Polibek má vlastní svátek: Líbání není jen romantika, ale i malý zázrak pro zdraví. Nejdelší polibek trval přes 34 hodin

Světový den polibku připadá na 6. července. Není sice tak známý jako Valentýn nebo První Máj, ale své místo mezi svátky lásky má právem. Tenhle den totiž není o kytkách ani čokoládách, ale o tom, co je na vztahu vlastně úplně nejhezčí – o obyčejném polibku. Bez velkých gest, bez nutnosti něco slavit, jen proto, že můžeme. Kdy a kde vznikl den na počest líbání? A jaký je rekord co se týče polibku?

REKLAMA

Britové to vymysleli a svět se toho chytil

Myšlenka dát polibku vlastní svátek vznikla v Británii zhruba před dvaceti lety. Nešlo o žádný marketingový trik, spíš o nápad připomenout, jak fajn je se prostě jen líbat. Ne kvůli společenské povinnosti, ne proto, že by to mělo vést k něčemu dalšímu, ale čistě pro ten samotný pocit blízkosti.

Lidi to vzali za své a dnes se Světový den polibku slaví skoro všude. Pravda, není kolem toho takový cirkus jako na Valentýna. Občas se ale ve městech pořádají hromadné akce, kdy se stovky párů líbají najednou, nebo soutěže o nejdelší polibek. Rekord v líbání zapsaný v Guinessově knize rekordů je přes 34 hodin v kuse.

Líbání spaluje kalorie, zlepšuje náladu a možná i vyhladí vrásky

Možná to zní legračně, ale při líbání vážně spalujeme energii. Jedna vášnivá minuta prý odnese dvě až tři kalorie, takže sice nesníte rohlík navíc, ale pořád lepší než nic. Navíc při tom zapojíte až 30 obličejových svalů, takže každá pusa trochu napíná kůži. Něco jako drobný lifting zadarmo.

K tomu se při líbání uvolňuje oxytocin a endorfin – hormony, které zlepšují náladu, pomáhají odbourat stres a utužují blízkost mezi lidmi. Některé studie dokonce tvrdí, že líbání snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a chrání mozek před předčasným stárnutím. Když se totiž líbáme, mozek se lépe prokrvuje a mozkové buňky tak rychle neodumírají.

Jak to celé začalo? Očichávání, opičky a 3500 let staré zmínky

Polibky nejsou žádný moderní výmysl. Nejstarší písemné zmínky o líbání pocházejí ze starověké Indie a mají více než 3500 let. Podle některých teorií vzniklo líbání z pradávného očichávání, kdy si lidé zkoumali tvář nebo krk.

Za tu dobu si polibky prošly dlouhou cestou – od zdvořilého políbení ruky, přes eskymácké tření nosů až po hluboký francouzský polibek, který dnes považujeme za vrchol romantiky. Ať už ale líbání vypadá jakkoli, jedno zůstává stejné – spojuje nás, pomáhá překonat ostych a připomíná, že jsme si blíž, než by se někdy mohlo zdát.

Tak ať už tenhle svátek oslavíte s partnerem nebo klidně sami na gauči se vzpomínkami na svou první pusu, stojí za to si uvědomit, jak skvělá věc polibek vlastně je.

Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek do filmů, seriálů i nejrůznějších dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

Chemtrails: Konspirační hit o „práškování lidí“, který znovu a znovu straší internet. Tisíce lidí tomu dodnes věří

Bílé čáry za letadly prý dokazují tajné postřiky. Podívejte se, proč chemtrails přitahují konspirace a co na to vlastně říká fyzika.

Mušov: Příběh záměrně zatopené vesnice. Jako pomník se tyčí uprostřed nádrže „přeživší“ kostel

Vodohospodáři tehdy stavbu nádrže obhajovali jako protipovodňové opatření. Zatopenou ves Mušov tak dnes připomíná jen kostel na ostrůvku.

Hřbitov módy: V chilské poušti se hromadí tuny nechtěného oblečení, viditelné dokonce i z vesmíru

V chilské poušti končí každý den tisíce tun starého oblečení. Vzhledem k označení není jasno, jak a kdo by je měl zpracovávat. Dá se považovat za hřbitov módy.

Letní tábory v 70., 80., 90. letech a dnes: Co se změnilo od časů našeho dětství a co už dnešní děti nezažijí

Jak začala tradice přírodních táborů pro děti a co je možné dnes? Jakou roli hrají moderní technologie a nezakládáme si na průšvih? Jaké byly tábory dříve?

Co nedělat v Turecku: Focení letiště, žena sedící vedle cizího muže a náklonosti na veřejnosti se vyhněte, hrozí trest

Turecko je perfektním místem na dovolenou, pokud se držíte zajetých turistických letovisek. I tam si ale musíte dát na některé věci pozor. Co nedělat v Turecku?

Petrův zdar!: Již 40 let se slaví Světový den rybářství. Historie českého rybářství sahá k Masarykovi a Lobkowiczovi

Rybářství jako profese zdaleka není jen o výlovech kaprů z rybníků. Každoroční Světový den rybářství osvětluje hlavně udržitelnost rybaření.