Povolání mizí i bez umělé inteligence. Ledaři, cvokaři, bednáři, smolaři a další zaniklá řemesla v posledních 50 letech

Třetí tisíciletí přineslo řadu profesí, které dříve nebyly potřeba, protože neexistovaly technologie, na kterých stojí. Vývojáři aplikací, systémoví administrátoři, další IT profese. Ti všichni se točí kolem dnešní podoby počítačů. Spousta jiných povolání ale zanikla. Stará řemesla se dnes někdy drží jako součást muzejních expozic či historických projektů.

REKLAMA

Ledaři a voraři

Ledaři byli mistry v práci s bidly. Kusy ledu totiž dokázali pomocí tak jednoduchého nástroje dopravit ze zamrzlé řeky až do laguny před ledárnou a pak do skladu. V létě se se stejným bidlem měnili ve voraře a plavili například dříví. Obě řemesla zanikla krátce po sobě, voraři trochu dřív. Ačkoli vorařství udržuje několik spolků, jde spíš o historickou zajímavost než profesi.

Bednáři, smolaři, cvokaři

První zmínění nezanikli, zachránil je totiž pivovar Plzeňský Prazdroj. Jde o jedno z posledních míst v celé Evropě, kde se tradice bednářství udržuje. Místní parta se tak podle starých postupů pečlivě stará o ležácké sudy a dubové kádě, kde kvasí a zraje tekutý chléb českého lidu.

Smolaři neměli smůlu (i když profesně ano), zabývali se těžbou borové smůly. Může to znít divně, ale tohle řemeslo u nás žilo ještě v 70. letech 20. století. Kousek od Rožmitálu pod Třemšínem zase najdete Cvokařské muzeum. Ačkoli se „cvokař“ říká slangově psychologům a psychiatrům, tady se skutečně vyráběly cvoky a cvočky, případně skoby, hřebíky a další drobné kovové součástky.

Uhlíři či dehtaři

Tzv. lesní řemesla, protože byli aktivní právě v lesích. O jejich tradici a důležitosti vypovídají také místní názvy jako Uhlířské Janovice, Milíře, Uhlířský vrch a mnoha další. Uhlířské milíře jste našli v přítomnosti základní suroviny, tedy dřeva, většinou šlo o kraje lesů.

Výroba dřevěného uhlí je jedním z nejstarších řemesel vůbec, fungovalo již v pravěku. Dřevěné uhlí bylo zcela nepostradatelné pro výrobu skla, kovů i střelného prachu. Jeho konec nastal během 19. století, když dřevěné uhlí nahradilo kamenné.

Trhači kostic

Kdo by si pod tím představil nějaké bojovníky nebo snad brutální lékaře, byl by na omylu. Tito řemeslníci se věnovali zpracováni suroviny pro šití korzetů. Kostice byli z pružných rohovitých plátů, které mají kytovci místo zubů. Trhači tyto pláty rozbíjeli na menší kousky, které pak prodávali výrobám korzetů, klobouků a dalších ženských potřeb.

U nás se toto řemeslo nevyskytovalo, protože hlavními centry těchto specialistů byla přístavní města.

Specialisté i specialistky

Kdopak si vzpomene na film Partie krásného dragouna a Květu Fialovou jako andělíčkářku? Pod vzletným označením se skrývaly ženy provádějící potraty, které nebyly legální. Brabenáři se zase živili sběrem mravenčích kukel. Ty se sušily a sloužily jako krmivo zpěvného ptactva. Solidně to neslo, takže schopní sběrač si vydělal víc než zedník.

Večerníček Cesty formana Šejtročka popisuje tuto profesi prakticky dokonale. Šlo o povozníky a kočí nákladních vozů. Ti dnešní jen odložili biče a vzali do rukou volanty.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Dycky MOST!: „Tak vy hnědý skiny nemáte, ne?“ aneb Nejlepší hlášky z kultovního seriálu

Kdo by neznal seriál MOST! a spoustu legendárních hlášek, které v ně zazněly. Některé z nich si můžete připomenout v tomto článku.

Tleskání v letadle: Letuška prozradila, proč to nedělat hned po přistání

Tleskání v letadle po přistání na pevnou zem zažil asi každý, kdo někdy takto cestoval. Piloti ho milují, jen to načasování je většinou špatně.

Co nedělat v Turecku: Focení letiště, žena sedící vedle cizího muže a náklonosti na veřejnosti se vyhněte, hrozí trest

Turecko je perfektním místem na dovolenou, pokud se držíte zajetých turistických letovisek. I tam si ale musíte dát na některé věci pozor. Co nedělat v Turecku?

Zlatá éra videopůjčoven: jak jsme v 90. letech trávili letní večery u vypůjčených kazet s akčními hity

Vzpomínáte na to vzrušení, když jste si v devadesátkách zašli do videopůjčovny půjčit kazetu? U televize se scházely party kamarádů či celé rodiny.

Petrův zdar!: Již 40 let se slaví Světový den rybářství. Historie českého rybářství sahá k Masarykovi a Lobkowiczovi

Rybářství jako profese zdaleka není jen o výlovech kaprů z rybníků. Každoroční Světový den rybářství osvětluje hlavně udržitelnost rybaření.

Vrah z Chcete být milionářem: Viktor Kalivoda vyhrál 320 000, pak koupil pistole a šel vraždit do lesa neznámé lidi

Viktor Kalivoda byl nadprůměrně inteligentní. Přesto sám pro sebe našel důvod, proč zabít tři naprosto nevinné a náhodně vybrané lidi.