Roswell 1947: Pravda a mýty o slavném UFO incidentu, který odstartoval moderní éru záhad

Bylo tělo mimozemšťana pravé, nebo šlo o podvrh? Události spojené s americkou leteckou základnou v Roswellu spustily lavinu moderní záhadologie. K tomu ale došlo až později, protože prvotní rozruch celkem rychle opadl. Jenže pak přišel nadšenec, který shromáždil až příliš mnoho podobných výpovědí. Opravdu to tehdy byly jen meteorologické balony?

REKLAMA

Čím to všechno začalo?

V roce 1947, přesněji 2. července, došlo v americkém městě Roswell k něčemu, co není dodnes zcela objasněno. Šlo o trosky čehosi, co bylo dle mnohých létajícím talířem, obvyklým to cestovním prostředkem mimozemských civilizací. Slavné, staré, černobílé a notně zrnité video má pak obsahovat utajenou pitvu jednoho z těchto návštěvníků. Po jeho proniknutí do veřejných kruhů se stal celý incident senzací.

Léto a něco v poušti

Celá situace kolem Roswellu je trochu komplikovanější. Bez znalosti detailů může komukoli připadat, že v létě v noci spadlo něco do pouště a lidstvo začalo panikařit. V první řadě byly ale nejrůznější UFO pozorovány po celém západě USA. To platí pro celé jaro 1947. Létající talíře se staly doslova národní posedlosti.

Dne 26. června 1947 ohlásil pilot Kenneth Arnold, že nad Washingtonem viděl hned devatero létajících talířů, měly se pohybovat rychlostí asi 2 000 kilometrů v hodině. Detaily z jeho zprávy využilo v dalších letech na 800 lidí a hlásili podobné objekty.

U onoho nálezu v poušti, který pak ohlásili místní farmáři, bohužel dodnes nevíme časovou osu. Tedy kdy se tam ta věc vlastně objevila. Asi už někdy v červnu, jenže samotné místo bylo 50 kilometrů za městem. Našel to bývalý kovboj, 6. července naložil lesklé kusy na korbu auta a jel za šerifem. Ten pokrčil rameny a zavolal armádu, respektive letectvo.

Dobový virál

Roswell krom jiného hostil velkou leteckou základnu, která je dodnes podezřelá, že skrývá funkční létající talíře, mimozemské rodinky a kdoví, co ještě. Místní důstojník tak trosky odvezl na základnu, ale pak se stal podivný „kiks“. Důstojník pro styk s veřejností přišel do rádia a uvedl, že našli „létající talíř“. To se stalo virálem.

Jenže – jen několik hodin nato se důstojník Haut vrací a zprávu dementuje. Prý to byl meteorologický balon. Všichni jsou trochu zklamaní, ale armáda je tehdy ještě velmi důvěryhodná instituce. Až do 70. let tak Roswell vlastně padá z lidského povědomí.

Legenda pokračuje

Do té doby než se objevuje Stanton Friedman. Je to jaderný fyzik, kterého UFO hrozně moc zajímá. Ten začne zpovídat desítky lidí, kteří se kolem tehdejších událostí „motali“ a nachází vzorec. Mluví pak o zatajených spisech, strachu svědků, vyhrožování, utajení a podobně.

Právě tady se rodí mimozemská konspirace, která padá na úrodnou půdu. Kennedy je mrtev (další konspirace), proběhla válka ve Vietnamu a lidé už státu nevěří. V dalších letech se objevuje na 600 výpovědí odporujících verzi s balonem. A mnohé z nich jsou si moc podobné na náhodu. Bohužel už nemáme faktickou půdu, ale hlavně spekulace a svědky s různou mírou důvěryhodnosti.

Mogul a Sověti

V polovině 90. let přikazuje guvernér Nového Mexika prošetření starých událostí. Armáda vydává knihu o velikosti zlatých stránek a v ní každý dokument. Ano, vláda tehdy skutečně zakrývala a stopy, ale ne po mimozemšťanech.

Byl to balon, ale jiný. Šlo o operaci Mogul, která zjišťovala, jestli mají už Sověti atomové bomby. Zařízení totiž v atmosféře chytalo zvukové vlny z možných jaderných testů v SSSR. Tyto operace mohly být v 90. letech konečně odtajněny, protože oběhly lhůty a hlavně  – SSSR padl. Mýtus Roswellu ale bude nepochybně žít dál, protože konspiračních fandů bude vždy dost.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Škoda 1000 MB – milník motorismu: Před 61 lety se zrodil vůz, který motorizoval ČSSR a stal se symbolem šedesátých let

Škoda 1000 MB, které se přezdívalo embéčko nebo také hanlivě tisíc malých bolestí, se coby levný rodinný automobil stala symbolem šedesátých let.

Neváhej a toč! byl TikTok našeho mládí

Zábavný pořad založený na výběrů domácího videa plného karambolů? Ano, tak fungovalo Tak neváhej a toč a posléze i Natočto.

Dycky MOST!: „Tak vy hnědý skiny nemáte, ne?“ aneb Nejlepší hlášky z kultovního seriálu

Kdo by neznal seriál MOST! a spoustu legendárních hlášek, které v ně zazněly. Některé z nich si můžete připomenout v tomto článku.

Tleskání v letadle: Letuška prozradila, proč to nedělat hned po přistání

Tleskání v letadle po přistání na pevnou zem zažil asi každý, kdo někdy takto cestoval. Piloti ho milují, jen to načasování je většinou špatně.

Co nedělat v Turecku: Focení letiště, žena sedící vedle cizího muže a náklonosti na veřejnosti se vyhněte, hrozí trest

Turecko je perfektním místem na dovolenou, pokud se držíte zajetých turistických letovisek. I tam si ale musíte dát na některé věci pozor. Co nedělat v Turecku?

Zlatá éra videopůjčoven: jak jsme v 90. letech trávili letní večery u vypůjčených kazet s akčními hity

Vzpomínáte na to vzrušení, když jste si v devadesátkách zašli do videopůjčovny půjčit kazetu? U televize se scházely party kamarádů či celé rodiny.