovským úspěchem. Následkem toho se rozjely adaptace dalších mayovek.
Skladatel, který nečetl
Skladatel hudby Martin Böttcher se stejně jako u ostatních mayovek natáčení vůbec neúčastnil. Všechno probíral s producenty jen po telefonu a první knihu Karla Maye si přečetl až těsně před osmdesátkou.
Prací na hudbě strávil prakticky nepřetržitě čtyři týdny. Výsledkem byl megahit. On sám dostal honorář 8 tisíc německých marek. Ústřední skladba zvaná jednoduše „Old-Shatterhand-Melodie“ se na vrcholu německých hitparád držela celých sedmnáct týdnů.
Šibeniční kostýmy
Ne, nejde o kostýmy na popravu, ale rychlost výroby. Kostymérka Irms Pauli totiž smlouvu k filmu podepsala na konci května 1962. Všechno oblečení tak bylo nutné vyrobit do deseti týdnů. V tomto limitu stihla detailně nastudovat veškeré vlastnosti a taje jak indiánského, tak i kovbojského oděvu a také je navrhnout. Potřeby k šití pak nakoupila od firem Neue Theaterkuns a několika dílen.
Potkali se až ve Zlíně
Pierre Brice jako Vinnetou a Herbert Lom coby padouch Cornel Brinkley se během celé výroby nikdy nesetkali, a to ani mimo plac. Ve filmu se postavy setkají jen v jedné scéně, tehdy ale za Brice zaskakoval dvojník, herec byl totiž teprve na cestě na natáčení. Oba herci se tak potkali až po 42 letech. Bylo to na Zlínském festivale v červnu 2004.

Princezna Diana by slavila 64 let: Překvapivá fakta o ženě, která okouzlila svět a změnila britskou monarchii
Pocta pro Fišera
Snímek se promítal v šedesáti zemích světa, u nás se stal doslova kultem. V kinech ho tu vidělo přes 13 milionů lidí, takže se stal suverénně nejnavštěvovanějším „bijákem“ tehdejší doby. Spustil i lavinu dětských her, protože všichni si hráli na indiány, každý chtěl být Vinnetou a Old Shatterhand. Jak se pro Prima Cool svěřil dabér Stanislav Fišer: „Byla to pro mě čest být u toho.“
Právě on nadaboval apačského náčelníka. „Byla to krásná práce, na kterou se nezapomíná. Stejně jako na osobní setkání s Pierrem. Poprvé jsme se setkali v roce 1994 v Ostravě, pak ještě na filmovém festivalu v Dobřanech a Horšovském Týně. Tam už jsem tedy nemohl mluvit. Ale on mě chytil kolem ramen a řekl mi, že mi stejně rozumí, protože mluvím srdcem.“
Snímek Poklad na stříbrném jezeře můžete zhlédnout na ČT1 2. června od 21:30.
