Pranostiky jsou v podstatě přísloví o počasí. Vznikaly v minulosti, kdy si naši předci začali všímat, že se počasí v určitém období opakuje. Z toho důvodu si vymysleli jednoduché říkanky, které jim pomáhali vědět, kdy a jak bude. Dubnové pranostiky se většinou týkají rychlých změn počasí. Mohou mít také vztah k zemědělství.
Věděli jste, že název měsíce dubna je odvozený od slova dub? Tento měsíc má třicet dní a první den měsíce se často nazývá také apríl. Lidé ho mají spojený s nejrůznějšími žerty a vtípky. Na duben většinou připadají také velikonoční svátky.

O počasí, zvířatech i úrodě
Jedna z pranostik říká, že prší-li na 1. dubna, bývá mokrý máj. Co nám tato pranostika říká? Je to zcela jednoduché. Pokud bude pršet první dubnový den, pravděpodobně proprší také květen. Na druhou stranu se říká, že je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší. Tak nezbývá než věřit, že letos pršet nebude.
Čtvrtý dubnový den slaví svátek Ivana a Izidor. K tomuto dni se váže pranostika: Na svatého Izidora oráč i ptáče si radostí zaskáče. Znamená to, že začátkem dubna je už venku tepleji a z toho mají radost nejen ptáci, ale také zemědělci.
Pranostika, která se váže k desátému dubnu říká, že pokud zasejete len právě v tento den, bude při sklizni krásný. Přesně zní: Na desátý den v dubnu setý bývá krásný len. Na 14. dubna dříve připadal svátek svatého Rudolfa. Z toho důvodu se také hovoří o tom, že na svatého Rudolfa se má nahlížet do úlů, a jestli včely nemají dost potravy, má se jim nejlépe na schod měsíce doplnit. Znamená to, že je důležité se o včely v dubnu ještě dobře starat, aby dávaly později dostatek medu.
Vojtěch má hned několik pranostik
K 23. dubnu, kdy slaví svátek Vojtěch, se váže hned několik pranostik. Bouřky před Vojtěchem – déšť o žních. Když na Vojtěcha prší, nebude ovoce. Na svatého Vojtěcha v polích samá potěcha. Při svatém Vojtěchu dělává trn květům útěchu. Vojtěžské lny a ječmeny bývají nejlepší.
Pokud se tedy před svátkem Vojtěcha dočkáme bouřky, je pravděpodobné, že bude pršet také o žních. Zároveň pokud bude pršet právě v den, kdy slaví Vojtěchové, neurodí se ovoce. Některé pranostiky hovoří především o trnkách a švestkách. Poslední pranostika pak hovoří o tom, že len a ječmen zasazený v tento den, bývá nejlepší.

Jiří je plný pranostik
Také na svátek Jiříků připadá spousta říkanek. Nejznámější je, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Znáte nějaké další? Co třeba „Na svatého Jiří se rodí jaro“? Na svatého Jiří trávu nezastaví čtyři nebo na svatého Jiří vlaštovky už víří. Je jich však mnohem více.
Například: O svatém Jiří krásně-li a teplo, následuje nepříjemná a mokrá povětrnost. A naopak na svatého Jiří, když prší, nejsou na stromech žádné odnože. Říkadel, která se váží právě k tomuto dni je však mnohem více.
Vybrané pranostiky na celý duben
- Aprílové počasí jsou časy a nečasy.
- Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
- Co duben našetří, to květen spálí.
- Dětský pláč, panská přízeň a dubnové počasí jsou vždy nestálé.
- Duben – za kamny budem.
- Dubnový sníh rodí trávu.
- I když kluci v dubnu bez kabátů běží, často hospodáři na úrodu sněží.

Zdroj: junior.rozhlas.cz, edu.ceskatelevize.cz, meteocentrum.cz, pravopiscesky.cz