Žraní trávy je u domácích mazlíčků spojeno především s kočkami. Ty si ji buď najdou venku, když mají k dispozici zahradu, případně je na místě jim kočičí trávu vypěstovat. Prodávají se i různé kuličky k jídlu, ale účel je stejný. U psa to může majitele dosti zaskočit, takže chce samozřejmě znát důvod tohoto podivného počínání. Těch může být hned několik.
Bude pršet
Dříve se stran tohoto jevu pronášela pranostika, že když pes žere trávu, změní se počasí a přijde déšť. V základu má ale přísloví trochu pravdu – může to souviset s poklesem tlaku a nevolností psího žaludku. Ani odborníci se na přesných důvodech zatím neshodnou, několik možností tu však je.
Paraziti nebo žaludeční problém
Pes může žrát trávu proto, že mu něco vadí v žaludku. Hltáním dlouhých stébel se totiž instinktivně snaží vyvolat zvracení a závadného obsahu se tak zbavit. Pro zvířata je to první cesta, jak se zbavit problémů tohoto typu. Lidská alternativa je vypít silně slanou vodu, která náš žaludek podráždí stejným způsobem.
Možné je i průběžně instinktivní čištění žaludku od parazitů. Nabízí se tu ale šalamounská otázka o příčině a následku: Jedí psi trávu, protože potřebují zvracet, nebo zvrací, protože ji snědli? Studie z roku 2008 provedená na Kalifornské univerzitě totiž odhalila, že trávu žralo 79 % psů. Ani jeden z nich předtím nevypadal nějak sklesle a pouze 8 % jich pak zvracelo. Odpověď bude tedy asi jinde.
Dorovnání stravy
Stejně jako konzumace hlíny nebo trusu může být i tráva způsobem, jak si pes doplňuje látky, které mu ve stravě chybí. Je tam na místě zvážit, jestli v granulích nebo mase opravdu dostává všechno, co ke své kondici a zdraví potřebuje. Žraním trávy doplňuje živiny, vitaminy, případně snižuje kyselost žaludku. Platí to tehdy, když si sežerou a nevyzvrací.
Jednoduchá pochoutka
Pes je sice masožravec, neplatí to však absolutně. Stejně jako některé kočky dovedou hodovat na olivách, jogurtu, sýrech nebo dalších potravinách, může si pes jednoduše „oživit“ jídelníček. Po předcích mají psi zakódovanou i chuť na býložravou stravu. Ostatně při procházce přírodou jste si nejspíš všimli, že vašeho chlupáče zaujmou i borůvky, padané švestky nebo další ovoce.
Takových výstřelků se rozhodně nemusíte bát. Trávení psa je ze třetiny adaptované i na rostlinnou stravu. Tráva mu tak může prostě jen chutnat, hlavně mladé šťavnaté výhonky, které nadšeně přežvykují.
Koušou se nudou
Může to znít divně, ale i tohle je možnost. Hlavně u štěňat patří žraní trávy k procesu zkoumání okolného světa. Stébla a listy rozkoušou, málokdy je však opravdu spolknou. Je to spíš nástroj hry, protože pes se prostě nudí.
Kdy zpozornět
Jak je patrné, pokud pes po žraní trávy nezvrací, není obvykle důvod se tím znepokojovat. Dejte si jen pozor na případnou chemii a pesticidy. Zvracení může totiž nastat právě v důsledku chemického ošetření, nikoli samotné trávy. Zbystřete také tehdy, když se toto stravování děje skoro furt a vždy následuje zvracení. V takových případech je na místě návštěva veteriny.
Zdroje: KrmimeKvalitne, Pupiky.cz, SuperZoo, DokonalaLaska.cz