Případ Aničky Janatkové (†9): Holčička zmizela po cestě ze školy, celé Česko doufalo marně v zázrak

Devítiletá Anička Janatková bydlela v Praze a ze školy chodila domů sama. Jednoho dne už se ale křehká blondýnka za rodiči nevrátila. Celé Česko tehdy děvčátku drželo palce. Všichni doufali v zázrak. Ten se ale bohužel nekonal.

REKLAMA

Osudný 13. říjen

Psal se 13. říjen roku 2010. Anička se rozloučila s kamarádkami. Ty se vydaly jiným směrem a malá blondýnka zamířila k domovu. Tak, jak byla zvyklá. Maminka už ji netrpělivě vyhlížela. Své dcerky už se toho dne bohužel nedočkala.

Pátrání po dívce se rozjelo ihned poté, co její zmizení vyděšení rodiče nahlásili. Policisté začali pročesávat zahrádkářskou kolonii. Tou totiž holčička cestou domů musela projít. Nebylo tajemstvím, že se v těchto místech sdružují lidé bez domova a různé pochybné existence.

Do akce byl zapojen vrtulník i psi

Do pátrání po zmizelé devítileté Aničce byl povolán vrtulník. Policisté po okolí vodili speciálně vycvičené psy. Ještě toho dne byl nalezen její batoh. Ten byl ukrytý pod těžkým poklopem a nebylo pochyb o tom, že patřil právě Aničce Janatkové. Bylo však jasné, že tak těžký poklop by křehká školačka sama nezvedla.

Únosce se sice neozýval, ale naděje tu byla. Zlomený tatínek vystoupil 16. října v televizi. Potencionálnímu únosci nabídl 3,5 milionu korun. Kromě různých tipů, kde by mohla zmizelá dívka být, se nikdo neozval. Veškerá podezření byla prověřena. Nic ale nevedlo na stopu.

Policie zadržela recidivistu

Celé Česko případ Aničky Janatkové sledovalo. Všichni doufali, že se roztomilá dívka s blond vlásky v pořádku vrátí ke svým rodičům. 19. října 2010 zadržela policie recidivistu Otakara T. Byl viděn v zahrádkářské kolonii v den, kdy Anička zmizela. Jeho DNA se shodovalo se vzorkem z Aniččina nalezeného batohu.

Detektorem lži neprošel. K vraždě školačky se ale nepřiznal. Potvrdil, že batoh našel, držel jej v ruce a ukájel se nad ním. Ačkoli policie cítila, že má toho správného muže, neměli dostatek důkazů. Soud vazbu neuvalil. A to ani navzdory faktu, že podezřelý Otakar T. neprošel detektorem lži.

Pátrání nepřinášelo výsledek

Pátralo se dál. Po nějaké době byly nalezeny Aniččiny klíče. Na konci října se na případ uvalilo embargo. Zoufalí rodiče nabídli v listopadu milionovou odměnu i tomu, kdo svým svědectvím pomůže Aničku najít. Podezřelý Otakar T. nadále setrvával na svobodě, postupně se na jeho konto přidalo několik obvinění z krádeží.

Navíc změnil výpověď. Tvrdil, že Aničku ten den viděl. Následně přestal s policií spolupracovat a už nevypovídal. A poté policistům zmizel z očí.

Tělo Aničky Janatkové

Tehdejší vyšetřovate Josef Mareš k případu v roce 2011 pro iDNES.cz uvedl: „Do poslední chvíle bya naděje. I když zbývalo už jen mizivé procento, Anička byla takový případ, že si tu naději zasloužila. Pořád jsme doufali, že žije, že to byl třeba únos.”

Avšak v zápětí dodal: „Šance, že Aničku najdeme někde poblíž místa, kde se našel batoh, klesala každým dnem. Už první noc byly minus dva stupně. Chtěli jsme ji najít co nejdřív, dokud se nedala vyloučit možnost, že třeba leží někde zraněná. Ten nejhorší okamžik asi nastal, když jsme případ začali vyšetřovat jako vraždu.”

Případ měsíce vázl. Zlom přišel až v březnu roku 2011. Přes zimu v okolí řádili divočáci. Tělo zmizelé Aničky Janatkové bylo poodhaleno a našel jej pes, kterého jeho páníček venčil v ulici Pod Havránkou, nedaleko místa nálezu Aniččiných klíčů. Veškeré naděje rodičů i lidí z Česka, kteří případ sledovali, najednou vyhasly.

Nedaleko nálezu těla se našlo nářadí, které sloužilo pro vykopání hrobu. Všechny nalezené předměty nesly otisky již zmíněného Otakara Tomka. Ten už byl vzat do vazby. Byl mimo jiné obviněn z vraždy a zneužití. Po pár dnech ve vazbě se pokusil o sebevraždu. Zanechal dopis na rozloučenou a za dva dny zemřel v nemocnici. Ani v dopise se k vraždě devítileté holčičky nepřiznal. Policie si ale je jeho vinou téměř jistá.

Další články
Související

Tatér z Osvětimi: Slovák Lale Sokolov si přežití vykoupil jehlou a čísly. Kvůli strachu promluvil až po 50 letech

Slovák Lale Sokolov byl hlavním tatérem v Osvětimi. Mlčel 50 let. Jeho příběh tetování, přežití a lásky odhalila až kniha a seriál.

Bizarní zápisy v Guinnessově knize: Plavení se na dýni vážící 384 kg, největší ústa i dítě narozené po smrti matky

Guinnessova kniha obsahuje to nejlepší, největší, nejdelší, nejrychlejší. A také spoustu podivností, které jsou bizarní a nad kterými zůstává rozum stát.

Přistání na Měsíci: 56 let od Armstrongova kroku, který změnil lidstvo. Aldrin už myslí na Mars

Jako první lidé přistáli na Měsíci a dotkli se povrchu tichého průvodce naší planety. Jak probíhala nejslavnější mise programu Apollo a co čekalo po návratu domů?

Barbora Dymáková (†17) zmizela v létě 1989. Rodiče její zmizení nahlásili pozdě a její osud tak zůstává stále bez odpovědí

Barbora Dymáková odešla z domu svých rodičů a nikdy už se nevrátila. Po půl roce byla nalezena mrtvá. Její případ je dodnes nevyřešený.

Skutečný případ, který inspiroval Agathu Christie, byl ještě děsivější než v její knize

Únos syna amerického letce Charlese Lindbergha byl ve své době označován jako zločin století. Případ bohužel skončil tragicky. Inspirovala se i Agatha Christie.

Věřte nevěřte: Seriál si pohrával s realitou i fikcí v příbězích, které měly být skutečné

Pořad s příběhy, které byly pravdivé nebo smyšlené. Geniálně jednoduchý koncept Věřte nevěřte okouzloval všechny. Jak to bylo s příběhy doopravdy?